3. novembra 2019

Saudská Arábia schválila v nedeľu vstup štátneho ropného gigantu Saudi Aramco na burzu. Plán naliať miliardy do štátneho rozpočtu sa tak stáva skutočnosťou po troch rokoch, keď korunný princ Mohammed bin Salman prvýkrát oznámil zámer otvoriť ropnú spoločnosť zahraničnému kapitálu. Podľa šéfa ropného gigantu Amina H. Nassera ide o historický okamih

Saudi Aramco malo pôvodne oznámiť vstup na burzu už 20. októbra, no toto načasovanie nevyšlo aj vinou zahraničných investorov, ktorí sa rozhodli na poslednú chvíľu vycúvať. Mala byť za tým obria (a zrejme prehnaná) valuácia spoločnosti, písala napríklad agentúra Bloomberg.

Saudskoarabský korunný princ už skôr vyhlasoval, že Saudi Aramco vstúpi na burzu pri ohromnej valuácii dva bilióny amerických dolárov. Vyhlásenia, ktorých cieľom bolo zrejme nalákať potenciálnych akcionárov, ich však zrejme nakoniec od investovania odradili. Saudi Aramco napokon oznámilo, že sa pri IPO (initial public offering, čiže prvotný úpis akcií na burze, pozn. red.) sústreďuje na investorov z Blízkeho východu, píše ďalej Bloomberg.

Rovnako sa aj valuácia spoločnosti pravdepodobne priblíži skôr k 1,5 bilióna dolárov, ako to už skôr avizovali niektorí bankári s realistickejším pohľadom, pripomína The New York Times.

Amin H. Nasser, CEO štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco.
Amin H. Nasser, CEO štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. Foto: SITA/AP

Rijád plánuje uviesť na začiatok na burzu 2 percentá akcií spoločnosti, pričom korunný princ chce spolu upísať na burze 5 percent Saudi Aramca. Dovedna chce za tieto percentá získať 20 – 40 miliárd dolárov.

Ak sa mu to podarí, pôjde o historicky najväčšie IPO na svete. Predbehne aj vstup na burzu e-commerce gigantu Alibaba, ktorý získal v roku 2014 až 25 miliárd dolárov.

Vstup na burzu Saudi Aramca musia ešte schváliť regulačné úrady.

Spotify ide na burzu.
Jeho hodnota sa môže vyšplhať na 20 miliárd dolárov

Saudi Aramco je obria spoločnosť, ktorá vyprodukuje 10 miliónov barelov ropy denne. Iba za prvú polovicu tohto roka zarobila 46,9 miliardy amerických dolárov. Podobné čísla dosahovala aj vlani, keď vykázala čistý zisk na úrovni 111 miliárd dolárov. Na porovnanie: to je viac ako vlaňajšie zisky Apple, Alphabetu (materskej spoločnosti Google) a ropného konkurenta Exxon Mobil dokopy.

Plán uviesť Saudi Aramco na burzu je však iba špičkou ľadovca. Korunný princ už skôr oznámil zámer naliať získané financie do verejného fondu (Public Investment Fund), z ktorého chce financovať transformáciu krajiny z ropného obra na modernú ekonomiku. Práve IPO štátnej ropnej spoločnosti je prostriedkom, ako naplniť jeho plán transformovať ekonomiku Saudskej Arábie do roku 2030.

Vstup ropného gigantu Saudi Aramco na burzu je len prvým krokom ambiciózneho plánu saudskoarabského korunného princa transformovať ekonomiku krajiny a napumpovať do nej nové peniaze.
Vstup ropného gigantu Saudi Aramco na burzu je len prvým krokom ambiciózneho plánu saudskoarabského korunného princa transformovať ekonomiku krajiny a napumpovať do nej nové peniaze. Foto: SITA/AP

S akciami Saudi Aramca sa zrejme začne obchodovať až v polovici decembra, a to na lokálnej burze Tadawul v Rijáde. Pôvodne mal saudskoarabský princ zámer uviesť spoločnosť aj na burzách v Londýne a Hongkongu, no tento plán nateraz pozastavil. Je však pravdepodobné, že zvyšné tri percentá spoločnosti uvedie na burzu v zahraničí.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk