23. augusta 2021

Náš úspech je určený aj tým, ako myslíme a konáme. Nie je tajomstvom, že skutočne úspešní ľudia majú iné uvažovanie a sú ochotní robiť to, čo ostatní odmietajú alebo čoho sa boja. Nasledujúcich 12 viet vám pomôže pochopiť, kam sa chcete dostať a ktoré prekážky vám bránia stúpať nahor. 

1. Najlepšie veci v živote sú na druhej strane strachu.

Ak ich chceme dosiahnuť, musíme podniknúť kroky, ktoré nás „oslobodzujú“. A musíme ich robiť neustále.

2. Opakom šťastia nie je smútok, ale nuda.

Nuda je skutočným nepriateľom v našom profesionálnom a osobnom živote. Ak vás to, čo robíte, nenapĺňa, vaša produktivita a kreativita budú skutočne ovplyvnené.

Reklama

3. Vaše príjmy môžu rásť len tak, ako rastiete vy.

Skutočnosťou je, že väčšina ľudí nedosiahne svoj plný potenciál. Ak ste odhodlaní neustále sa učiť a investovať do seba, myslieť na seba ako na najdôležitejšiu firmu vo vašom živote, potom to váš príjem bude aj odrážať.

Nerozhodnosť a odkladanie rozhodnutí

4. „Jedného dňa“ je choroba, ktorá vezme vaše sny do hrobu.

Čakanie na to, či sa vesmír a okolnosti zosúladia, aby ste konečne začali svoj vysnívaný projekt, alebo aby ste sa dostali na ďalšiu úroveň, je len ďalšou výhovorkou. Iba sa tým vyhýbate poznaniu, či ste naozaj dobrí v tom, na čom najviac chcete pracovať.

5. „Náklady na to, že sa pomýlite, sú nižšie ako náklady na ničnerobenie.

Tento citát Setha Godina nám pripomína, že je lepšie ísť pomaly, ako byť úplne statickí. Ak robíte chybu, je to preto, že sa pohybujete.

6. Nič nie je nemožné, ak ste ochotní venovať tomu potrebný čas a úsilie.

To je najdôležitejšia vec – vieme, že to nie je ľahké a že mnoho dní budeme v pokušení vzdať sa, ale pre človeka, ktorý je skutočne odhodlaný niečo zmeniť to nie je nemožná úloha.

7. Nikto za vás nič nerozhodne.

Všetky vaše rozhodnutia sú úplne vaše. Vyhnite sa tomu, aby sme sa dostali do úlohy obete, je čas akceptovať, že sme plne zodpovední za to, čo sa deje v našich životoch, či už sú to úspechy alebo neúspechy.

Motivácia a inšpiratívni ľudia

8. Ten, kto to chce najviac, je ten, kto nakoniec vyhrá.

Nie je potrebné byť najmúdrejší, najtalentovanejší alebo najbohatší človek. Aj keď sú to dôležité body, nie sú rozhodujúce. Na konci dňa „vyhrá“ ten, kto sa nevzdáva a prejavuje vášeň pre to, čo robí.

9. Byť obklopený negatívnymi ľuďmi je najrýchlejší spôsob, ako stratiť kreativitu a motiváciu.

Naše prostredie má silu formovať naše správanie a často býva aj hlavnou príčinou našej demotivácie. Obklopte sa takými ľuďmi, ktorí vás skutočne poháňajú a veria vo vás.

10. To, na čo sa sústredíte, sa bude zväčšovať.

Keď sa neustále sťažujete, stávate sa živým magnetom pre nešťastie. Opak sa stane, keď ste vďační za to, čo máte, a zameriate sa na dobro. V tom prípade sa váš mozog sa rekonfiguruje a je náchylnejší sústrediť sa na príležitosti, nie na prekážky.

Reklama

Dôležité je stále sa posúvať vpred

11. Činy, ktoré robíte, keď sa na vás nikto nepozerá, určujú vašu trajektóriu.

Skutočné zmeny v našom živote sú určené malými činmi, ktoré vykonávame každý deň. Najmä tými, ktoré vykonávame, keď sme sami, v okamihu, keď nie je prítomné uznanie alebo povinnosť zo strany niekoho iného.

12. Kľúčom k šťastiu je progres.

Mnohí z nás si možno predstavujú, že šťastie pochádza z nekonečnej dovolenky, kde nie je na programe nič viac, ako odpočívať. Pravdou je, že táto situácia by nás skôr či neskôr nudila. Progres je kľúčom k skutočnému ľudskému uspokojeniu.

Jakub Křivan je Director Institutional Clients CEE & Nordics v spoločnosti Quantic Financial Solutions, predtým pracoval na pozícii Head of CEE v spoločnosti C-QUADRAT Investment group vo Viedni, v ktorej v minulosti zastával aj pozíciu obchodného riaditeľa pre CZ/SK. Svoje vysokoškolské štúdium vo Viedni zavŕšil titulom MBA so zameraním na behaviorálne financie. V roku 2018 bol pri zrode platformy SBEN, ktorej poslaním je šíriť poznatky o fascinujúcich možnostiach behaviorálnej ekonómie a prinášať tento svetový trend na Slovensko. Hovorí plynule po nemecky a anglicky a medzi jeho záľuby patrí cestovanie, basketbal a varenie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?