16. októbra 2021

Slovák Jozef Kabaň sa vlani v lete vrátil do koncernu Volkswagen, tentokrát už na pozíciu šéfdizajnéra značky VW. Dlhé roky predtým pôsobil v sesterskej Škode, medzičasom si vyskúšal aj prácu pre iné automobilky. Návrat do koncernu, v ktorom ešte počas vysokej školy začínal ako stážista, bol však špeciálny. Nielen obdobím pandémie, do ktorého bol zasadený. Vrátil sa tiež doprostred revolučných zmien, ktoré sa dejú v automobilovom priemysle.

Stihli ste sa po príchode do VW podieľať na príprave nedávno predstaveného konceptu ID.Life?

Áno, dá sa povedať, že už vznikal pod mojím vedením.

Pre dizajnérov je toto obdobie zrejme veľmi revolučné – myslíme teraz na prechod na elektromobilitu, ktorý vo veľkom ohlasujú všetky významné automobilky. Aká veľká je tá transformácia z vášho pohľadu?

Transformácia priemyslu je mnohostranná, netýka sa len zmeny pohonu áut. Ide aj o digitalizáciu, autonómne riadenie, ekológiu a tak ďalej. Menia sa pohľady na mobilitu, jej spôsob využívania.

Reklama

Dlhodobo využiteľné a atraktívne autá

Je to najväčšia revolúcia v automobilovom priemysle od jeho vzniku?

Podľa mňa je to určite veľký, veľký míľnik a možno jeden z najväčších v histórii. Zároveň je to fantastické obdobie, lebo každá oblasť samostatne je pre mobilitu obohatením a pre dizajnérov je to výzva.

„Bolo to ako vrátiť sa domov,“ hovorí o svojom comebacku do Volkswagenu Jozef Kabaň. Foto: Volkswagen AG

Bola chvíľa, kedy ste si uvedomili, že musíte inak dizajnovať autá, zmeniť svoje myslenie?

Nebol to nejaký jeden zlomový okamih, lebo to neprišlo zrazu. Automobilky na zmenách už nejaké obdobie pracujú a stále sa pripravujú na ďalšie. Je toho mnoho, čo budeme o nových autách zisťovať a zapracovávať do dizajnu.

Čo ste sa ako dizajnér museli v súvislosti s týmito veľkými zmenami naučiť, alebo čo sa stále učíte?

Pokiaľ chceme nájsť správnu odpoveď, aj z pohľadu ekológie, tak produkt a jeho dizajn by mali byť dlhodobejšie využiteľné a atraktívne.

Bezmotorová výzva

Príchodom elektropohonu sa „vyprázdnila“ časť auta doteraz zaplnená spaľovacím motorom či nádržou. Je to pre dizajnéra výzva, ako vytvoriť úplne novú siluetu auta? Alebo by ľudia nejakú radikálnu zmenu neprijali, lebo sú u svojich značiek zvyknutí na klasické tvary?

To je dobrá téma, ale každá značka alebo produkt ju vníma inak. Áno, ako ľudia máme návyky na určité proporcie a tie nás ovplyvňujú aj pri rozpoznávaní hodnôt. Zároveň sme schopní prijímať aj nové tvary, ale niekedy je to otázka času.

Výhody elektromobilov sa vo veľkej miere odohrávajú v interiéri: väčšinou prinášajú väčší priestor, rovnú podlahu. Tvarovanie predných častí automobilov a nové aerodynamické tvary prinášajú aj iný charakter a iné proporcie.

Ale nie vždy je to otázka len dizajnu, ale aj schopnosti byť akceptovaný. Pri produktoch, kde chcete osloviť mnoho ľudí, si je však automobil- ka vedomá, že každým veľkým krokom má šancu posunúť veci ďalej, ale takisto, že ten krok musí byť taký veľký, aby ho zákazníci zvládli tiež.

Na základe spomínaných proporcií totiž mnohokrát rozpoznávame, čo je správne, čo je nesprávne, čo sa nám zdá ťažké, čo ľahké, čo sa nám zdá bezpečné, čo nebezpečné.

Drahá elektromobilita

Súčasní zákazníci zrejme riešia hlavne privysokú cenu nastupujúcich áut s elektrickým pohonom v porovnaní s klasickými. Práve cena je jednou z veľkých výhrad voči elektromobilom. Čím je spôsobená? A ako dlho tento stav môže trvať?

Samozrejme, je to pohonom, batériami. Je to nová technológia a je jasné, že kým sa dostanú do určitých objemov, stretávajú sa nové technológie v princípe vždy s podobným problémom. Zo začiatku sú vždy menej prístupné a začínajú pri vyšších cenách.

A je to aj otázka ďalšieho vylepšovania technológií a hľadania možností. To sú veci, ktorých si automobilky, samozrejme, sú vedomé a hľadajú cesty, ako ich urýchliť.

V aute ako v obývačke

Čo budú ľudia robiť, keď nebudú šoférovať? Budú ťukať do mobilu?

Áno, aj. Budú oddychovať, pracovať, hrať sa – možností je veľa. Podľa mňa sa to bude podobať tomu, čo teraz robia doma. Nebude sa to veľmi líšiť. Tým smerom sa bude uberať aj dizajn tých áut. Bude viac ovplyvnený naším domovom než trebárs prostredím motošportu.

Čo všetko ešte zmení autonómne jazdenie?

Reklama

Napríklad sa rozšíri okruh používateľov. Trebárs o starších ľudí, ktorí teraz nemajú dostatočnú istotu pri šoférovaní, alebo naopak o mladých, ktorí teraz ešte šoférovať nemôžu. Ale kým to bude realita, ešte treba okrem technológií doriešiť aj množstvo ďalších vecí, napríklad predpisy a regulácie.

Minimalistický koncept ID.Life, z ktorého by mohol neskôr vzísť elektromobil s cenou od 20-tisíc eur. Foto: Volkswagen AG

Nový „Chrobák“ pre 21. storočie

Po dvojročnom pôsobení v BMW a ročnom v Rolls-Royci sa Kabaň vrátil do Volkswagenu a stal sa šéfdizajnérom hlavnej značky skupiny. Len nedávno predstavoval dlhoočakávaný koncept ID Life, ktorý by sa chcel stať „Chrobákom“ 21. storočia – má spopularizovať elektromobilitu pre každého. Po štvrťstoročí v dizajne áut je tak Kabaň vlastne opäť na začiatku.

Celý rozhovor, ktorého autormi sú Peter Matijek, Juraj Porubský a Tatiana Vavrová, nájdete v októbrovom vydaní magazínu Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?