Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
27. mája 2021

Už niekoľko rokov sú lídrom v oblasti tvorby a správy e-shopov v susednom Česku a vlani ich obrat spravovaných e-shopov vzrástol o 150 % na 167 miliónov eur. Tento rok prichádza do vedenia nový CEO Samuel Huba a pod jeho vedením sa plánujú stať jednotkou aj na Slovensku.

Technologická firma Shoptet, ktorá sa zaoberá poskytovaním e-commerce riešení, vznikla už v roku 2009. Minulý rok sa však niekoľkonásobne rozrástla. V priebehu roku 2020 pribudlo na platformu Shoptet viac ako 6 500 nových e-shopov a aktuálne ju využíva takmer 30 000 klientov. Celkový obrat e-shopov vzrástol takmer 2,5-násobne na 167 miliónov eur, čo je podstatne rýchlejšie, ako rast celého e-commerce trhu. Nový riaditeľ Samuel Huba potvrdil, že IT-čkári zo Shoptetu plánujú všetky príležitosti využiť naplno.

Stali ste sa novým šéfom, vo firme však nie ste začiatočníkom…

Máte pravdu, v Shoptete som doteraz pôsobil tri roky ako výkonný riaditeľ. V apríli 2021 som  vystriedal Mirka Uďana, spoluzakladateľa spoločnosti. Teraz je pred nami kopa práce, hlavne stať sa dominantným e-shopovým riešením aj na Slovensku.

Nový CEO spoločnosti Shoptet, Samuel Huba. Zdroj foto: Archív Shoptet

Aký vplyv mala pandémia na trh e-commerce?

Pandémia určite urýchlila rast tohto segmentu, ale zároveň je stále veľký priestor pre nových hráčov. To, čo by za normálnych okolností trvalo tri roky, sa udialo za rok. Malé aj veľké firmy si uvedomili, že e-shop skrátka potrebuje každý a zároveň si zákazníci zvykli nakupovať online. Napríklad iba v menších lokálnych online obchodoch fungujúcich na platforme Shoptet minuli Slováci v roku 2020 neuveriteľných 167 miliónov eur. Treba si uvedomiť, že tento trend tu aj zostane a online obchod z toho vyjde silnejší, ako kedykoľvek predtým. Podľa nášho prieskumu viac ako 80 % zákazníkov v ponuke internetových obchodov nič nechýba a štyria z desiatich opýtaných budú prevažne v e-shopoch nakupovať aj po pandémii. Viac využívať kamenné obchody plánuje len 26 % ľudí. 

Prudký rast prináša aj nové výzvy, s ktorými sa treba popasovať. Aké boli tie vaše?

Posilňovali sme na všetkých frontoch, od IT infraštruktúry cez kapacitu v tímoch, od vývojárov až po starostlivosť o zákazníkov, customer care. Priniesli sme produktové inovácie, ktoré našim zákazníkom pomáhajú vylepšovať ich biznis. Bolo to takmer 200 doplnkov od platobných brán cez skladové systémy a marketingové nástroje pre balíkových prepravcov. Už v minulom roku sme sa pripravili na zahraničnú expanziu. Naša firma je postavená na špičkových odborníkoch, preto bude pre nás kľúčové dostatočne rýchlo prijať nové talenty, ktoré nám pomôžu s ďalším rastom. Tento rok plánujeme rozšíriť tímy o viac ako stovku zamestnancov na celkový počet 220 ľudí a veľa z nich chceme získať práve na Slovensku.

Čo plánujete s rozšíreným tímom? 

Jedným z našich cieľov je zdvojnásobiť počet e-shopov na Shoptete a upevniť si tak pozíciu jednotky na slovenskom trhu. Jednoznačným trendom je posilňovanie nákupov od nezávislých brandov a lokálnych podnikateľov. Slováci nakupujú na menších e-shopoch, čo je vidieť aj z čísel rastu ich obratov. Aj vďaka platformám, ako je Shoptet, majú dnes menšie e-shopy rovnaké, ak nie lepšie nástroje pre predaj na internete, ako veľkí hráči. Veríme v dôležitosť lokálneho podnikania a v to, že pre ekonomiku sú malí podnikatelia kľúčoví. Nie je to len náš pocit, v zahraničí je tento trend už jasný.

„Už dnes vieme, že Slováci veľmi radi nakupujú na malých a lokálnych e-shopoch, čo znamená, že je stále priestor začať podnikať a pre nás príležitosť pomôcť im.“ Zdroj foto: Archív Shoptet

Aké štartovacie pozície máte pre slovenský biznis?

Na Slovensku už dnes pôsobí pobočka s takmer 20-členným tímom, počet sa však významne rozrastie. V horizonte niekoľkých rokov plánujeme zo Slovenska vybudovať e-shopovú veľmoc tak, ako sa nám to podarilo v Čechách. Slovenským podnikateľom chceme ešte intenzívnejšie pomáhať v naštartovaní vlastného podnikania a raste prostredníctvom produktových vylepšení, ktoré chystáme, a umožniť im expandovať do regiónu CEE, teda do strednej a východnej Európy. To je súčasťou našej dlhodobej stratégie – vybudovať si v tomto regióne silnú pozíciu.

Akými spôsobmi dokážete zákazníkom pomôcť s naštartovaním online biznisu?

Shoptet poskytuje svojim klientom doslova balík e-shopových služieb, za pár kliknutí si môžu vytvoriť e-shop a začať predávať. Tým to však nekončí, pretože na platforme dostanú všestrannú podporu, ktorá s e-shopom súvisí. Nemusia riešiť napríklad hosting, prevádzkovanie, marketing, riešenie platieb či dopravy, my to vyriešime za nich. Je to jednoduché, intuitívne a rokmi overené riešenie. Každá vec, na ktorej pracujeme, má vplyv na úspech tisícok menších i väčších podnikateľov.