8. júla 2021

Bez poplatkov sedem miliónov libier, teda asi 8,15 milióna eur za kresbičku sedemkrát sedem centimetrov. Vyzerá to ako neskutočné peniaze, oproti odhadom londýnskej aukčnej siene Christie ‘s však ide vlastne o prepadák.

Viac ako päťsto rokov stará grafická štúdia medvedej hlavy od Leonarda Da Vinciho mala podľa odhadov v dražbe vyniesť minimálne osem, maximálne až dvanásť miliónov libier. Optimisti hovorili až o 18 miliónoch, čo by bolo takmer 21 miliónov eur.

Medvedia hlava je podľa Christie’s jedným z posledných ôsmich majstrových diel na svete, ktoré sú v súkromnom vlastníctve.

V aukčnej sieni však pri dražbe tejto položky zostal len jeden záujemca a napokon mu kresbu priklepli so „zľavou“ milión libier. Po zaplatení poplatkov sa realizovaná cena dostane na 8 857 500 libier (vyše 10 miliónov eur).

Najdrahšie predaný obraz v dejinách

Dielo nesie typické znaky Da Vinciho fascinácie prírodou a vedou. Christie ‘s v katalógu uvádza, že renesančná kresba striebrom na papieri je „vzácnym príkladom citlivosti voči prírodnému svetu, výnimočného pozorovacieho talentu a neprekonateľného maliarskeho majstrovstva“.

Reklama

Pozíciu najdrahšieho predaného obrazu v dejinách má s dnešnou aukciou dva spoločné menovatele. V novembri 2017 sa totiž tiež v aukčnej sieni Christie ‘s dražil obraz Spasiteľ sveta, ktorého autorom nebol nikto iný ako Leonardo. Cena tohto vyobrazenia Ježiša Krista dosiahla 450 miliónov dolárov.

Vedcov rukopis

Okrem Leonardovej kresby ponúkli na štvrtkovej aukcii aj originálne poznámky slávneho fyzika Isaaca Newtona.

Jeden a pol stránky vedcovho rukopisu údajne patrí k dielu, v ktorom Newton definoval svoje tri zákony mechaniky. Očakávala sa za ne cena 900-tisíc libier, realizovaná cena napokon dosiahla 1,7 milióna libier (takmer 2 milióny eur).

FOTO: CHRISTIE´S

Autorom článku je český redaktor Martin Spirit, s prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?