18. septembra 2019

Secondhand majú mnohí zafixovaný ako obchod s kopami oblečenia a špecifickým zápachom chemického čistidla. Takýto obraz o tomto druhu predajní s odevmi je už pomaly minulosťou. Dnes je hodnota tohto trhu dvojciferná a okrem bežného oblečenia „z druhej ruky“ si môžu zákazníci kúpiť aj módne kúsky od značiek zvučných mien. 

Udržateľnosť – slovo, ktoré na ľudí vyskakuje zo sociálnych sietí či médií. Nejde však len o recyklovanie, znižovanie počtu použitých plastov, ale aj o módu. Stále viac ľudí sa zaujíma nielen o zloženie svojho oblečenia, ale aj o to, kde a za akých podmienok bol daný kúsok vyrobený a akú prešiel cestu, kým sa dostal do obchodu. 

Aj sekáč môže voňať.
Second hand dostala značka Nosene na vyšší level

Kým ešte pred niekoľkými rokmi sa nakupovanie v secondhandoch spájalo skôr s nižšími vrstvami, dnes sa kúskami z druhej ruky hrdia na sociálnych sieťach celebrity a desiatky influencerov. Už aj čísla zo štúdie Resale Report 2019 hovoria samy za seba. Biznis so secondhandom sa pomaly doťahuje na takzvanú fast fashion.

V roku 2008 bola hodnota fast fashion na úrovni 21 miliárd dolárov, secondhandov na deviatich. V minulom roku to bolo už 35 k 24, stále pre „tradičné obchody“. Približne o desať rokov nás však čaká zvrat a tento pomer sa otočí: secondhandy zarobia 64 miliárd dolárov a fast fashion retail 44 miliárd. A to sa netýka len obnosených kúskov z obchodov pre bežných smrteľníkov. Zo štúdie totiž vyplýva, že až 26 percent Američaniek, ktoré nosia luxusné značky, nakupujú aj v sekáčoch. 

Bojujú proti konzumu, výpredajom a zľavám.
Matka so synom radia, ako udržateľne nakupovať oblečenie

Chanel z druhej ruky od Slováka

Staviť na spojenie luxusu a secondhandu sa vyplatilo aj niekoľkým podnikavým Slovákom. A to aj na inom kontinente. Rodený Bratislavčan František Masarovič rozbehol  v Japonsku úspešný biznis s kabelkami z druhej ruky. Na myšlienku prišla jeho manželka, a ako vraví, úspech sa pri tomto sortimente dostavil okamžite. Kabelky značiek Chanel, Hermès či Louis Vuitton pochádzajú od ľudí, ktorí ich už nechcú, nepotrebujú alebo jednoducho chcú speňažiť. „Vuittonky“ z druhej ruky prinášajú Masarovičovej firme ročný obrat na úrovni dvoch až troch miliónov dolárov. 

František Masarovič rozbehol biznis s nosenými značkovými kabelkami. Foto: fmasarovic.com

„Zákazníci sú z vyše 40 krajín sveta, ale najviac úspešní sme v USA a v Európe. Snažíme sa predávať koncovým zákazníkom, ale aj veľkoodberateľom,“ vysvetľuje Masarovič pre Forbes.

Pri kúpe luxusného kúsku z druhej ruky však vyvstáva otázka: Ako si môže byť zákazník istý, že je jeho kabelka pravá? Jednou z možností, aj keď nie úplne obľúbenou pre módne domy, je overiť si pravosť priamo u výrobcu. Po nej v prípade neistoty siaha aj Masarovič. 

Podobný biznismodel je vidieť aj v Bratislave, kde naň stavili dve Slovenky. Majiteľka obchodu Luxury Vintage Katarína Kaspar sa k tejto idei dostala, keď žila vo Viedni. V metropole Rakúska bolo pre tamojšie ženy bežné kupovať luxusné kúsky, ktoré už mali predchádzajúceho majiteľa. „Keď sa im tovar zunoval alebo si jednoducho chceli kúpiť niečo iné, tak tovar takto recyklovali,“ hovorí Kaspar pre Forbes. Avšak, či za úspechom stojí myšlienka udržateľnosti, si netrúfa povedať. Podľa jej slov ide skôr o to, že Slováci si chcú kúpiť luxusný kúsok za výhodnú cenu. 

Začiatok z vlastnej skrine

Podobný názor má Katarína Luknárová, ktorá vlastní Vintage luxury fashion bazaar už takmer dekádu. „V čase, keď som obchod otvárala, u nás nič také nefungovalo. Vo svete to bola bežná vec, ale netušila som, či sme mentálne dorástli na veci z druhej ruky. Našťastie sa ukázalo, že áno,“ vysvetľuje. Základný kameň svojho biznisu postavila na kúskoch z vlastného šatníka a zo skríň svojich kamarátok.

Nakupovať v obchodoch secondhand už nie je hanba. Takýmto nakupovaním šetríte prírodu, peniaze a môžete si zadovážiť aj zaujímavé kúsky oblečenia či doplnkov.
V minulosti bol pojem secondhand spájaný skôr s menej kvalitným oblečením. Foto: Pixabay

Avšak kým Kaspar sa podobne ako Masarovič o autenticite kabeliek a oblečenia radí priamo s módnymi domami, Luknárová garantuje pravosť vlastnými skúsenosťami. Ako dodáva, ak má aj keď len minimálnu pochybnosť o pôvode daného oblečenia, do predaja ho nedá. 

Secondhand Nosene predáva aj napodobeniny

Spoluzakladateľke siete sekáčov Nosene Katarína Hutyrová sa však rozhodla dať druhú šancu aj napodobeninám. „Ak o niektorej veci nemáme 100-percentnú istotu, že je pravá, síce ju do predaja dáme, avšak za priemernú predajnú sumu – je to najmä z dôvodu, aby daná vec, ak je ešte nositeľná a v poriadku, dostala druhú šancu a bola ešte použitá najviac, ako je to možné,“ hovorí pre Forbes.

Zdôrazňuje však, že napodobovanie značiek neuznáva, no princíp udržateľnosti je v tomto prípade silnejší. Nosene však nevzniklo ako secondhand luxusných kúskov, aj keď sa v nich nájdu. Hutyrová hovorí, že sa do tohto konceptu išla preto, aby zatraktívnila už používané oblečenie, ktoré sa v minulosti často predávalo v horšej atmosfére a podmienkach. V zmysle udržateľnosti vznikla aj značka Renewals by Nosene. Kúsky z tejto značky vznikajú takzvaným upcyklovaním, čo znamená, že jeden kus oblečenia je pretvorený na nový. Aj koncept obchodov Nosene je známkou toho, že o oblečenie z druhej ruky je stále vyšší záujem, keďže sieť svojich prevádzok stále rozširuje. 

Podľa spomínanej štúdie Resale report 2019 je za strojnásobením hodnoty trhu sekáčov v najbližších rokoch najmä správanie mladšej generácie. Ako ďalšie dôvody uvádza spomínané povedomie o udržateľnosti, ale aj nástup cirkulatívnej ekonomiky.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk