2. decembra 2020

Vycestovanie do exotiky počas sviatkov nie je úplné sci-fi. Dodržíte niekoľko pravidiel, absolvujete testy a belasé more Zanzibaru či čarovná pláž na Maldivách nemusia byť len snom. O návrate do starých koľají sa však podľa cestovných kancelárií hovoriť nedá.

Predstavte si, že by bol rok 2020 „normálny“. Žiadna pandémia ani straty na životoch, žiadne ekonomické dôsledky. Namiesto toho fungovanie „na plné obrátky“ a veľa cestovania. Niektorí z nás by v týchto dňoch už odrátavali dni nielen do Vianoc, ale aj do silvestrovskej dovolenky — či už tradične na horách alebo v exotike.

Stráviť posledné dni starého roka pri mori v príjemnej teplote sa stáva na Slovensku čoraz populárnejšie. Potvrdzujú to aj slová manažéra pre vzťahy s verejnosťou cestovnej kancelárie Pelikán Jozefa Rybára: „Za normálnych okolností by sme vo veľkom predávali zájazdy do exotických destinácií a spúšťali reklamy na first moment dovolenky v Stredomorí na leto 2021.“

No napriek tomu, že cestovanie Slovákom veľmi chýba a plánované silvestrovské pobyty cestovné kancelárie stále ponúkajú, medziročné prepady predaja leteniek a zájazdov do zahraničia sa podľa Rybára prepadli o 90 až 95 percent. 

Polovica túži po mori

Možnosť okúpať sa v slanej vode a vychutnať si oddych na slnečnej pláži chýba viac ako polovici Slovákov, vyplýva to z prieskumu, ktorý nedávno uskutočnila spoločnosť Kiwi.com. Okrem toho viac ako 40 percent ľudí si myslí, že nájsť náhradu za zážitky sprostredkované cestovaním sa jednoducho nedá.

Reklama

Aj preto sa aktuálne ľudia zaujímajú o to, ako si túto túžbu splniť počas nadchádzajúcich sviatkov. Zaujímajú sa najmä o bezpečné krajiny a o pravidlá, ktoré musia počas cesty dodržiavať. 

Cestovné kancelárie sa zhodujú: ak sa v súčasnosti niekto rozhodne cestovať za hranice, chce najmä izolované ostrovné destinácie v exotike, bez povinnej karantény s možnosťou vykonania PCR testu. Tieto kritériá spĺňajú najmä Maldivy, ktoré sa stali hitom tohtoročného Silvestra, prípadne Zanzibar či Kuba a Dominikánska republika.

Cestovné kancelárie zaznamenali záujem aj o krajiny Blízkeho východu na čele so Spojenými arabskými emirátmi, teda Dubajom, prípadne susediacimi krajinami, ako Omán. 

Top 3 destinácie tohtoročného Silvestra

Maldivy

Najobľúbenejšou a najpredávanejšou destináciou na Silvestra tohto roka sa stali Maldivy, do ktorých letíme špeciálnym priamym letom z Bratislavy s garanciou, že na palube budú len otestovaní Slováci,“ hovorí pre Forbes generálna riaditeľka cestovnej kancelárie Satur Nora Fedorová.

Rezort diplomacie však upozorňuje na niektoré pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať aj napriek tomu, že vstup na Maldivy je od 10. septembra podmienený preukázaním negatívneho PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Navyše, turisti musia pri vstupe predložiť platnú rezerváciu v niektorom z hotelov či rezortov v krajine.

Avšak cestovanie medzi mestami a rezortmi je obmedzené len na nutné služby. „V prípade presunu z hlavného mesta Male (s výnimkou letiska) na jeden z ostrovov je nutné absolvovať po príchode 14-dennú domácu karanténu. Presuny medzi jednotlivými rezortmi a ostrovmi sú naďalej zakázané,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. 

Maldivy. Foto: Unsplash

Zanzibar

Ťahákom silvestrovskej ponuky sa v mnohých „cestovkách“ stal aj ostrov ležiaci pri juhovýchodnom pobreží Afriky. Ostrov aktuálne nevyžaduje pre vstup na svoje územie negatívny test. Podľa Juraja Sliackeho z cestovnej kancelárie Kartago Tours zatiaľ reagujú zákazníci na predaj silvestrovského Zanzibaru pozitívne. 

Zanzibar. Foto: Unsplash

Krajiny Blízkeho východu

Ako sme už spomínali, Slováci sú ochotní vycestovať za exotikou aj do Dubaja či Ománu. „Mimoriadne priaznivá epidemiologická situácia v destinácii Salalah v Ománe a súčasne enormný záujem zo strany našich klientov o pobyty v tejto destinácii vytvárajú predpoklad, že v prípade uvoľnenia cestovných reštrikcií by práve Omán mal patriť medzi bezpečné a atraktívne alternatívy s možnosťou trávenia zimných mesiacov v plážových rezortoch,“ vysvetľuje Tomáš Lazarov, obchodný riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour.

V hre je stále čoraz populárnejšia dovolenka v Dubaji, počas ktorej však záujemcov čakajú až tri PCR testy —  jeden na ich náklady pred odletom, ďalší, bezplatný, po prílete do Dubaja a tretí, bezplatný, zväčša päť dní po návrate. „Ani to aktuálnym zákazníkom nerobí problém, práve naopak. Ľudia, ktorí teraz cestujú, považujú testovanie za veľkú výhodu, ktorá im dokáže rapídne zvýšiť šance na bezproblémovú dovolenku,“ dopĺňa Rybár. 

Omán. Foto: Unsplash

K spomínaným krajinám by sa okrem toho mal pripojiť aj tradičný decembrový Egypt, do ktorého sa už čoskoro začne lietať aj z bratislavského letiska. Podmienky na vstup do jednotlivých krajín si vedia dovolenkujúci overiť na stránke ministerstva zahraničných vecí

Otázka storna

Ak už teda majú ľudia jasno v tom, čo musia splniť aby sa na svoju vysnívanú dovolenku dostali, podľa zástupcov cestovných kancelárií ich zaujíma najviac to, čo sa stane s ich peniazmi, ak sa situácia zhorší.

Zákazníci sa už zaujímajú hlavne o rezerváciu pobytov či leteniek s možnosťou bezplatného storna – na tento trend stihli niektoré portály zareagovať a možnosť vyhľadať dovolenku s bezplatným stornom už zaradili medzi kritériá pri vyhľadávaní. 

Okrem toho zaviedli niektoré krajiny, ktoré sú od turistického ruchu závislé, možnosť poistenia. To cestujúcim pokryje prípadnú karanténu či repatriáciu domov — na tomto modeli funguje napríklad Dominikánska republika či Kanárske ostrovy. 

Z prieskumu Kiwi.com vyplýva, že komplikácie spojené s cestovaním zaujímajú hlavne mladšie ročníky a rodiny sa obávajú o zdravie. Za dostatočné považuje bezpečnostné opatrenia pri cestovaní 40 percent opýtaných.

Reklama

„Sme svedkami toho, ako dopravcovia aj letiská implementujú nové riešenia, ktoré uľahčujú cestovanie počas pandémie a zvyšujú bezpečnostné normy pre cestujúcich. Napríklad bezkontaktné a digitálne riešenia sú dnes už bežné a niekde sú poskytované aj bezplatné testy na Covid-19. Letecká spoločnosť Emirates Airlines dokonca pokrýva náklady na potrebnú zdravotnú starostlivosť v súvislosti s infekciou Covid-19,“ vysvetľuje Eliška Dočkalová, riaditeľka starostlivosti o zákazníkov v Kiwi.com.

Ako dodáva Fedorová zo spoločnosti Satur, zákazníci majú obavy najmä z neustále meniacich sa podmienok návratu, preto ponúkajú v cene zájazdu aj dvakrát PCR testovanie. 

Zopár zelených krajín

Rezort diplomacie však naďalej zdôrazňuje, že Slovákom odporúča necestovať do zahraničia. Na zozname menej rizikových „zelených“ krajín sa nachádzajú len nasledovné štáty: Austrália, Čína, Fínsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Nórsko, Nový Zéland, Taiwan a Singapur. V ich prípade platí, že po návrate na Slovensko nie je povinný nástup do domácej karantény ani PCR test.

To znamená, že ak vycestujete napríklad na Maldivy alebo do Ománu, po návrate sa musíte zaregistrovať na stránke eHranica, izolovať sa a najskôr v piaty deň domácej karantény podstúpiť PCR test.

Kvôli spomínaným opatreniam, ale aj strachu z nákazy sa teda ani náznakom nedá hovoriť, že by sa dovolenková sezóna rozbiehala. Z prieskumu spoločnosti Kiwi však vyplýva, že po odznení pandémie budú cestovateľské plány Slovákov odvážnejšie. Viac ako 50 percent z opýtaných sa totiž chystá navštíviť destinácie, v ktorých ešte neboli a zažiť niečo nové. Iba štvrtina sa pravdepodobne vydá do svojej obľúbenej krajiny, ktorú už pozná.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?