3. septembra 2020

Jeseň začíname vo Forbese tradične pohľadom na reality. Tento rok je „okorenený“ koronavírusom, no ukazuje sa, že ľudia hľadajú bývanie aj v týchto časoch (a banky im naň stále rady požičajú). Kupujúci zväčša narazia na rastúce ceny i slabú ponuku. Pozreli sme sa, ako sa mení dostupnosť bývania, kedy sa oplatí existujúci úver refinancovať i koľko stojí byt v rôznych častiach Bratislavy, Slovenska aj Európy.

Okrem toho máme pre vás pripravených množstvo rozhovorov – Šimon Šicko hovorí o tom, ako zmeniť Slovensko aj svoju firmu, s novým šéfom skupiny Erste sa exkluzívne rozprávame o strednej Európe a budúcnosti bankovníctva v nej, s CEO najväčšieho tunajšieho developera HB Reavis o predaji, ktorý sa neuskutočnil, či s primátorom Bratislavy o jeho plánoch pre mesto. 

Septembrový Forbes si môžete kúpiť tu.

A tu sú ďalšie dôvody, prečo sa septembrový magazín oplatí prečítať:

Byt či nebyt

Reklama

Ak byt vnímate nielen ako miesto, kde chcete tráviť život, ale aj ako investičnú príležitosť, patríte k množstvu iných Slovákov, ktorí bývanie berú ako dobrú šancu zbohatnúť. Rátajú s rastom cien. Doterajší vývoj im dáva za pravdu – ceny za ostatných 15 rokov stúpli na Slovensku v priemere o vyše 100 percent. No ani táto investícia nie je bez rizika – ak sa naplnia obavy z prasknutia bubliny, ceny môžu na pár rokov klesnúť, ako sa to stalo aj po kríze v roku 2008.

Šicko o Slovensku

Šimon Šicko z Pixel Federation radí vláde, čo urobiť v oblasti technológií a vývoja. Foto: Jiří Turek, Jana Jabůrková

Vo Forbese rozbiehame novú platformu Moderná krajina: chceme hovoriť s ľuďmi, ktorí chcú a vedia Slovensko meniť. Začali sme so Šimonom Šickom, spolumajiteľom herného štúdia Pixel Federation, ktorý tiež rozbiehal iniciatívu Kto pomôže Slovensku počas prvej vlny koronakrízy. Ako vidí Slovensko teraz?

Predaj, ktorý (nateraz) nebol

Šéf HB Reavisu Marián Herman. Foto: Ondřej Pýcha

Marián Herman šéfuje najväčšiemu slovenskému developerovi HB Reavis, ktorý väčšinovo ovláda najbohatší Slovák Ivan Chrenko. Forbesu porozprával, ako prebiehali rokovania o predaji veľkej porcie firmy, čo k tomuto procesu viedlo a prečo sa nakoniec všetko skončilo inak. Rozhovor má príznačný názov: Najväčší obchod, ktorý nebol.

Ako vidí budúcnosť nový šéf skupiny Erste

Teraz je na ťahu Bernd Spalt, nový šéf skupiny Erste, ktorá má banky na siedmich stredoeurópskych trhoch (na Slovensku má Slovenskú sporiteľňu). Bývalého CEO nahradil Spalt začiatkom roka a sám priznáva, že mal iné plány, než reagovať na pandémiu. No ako vášnivý šachista-stratég sa aj vo svojej profesii pozerá ďaleko dopredu – a spriada ťahy, ako banku ďalej posilniť, napríklad nákupmi.

Primátor

Matúš Vallo má rád Bratislavu a vzbudzuje vášne – aj tie negatívne. Ako hovorí v rozhovore po necelých dvoch rokoch na čele hlavného mesta, jeho hlavným cieľom je najskôr urobiť z Bratislavy silné mesto, ktoré bude mať lepšiu vyjednávaciu pozíciu. A potom ho urobiť krajším.

Valiaca sa skala

Dwayne Johnson na premiére “Jumanji: The Next Level” v roku 2019. Foto: Sita/Jordan Strauss/Invision/AP

Herec Dwayne „The Rock“ Johnson zarába na všetkom, na čo siahne. Kto sú jeho hereckí prenasledovatelia v rebríčku najlepšie zarábajúcich? (Plus vieme, kto „Skalu“ budúci rok pravdepodobne predbehne. Môže za to gin.)

Nech sa vám septembrový magazín dobre číta! A ak si ho chcete objednať, tu je ideálny spôsob.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?