8. septembra 2021

Kariérne vyhorenie je skutočným problémom. Učili nás, že tvrdá práca je dobrá a ona naozaj je. Nepočuli sme však dosť o tom, ako oddychovať a akú hodnotu má oddych bez toho, aby sme sa cítili previnilo.

Niektoré spoločnosti sa vyhorením vážne zaoberajú. Vezmite si napríklad online zoznamku Bumble. Jej CEO dala všetkým zamestnancom týždeň voľna, aby zamedzila ich vyhoreniu. V apríli tohto roku učinil rovnako aj LinkedIn, ktorý dal týždeň voľna svojim zamestnancom na celom svete.

„Keďže sa zaočkovanosť zvyšuje a uvoľňujú sa opatrenia, chceli sme dať našim tímom na celom svete platené týždňové voľno, aby si mohli oddýchnuť a načerpať sily po neuveriteľne náročnom období,“ píše hovorca Bumble v e-maili pre NBC News.

Moje telo sa zastavilo

Keď som po ôsmich rokoch kariéry narazila na stenu svojich limitov, nebolo to pekné. Nikdy som necítila také totálne vyčerpanie. Posledné mesiace v práci som cez obed odišla domov, išla do postele, spala 90 minút a potom som sa pozbierala, aby som dokončila pracovný deň.

Reklama

Netušila som, že to, čo prežívam, je kariérne vyhorenie. V tom čase som ani nevedela, že to má meno. Teraz už viem.

Moje telo povedalo: „Dosť!“ A tentokrát som počúvala.

Tu je niekoľko detailov z mojej skúsenosti:

  • Absolvovala som vyčerpávajúci dvojročný MBA program, ktorý som si sama financovala. (Bola som na mizine, takže som mala pocit, že si nemôžem vziať žiadne voľno.)
  • Dobrou správou bolo, že som bola prijatá do prestížnej spoločnosti. Nasledujúcich šesť rokov som pracovala v podstate sedem dní v týždni, 24 hodín denne a rýchlo som postupovala. Odmenou mi bolo uznanie, povýšenie a vyšší plat. (Presne to, čo môj vnútorný démon chcel… čítajte ďalej.)
  • Keďže nie som typ, čo zaspí na vavrínoch, tak som sa dva týždne po veľkom firemnom povýšení pridala k startupu v Texase, kde boli obrovské očakávania.

Môj vnútorný démon túžil po dokonalosti

Prišli ďalšie dva vyčerpávajúce roky. Potom som počula, ako môj vnútorný hlas hovorí: „Nenávidíš túto prácu.“ Ale nepočúvala som…

Keď sa obzriem späť, tých osem rokov moje podvedomie odo mňa vyžadovalo, aby som vydala zo seba všetko a ja som to ochotne urobila.

Dokonca aj doktor, ku ktorému som chodila, lebo som bola veľmi unavená, mi povedal, že som presne ten typ, ktorý korporátna Amerika rada vtiahne do svojich pazúrov. Mal pravdu.

Teraz si uvedomujem, že môj vnútorný démon bol neukojiteľný a že som túžila po dokonalosti. A takmer ma to zabilo.

Bola som unavená a stratená

Jedného dňa prišlo náhle zastavenie. Nemala som už žiadnu energiu. Bola som v koncoch takmer tri roky…

Na začiatku som bola apatická. Veľa som spala, nemala som chuť na nič, čo by sa aspoň podobalo na prácu a moja rodina a priatelia sa o mňa báli. Čo sa so mnou stalo?

Naozaj si z tohto temného obdobia veľa nepamätám, okrem toho, že som bola unavená a stratená.

Nakoniec som pomaly začala cítiť motiváciu… Kúpila som si ruksak a väčšinu dní som trávila v knižnici. Začala som si kresliť, a potom písať.

Potom prišla inšpirácia

Po niekoľkých mesiacoch som prišla domov z knižnice a zrazu si môj mozog začal spájať jednotlivé body. Začala som vizualizovať a nakoniec z toho vznikli kľúčové poznámky, potom workshopy a moja kniha – Customer Loyalty: How To Earn It, How To Keep It. Odvtedy rozprávam o lojalite zákazníkov.

Počas tohto obdobia som sa naučila veľkú životnú lekciu. Kariérne vyhorenie je skutočný fyzický a psychický stav, ktorý nás môže ochromiť. Nedovoľte, aby sa k vám dostal. Tu je niekoľko mojich tipov.

Sedem tipov, vďaka ktorým predídete vyhoreniu:

  1. Verte svojmu vnútornému hlasu. Počúvajte ho. Ten šepot sa môže veľmi rýchlo stať ničivým, ak si ho nebudete všímať.
  2. Spomaľte. Očakávajte kariérne zvraty a prekážky.
  3. Precvičujte si trpezlivosť. Ako moja mama vždy hovorieva: „Ani Rím nebol postavený za jeden deň.“
  4. Očakávajte zlyhania a učte sa z nich. Prichádzajú v rôznych podobách, ale sú tými najlepšími učiteľmi.
  5. Spravte si čas na seba každý deň. Cvičte, meditujte, modlite sa. Potom môžu prísť prelomové úspechy.
  6. Požiadajte o pomoc. Ja som dlhý čas nikoho nepožiadala.
  7. Najdôležitejšie je, aby ste venovali svoju energiu a schopnosti len ľuďom a dôvodom, ktoré za to stoja. Ako učila Maya Angelou (známa americká spisovateľka a aktivistka, pozn. ed.): „Ak vám niekto ukáže, kým je, verte mu prvýkrát.“

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?