4. septembra 2019

Kedy je najlepší čas na kúpu nehnuteľnosti? Dobrá odpoveď by bola včera. Zrejme aj dnes. No ako píše na úvod septembrového vydania slovenského magazínu Forbes šéfredaktor Juraj Porubský, pre tých, ktorí čakajú na okamih, keď už ceny „predsa“ musia klesnúť, nemáme dobré správy. Ceny len tak rýchlo neklesnú.

Preto vám v najnovšom vydaní prinášame množstvo informácií o (nielen) slovenskom realitnom trhu. Ukážeme vám, ako sa od roku 1936 vyvíjali najvyššie budovy na Slovensku, či v ktorom kraji je bývanie najdostupnejšie. Vo veľkom rozhovore s výkonným riaditeľom a spolumajiteľom J&T Real Estate Pavlom Pelikánom sa dozviete, ako tento developer vytvára cenníky pre svoje projekty a ako ich financuje. Ale aby to nebolo len o nehnuteľnostiach, v rubrike life si môžete napríklad prečítať čo-to zo zákulisia aplikácie Duolingo.

Kúpte si septembrové vydanie TU.

Dravé vody

J&T Real Estate, developer blízky skupine J & T, zastavuje v Bratislave kilometre popri ľavom brehu Dunaja a cenovky bytov ťahá k novým rekordom, v Londýne sa usadil s prvým projektom neďaleko Temže. Rieka nás priťahuje, hovorí jeho výkonný riaditeľ a spolumajiteľ Pavel Pelikán.

Zahrať si za Barcelonu. V architektúre

Akú ligu v architektúre hrá Bratislava aj čo prináša súčasný boom vo výstavbe približuje architektka Barbora Markechová, ktorá pracovala vo svetoznámom ateliéri Foster + Partners a do jej portfólia patria projekty v Bombaji, v Casablance, v Moskve, ale aj v rodnej Bratislave.

O cenách sa nehovorí

Mnoho projektov vyrastajúcich v Bratislave sa cenovkou prehuplo cez 3-tisíc eur za štvorcový meter, a to nielen v projektoch v centre mesta. Existuje tu však aj luxusný trh, na ktorom sa o cenách nehovorí vôbec.

Naším konkurentom je pero a papier

Peter Zajac sa rozbieha na americkom trhu so startupom SurgLogs. Pomáha nemocniciam zbaviť sa tradičných formulárov ich digitalizáciou a zabezpečuje aj elektronické monitorovanie spotreby liekov. Technológiu Slovákov dnes nasadzujú v desiatkach zariadení vrátane najväčších zdravotníckych korporácií v USA.

Hra s cudzím jazykom

Aplikácia Duolingo so zelenou sovou, ktorá sľubuje, že vás naučí po francúzsky, nemecky či dokonca fantasy reč valýrčinu, sa stala 700-miliónovým biznisom.