1. septembra 2021

Ceny bývania rastú takmer na celom Slovensku, v Bratislave prepisujú skoro každý štvrťrok rekordy – a zdá sa, že obrat nie je na dohľad. Ako z tejto situácie vyťažiť? A máme sa obávať cenovej bubliny? Kto chce investovať do realít, mal by vedieť, že priama investícia do bytu či domu nie je jediná možnosť. Realitné fondy sú čoraz populárnejšie a cez ne môžete zainvestovať trebárs aj do kancelárií. Tie sú, mimochodom, ďalšou veľkou témou: ako sa (z)mení život v nich v dôsledku pandémie? Odpovieme v článku o hybridných kanceláriách. V 200-stranovom vydaní si tiež môžete prečítať veľkú story o šikovnom mnohomiliardovom ťahu Michaela Della, ale aj odporúčania foodblogera Čoje, kam sa ísť dobre najesť. 

A tu sú ďalšie dôvody, prečo sa septembrový magazín oplatí prečítať:

Páni bytov

Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate.
Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. Foto: Miro Nôta

V južnej časti Bratislavy stavia Cresco Real Estate rozsiahlu štvrť s tisíckami bytov. Hlavne vďaka tomuto projektu je z tohto developera jednotka rezidenčnej výstavby. Výkonný riaditeľ firmy Ján Krnáč hovorí, že bytov na trhu pribúda primálo na to, aby dokázali uspokojiť vysoký dopyt hnaný aj lacnými hypotékami. Navyše stúpajú náklady na stavebný materiál i na ľudí. To všetko je zmes, ktorá naďalej ťahá ceny vyššie. Prasknutie realitnej bubliny však podľa neho nehrozí.

Reklama

Nikdy nebolo lepšie

Ivana Molnárová, šéfka portálu Profesia.
Ivana Molnárová, šéfka portálu Profesia. Foto: Miro Nôta

Voľných pracovných pozícií je rekordne veľa, hovorí šéfka portálu Profesia Ivana Molnárová. „Teraz je ideálna príležitosť, keď niekto chce zmeniť prácu, alebo si nájsť novú,“ odporúča. Firmy sú podľa nej oveľa lepšie pripravené na jesenné obdobie a prípadné opätovné zatváranie časti ekonomiky, než ako boli pred rokom.

Moderná krajina startupov podľa JJ

Jakub Jurových, šéf startupu Deepnote a člen rebríčka Forbes 30 pod 30 2018.
Jakub Jurových, šéf startupu Deepnote. Foto: archív firmy

Na Slovensku by sme sa mali sústrediť na jednu oblasť, v ktorej budeme špičkou. To môže prilákať talentovaných ľudí, ktorí u nás môžu rozvíjať ekosystém startupov, hovorí Jakub Jurových. Sám už úspešne pomohol rozbehnúť startup zameraný na podporu hollywoodskych filmov Operam, teraz z Prahy a San Francisca tvorí s kolegami v Deepnote kolaboratívne nástroje pre dátových inžinierov.

Kto nahradí Petra Kellnera

Ladislav Bartoníček, šéf PPF.
Ladislav Bartoníček, šéf PPF. Foto: Karel Cudlín

Kam sa ďalej pohne biznis, ktorý je o miliardách, množstve firiem, trhov a smerov? Skupina PPF, ktorú vybudoval Petr Kellner (najbohatší Čech, ktorý tragicky zomrel v marci tohto roka), zažíva ťažké časy. Jej nový šéf a menšinový akcionár Ladislav Bartoníček hovorí, že cíti zodpovednosť za jej budúcnosť, no s Kellnerom sa určite neporovnáva.

Fugger a jeho miliardy (aj z Bystrice)

Jakob Fugger, portfér od Albrechta Dürera.
Jakob Fugger, portfér od Albrechta Dürera. Foto: The Yorck Project

Bol to zrejme najmajetnejší muž histórie – a to aj v porovnaní s dnešnými boháčmi, ako sú zakladatelia Amazonu či Tesly. Americký novinár Greg Steinmetz o ňom napísal knihu Najbohatší muž všetkých čias. Jeho meno však zrejme nepoznáte. Jakob Fugger zbohatol pritom aj vďaka baniam v Banskej Bystrici.

Nech sa vám septembrový magazín dobre číta! A ak si ho chcete objednať, tu je ideálny spôsob. Poštovné je na nás.