26. septembra 2017

Ak si predstavíte mimoriadne produktívneho človeka, zrejme sa vám vybaví osoba, ktorá sa bez väčšej námahy sústredí na prácu a nemá problémy s prokrastináciou. Typ človeka, ktorý dokáže sedieť na podlahe v metre s otvoreným laptopom a stále stihne za hodinu spraviť viac práce, ako sa vám podarí za deň v knižnici.

Takýto ľudia však čelia rovnakým nástrahám prokrastinácie, ako zvyšok populácie. Vedia si s ňou poradiť s pomocou šikovného prístupu. Najprv hľadajú dôvody, ktoré stoja za ich problémom s prokrastináciou. Potom vymýšľajú stratégie, ktoré im pomôžu vyhnúť sa prokrastinácii skôr, ako jej úplne podľahnú. Tento vedecky podložený prístup na boj s prokrastináciou, pozostávajúci z dvoch krokov, môže využiť ktokoľvek.

Slepá ulička prokrastinácie

Bolo by naivné dúfať, že sa prokrastinácie zbavíte len tak. Nový výskum od Josepha Ferrariho z Univerzity DePaul ukázal, že prokrastinácia je oveľa komplexnejšiu témou, ako sa domnieva väčšina. Prevláda názor, že prokrastinácia je výsledkom lenivosti alebo chabého plánovania. Ferari však vo výskume tvrdí, že prokrastinácia je výsledkom negatívnych emócií, ktoré kazia našu náladu.

Niektoré činnosti neodsúvame na bok, kvôli lenivosti alebo nešikovnej organizácii. Tlačíme ich pred sebou, lebo nemáme správnu náladu na ich dokončenie. Dostávame sa do začarovaného kruhu prokrastinácie.

Ak sa nie sme na prácu správne naladení, začneme sa rozptyľovať inými činnosťami – kontrolovaním e-mailov, pozeraním správ, upratovaním pracovného stola alebo rozprávaním sa s kolegom – zrazu sa cítime previnilo, lebo sme premrhali veľa času. Len si tým zhoršujete náladu. Keď sa začne blížiť uzávierka, cítite sa mizerne.

Reklama

Začarovanému kruhu sa dá uniknúť

Poraziť prokrastináciu znamená vymaniť sa zo začarovaného kruhu. Musíte získať kontrolu nad vlastnou náladou. Ak si zvolíte správnu stratégiu, ľahko prevezmete kontrolu, dostanete sa do správnej nálady a poradíte si s potrebnými úlohami. Nasledujúce stratégie vám pomôžu nad prokrastináciou vyhrať.

Zistite prečo. Ak nie ste v správnej nálade na vykonávanie práce, prokrastinácia sa vám snaží povedať niečo dôležité. Môže to byť niečo úplne jednoduché, napríklad, že potrebujete prestávku alebo jedlo. Môže to však byť aj niečo komplexnejšie, napríklad, že robíte prácu za celý tím a váš džob vás nebaví. Zbytočne sa pri prokrastinácii nenúťte, radšej si doprajte malý moment na premýšľanie a skúste prísť na jej skutočný dôvod. Možno sa ukáže, že to bol ten najproduktívnejší krok, ktorý ste spravili pri dobývaní vašej úlohy.

Odstráňte prekážky. Ešte predtým, ako sa pustíte do riešenia úlohy, doprajte si čas a popremýšľajte nad prekážkami, ktoré by sa vám mohli postaviť do cesty. Potom si pripravte plán, ktorý zaistí, že sa vám do cesty nedostanú. Možno máte inštrukcie k danej úlohe v e-maily, ak s tým nič nespravíte, vždy keď sa budete chcieť pozrieť na zadanie, budete musieť otvoriť e-mail. Pritom vás však môžu rozptyľovať ďalšie prichádzajúce e-maily. Vašou organizačnou prioritou by malo byť premiestnenie inštrukcii z e-mailov na iné miesto. Ak si veci naplánujete dopredu, lepšie si udržíte pozornosť a vyhnete sa prokrastinácii. Udržanie si pozornosti je menej náročné, ako znovu sa začať na úlohu sústrediť.

Skočte priamo do toho a neberte na nič ohľad. Pustiť sa do niektorých vecí býva veľmi ťažké. Dokonca aj v prípade, že svoju prácu milujete. Možno civíte na prázdny dokument vo Worde alebo stojíte na pláži v jedno studené zimné ráno. Prvý krok je náročný, akonáhle však vykročíte – napíšete prvý paragraf alebo naskočíte na prvú vlnu – nálada sa vám výrazne zlepší. Ak svoju pozornosť upriamite na to, aké náročné je začať, odradí vás to. Jednoducho sa pustíte priamo na vec a neberte na nič ohľad. Nálada sa vám rýchlo zlepší a začnete sa lepšie sústrediť.

Robte si prestávky. Veľakrát nás zastraší veľkosť projektu a tak začneme prokrastinovať. Aby ste zmiernili strach, skúste si projekt rozdeliť. Z úlohy si spravte malé časti, ktoré sa dajú pomerne rýchlo a ľahko zvládnuť. Písanie návrhu si môže vyžadovať až 10 hodín intenzívnej koncentrácie. Úvod však stihnete za 15 minút a rovnako si môžete vytvoriť aj zoznam výstupov. Naplánujte si sériou malých úloh, ktoré vôbec nepôsobia desivo.

Pracujte v správnom prostredí. Ak aj budete všetko ostatné robiť správne, pri pracovaní z nesprávneho prostredia prokrastinácii ľahko podľahnete. Stráňte sa televízie, elektroniky, priateľov a hlučných miest. Nie všetko platí pre všetkých, musíte sa však naučiť dodržiavať určitú disciplínu. Začnite správnym pracovným prostredím.

Tešte sa z malých výhier. Nič sa nevyrovná pocitu z vyškrtnutia dokončenej úlohy zo zoznamu povinností. Takýto pocit potrebujete, aby ste sa vyhli prokrastinácii. Zoznam pravidelne kontrolujte a zaškrtávajte splnené úlohy. Malé víťazstva budujú v mozgu nové androgénne receptory, ktoré zodpovedajú za odmenu a motiváciu. Nárast vo vnútri androgénnych receptorov zvyšuje vplyv testosterónu, ktorý následne posilňuje našu sebaistotu a chuť poradiť si s výzvami. Naštartuje vás to chcieť ísť vpred. Niekedy postačí vyškrtnutie zopár ľahkých vecí, naberiete dostatok mentálnej sily a poradíte si aj s náročnejšou úlohou. Nepracujte na malých veciach, aby ste sa vyhli veľkým, len si rozdeľte veľkú úlohu na viac menších, ktoré si budete môcť postupne každý deň odškrtávať. Vybudujete si tak sebadôveru a zároveň sa udržíte v dobrom pracovnom nasadení.

Buďte realistickí. Nereálne ciele vás ľahko odradia. Bez problémov podľahnete negatívnej nálade, ktorá sa rýchlo zmení na prokastináciu. Stanovte si reálne ciele, udržia vás v dobrom pracovnom nasadení a v správnej nálade.

Dávajte si pozor na to, čo hovoríte sami sebe. Ak si vravíte, „Nebudem prokrastinovať. Jednoducho nebudem prokrastinovať,“ prakticky si tak zaistíte, že prokrastinovať budete. V jednej klasickej štúdii, účastníkom povedali, aby nemysleli na bieleho medveďa. Ukázalo sa, že je takmer nemožné prestať myslieť na niečo, čo vám zakázali. Vaša myseľ sa jednoducho snaží pritiahnuť k veci, ktorej sa chcete vyhnúť. Trik spočíva v snahe sústrediť pozornosť na niečo úplne iné (a pozitívne). Nehovorte si, že nebudete prokrastinovať, radšej rozmýšľajte nad tým, čo budete robiť a ako skvelo sa budete cítiť, keď úlohu splníte. Myseľ sa bude sústrediť na veci, ktoré chcete podniknúť a nie na správanie, ktorému sa snažíte vyhnúť.

Nebuďte perfekcionista. Väčšina spisovateľov trávi dlhé hodiny brainstormingom, vymýšľaním postáv a zápletky. Zapíšu veľa strán, o ktorých vedia, že sa do knihy nikdy nedostanú. Nápady potrebujú čas, ak sa majú dobre rozvinúť. Zvykneme zamrznúť, práve vo chvíli, keď príde čas konať. Sme presvedčení, že naše nápady nie sú perfektné. Máme strach, že naše dielo nebude dosť dobré. Ako chcete vymyslieť niečo skvelé, ak nikdy nezačnete a nápadom nedáte potrebný čas? Autor Jodi Picoult perfektne zhrnul nutnosť vyhýbať sa perfekcionizmu, „zlá stránka sa vždy môže editovať, prázdna však nie“.

Pozornosť upriamte na výsledky. Na kontrolu k zubárovi asi nechodíte radi. Veľa ľudí ju nemá rado. Tak prečo tam chodíte? Pretože vám zaručí požadované výsledky. Zubári sú celkom šikovní remeselníci, odchádzame od nich so žiarivými zubmi. Aj o naše ďasna sa starajú príkladne. Hodinová prehliadka sa ani zďaleka nedá prirovnať k bolesti pri plombovaní a vytrhávaní zuba. K zubárovi chodíte, lebo viete, že sa to oplatí. Rovnako by ste mali premýšľať aj nad náročným zadaním. Na začiatku sa možno cítite nervózni, príliš sa však na to nesústreďte. Predstavte si skvelý pocit z dokončenej práce. Tiež si predstavte, ako sa budete cítiť, ak sa nepokúsite dať zo seba to najlepšie a čas premrháte vyčkávaním.

Odpustite si. Ak podľahnete prokrastinácii, nemá zmysel si to donekonečna vyčítať. Trest vám nepomôže vyhnúť sa v budúcnosti prokrastinácii, v skutočnosti bude mať presne opačný efekt – ak sa trestáte, sami seba zbytočne držíte v začarovanom kruhu prokrastinácie.

Zhrňme si to

Prokrastinácia má svoje korene v emóciách. Ak nad ňou chcete vyhrať, musíte si to uvedomiť. Vyššie uvedené stratégie vám pomôžu uniknúť začarovanému kruhu prokrastinácie. Budete produktívnejší, ako kedykoľvek pretým.

Autor Travis Bradberry píše pre forbes.com o emocionálnej inteligencii a výkonnosti lídrov. Tiež spolupracoval na bestselleri Emotional Intelligence 2.0 a spoluzaložil TalentSmart.