Vláda Spojeného kráľovstva v piatok uviedla, že by mohla zhabať byt nachádzajúci sa v luxusnej londýnskej štvrti, ktorú kúpila v hotovosti žena spájaná s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Tento krok by britská vláda mohla podniknúť na základe nového sankčného režimu, ktorý vstúpi do platnosti budúci týždeň, píše agentúra AFP.
Na základe nového zákona, ktorého prijatie urýchlila ruská invázia na Ukrajinu, bude môcť britská vláda zasiahnuť proti ľudom, ktorý nevedia preukázať pôvod svojich príjmov.
Podľa vlády sa môže tento zákon dotknúť aj 26-ročnej Poliny Kovaľovovej – dcéry Svetlany Poľakovovej, údajnej dlhoročnej milenky šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova. Britské médiá o ženách píšu ako o „druhej rodine“ tohto mocného muža Kremľa.
Nezamestnaná matka a lukratívna nehnuteľnosť
Rovnako ako proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi totiž britská vláda uvalila sankcie aj na Lavrova. Opozičný britský labouristický poslanec Chris Bryant si však myslí, že by vláda mala pridať na sankčný zoznam aj Poľakovovú a Kovaľovovú.
Podľa britského katastra nehnuteľností je vlastníčkou bytu v hodnote 4,4 milióna libier (5,3 milióna eur) Kovaľovová. Byt sa nachádza v prestížnej mestskej štvrti Kensington a bol zakúpený v roku 2016, pričom na jeho kúpu nebol využitý hypotekárny úver.
Podľa Marije Pevčichovej, vyšetrovateľky protikorupčnej nadácie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, je „jediným zdrojom financií Kovaľovovej jej nezamestnaná matka, ktorá je zhodou náhod Lavrovovou neoficiálnou manželkou“. Podľa investigatívcov z OCCPR to nie je jediná lukratívna nehnuteľnosť, ktorú Poľakovová vlastní, organizácia píše o majetkoch za 13 miliónov dolárov.
Darí sa aj dcére
Poľakovovej dvadsaťšeťročná dcéra Polina študovala na Imperial College Business School v Londýne. V britskom hlavnom meste vlastní spoločnosť PPK Investments Ltd, ktorá je registrovaná v dome v Kensingtone, jednej z najdrahších mestských štvrtí. Hlavnou činnosťou spoločnosti je nákup a predaj nehnuteľností.
V roku 2016 si podľa informácií OCCPR (Organized Crime and Corruption Reporting Project) Polina prenajala byt v tej istej budove na 999 rokov, čo je v Spojenom kráľovstve bežná forma nepriameho vlastníctva nehnuteľností. Za prenájom zaplatila 4,4 milióna britských libier (6,2 milióna dolárov). V tom čase mala len 21 rokov.
Nový zákon o dokazovaní pôvodu majetku
Britský minister pre technológie a digitálnu ekonomiku Chris Philp uviedol, že nový zákon umožní britským vyšetrovateľom žiadať od vlastníkov takýchto majetkov, aby vysvetlili pôvod svojho bohatstva.
Ak vlastník nedokáže legitímne objasniť zdroj prostriedkov, za ktoré svoj majetok nadobudol, bude vláda môcť tento majetok podľa Philpa „potenciálne zhabať“.
Ďalšie mená na sankčnom zozname
Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová v piatok (11. 3.) uvalila sankcie na 386 členov ruskej Štátnej dumy, ktorí „ podporili Putinovu inváziu na Ukrajinu“. Nové sankcie im zakazujú cestovať do Spojeného kráľovstva, pristupovať k svojmu majetku na ostrovoch a podnikať tam. TASR o tom informovala na základe vyhlásenia britského rezortu diplomacie.
„Zameriavame sa na tých, ktorí sa podieľajú na Putinovej nelegálnej invázii na Ukrajinu a podporujú túto barbarskú vojnu. Tlak nepoľavíme a budeme pokračovať v postihovaní ruskej ekonomiky prostredníctvom sankcií,“ uviedla Trussová.
Najnovšie opatrenia sú doplnením štvrtkových sankcií voči „kľúčovým oligarchom z Putinovho vnútorného kruhu“, napríklad miliardári Roman Abramovič či Oleg Deripaska.
Od začiatku ruskej invázie už Británia uvalia sankcie na viac ako 500 ruských jednotlivcov, subjektov a dcérskych spoločností. Celkový sankčný zoznam Spojeného kráľovstva už teraz obsahuje viac ako 800 mien a názvov firiem. Na zozname je celkovo 18 ruských oligarchov.