2. marca 2021

Svet sa nebude točiť rýchlejšie, len preto, že si to želáme, i keď niektorí si myslia, že sa to dá. Nedočkavosť spôsobuje chronický stres. Je „chybou v programe“– obzvlášť, keď sa z nej stane charakterová črta. Núti ľudí k tomu, aby pracovali príliš veľa v snahe poraziť čas. Výsledkom je stres či napäté vzťahy. Nie nadarmo sa hovorí „trpezlivosť ruže prináša“ a úspešný ľudia to vedia, preto majú na pamäti týchto päť vecí.

Cnosť odvážnych ľudí?

Možno ste niekde čítali alebo počuli, že nedočkavosť je cnosťou odvážnych ľudí. Je to nezmysel. Mylne si myslia si, že tým opisujú ľudí ako Steve Jobs, Elon Musk či Jeff Bezos. Lenže títo ľudia sú v skutočnosti ambiciózni, usilovní, ale aj mimoriadne trpezliví. Ak by boli netrpezliví, gigantické firmy ako Apple, Tesla, SpaceX a Amazon by neexistovali.

Trpezlivosť je kľúčová vlastnosť na to, aby ste sa nevzdávali, aj keď sa vaše ciele zdajú byť nedosiahnuteľné – špeciálne vtedy, ak sú vaše vízie grandiózne.

Niekto by mohol namietať, že v tomto prípade ide skôr o vytrvalosť. Ale ako môže byť niekto vytrvalý, ak nie je trpezlivý? To sa nedá. Ak dokážete byť vytrvalí, potom ste nevyhnutne aj trpezliví.

Práve trpezlivosť je cnosťou odvážnych ľudí, pretože je to vlastnosť potrebná na dosiahnutie veľkých vecí s pocitom radosti. A keď sme sa na tom už zhodli, pokračujme ďalej.

Reklama

Zmysel pre to, čo je a čo nie je naliehavé

Ak dokážete rozpoznať, že je niečo naliehavé, je to dobrá vlastnosť. Vyžaduje si to dobrý úsudok, skúsenosti aj pokojnú myseľ. Na dosiahnutie úspechu je dôležité, aby ste vedeli rozoznať, keď si nejaký problém vyžaduje okamžité riešenie alebo musí dosiahnutý čo najskôr. Skúsení lídri vedia tieto situácie správne vyhodnotiť. Vedia, ktoré problémy treba riešiť okamžite, aby neohrozili prežitie či budúci úspech spoločnosti.

Ak u vás každý problém spustí reakciu vyplývajúcu z pocitu, že je naliehavý a treba ho neodkladne riešiť, potom môžeme s istotou povedať, že pri takom projekte neexistuje žiadna stratégia a nemá zmysel v ňom pokračovať. Teda, jedine, že by ste boli vo vojnovom stave, bojovali o holý život, alebo niečo podobne extrémne.

Moderné technológie a efektivita

Technologický pokrok priniesol množstvo pozitívnych, ale aj negatívnych javov. Na jednej strane máme rýchlejšie počítače, efektívnejšie autá, menej invazívne chirurgické zákroky, silnejšie antibiotiká a podobne (mimochodom, všetky tieto veci si vyžadovali desiatky rokov výskumu a vývoja).

Na druhej strane sme aj svedkami klimatickej zmeny, ktorá je výsledkom skleníkových plynov z emisií, máme tu zdravotné riziká súvisiace s geneticky modifikovanými potravinami, fatálne vedľajšie účinky legálne vyvinutých farmaceutík a rozvinula sa nám aj „kultúra okamžitosti“.

„Kultúra okamžitosti“ – chcem to hneď

Technologické výdobytky pokrivili naše vnímanie reality a času. Nedočkavosť sa stala endemickou črtou našej spoločnosti, ľudia začínajú spochybňovať nevyhnutné životné procesy. Podvedome očakávame, že všetko, čo chceme, môžeme mať v priebehu pár sekúnd, minút či hodín.

Vybudovali sme „kultúru okamžitosti“, ktorá nás zmenila na mimoriadne nedočkavé bytosti. A v dlhodobej perspektíve nás privedie k pocitu, že sme neschopní.

Prečo je to tak? Je to jednoduché. Zložité procesy, či už sa týkajú ľudského správania, biznisu, politiky, vedy alebo hocičoho iného, nevyhnutne vyžadujú istý minimálny čas na to, aby sa udiali. A keď to budeme ignorovať, dospejeme k tomu, že svoje úlohy splníme len spolovice, len čiastočne dosiahneme svoje ciele, budeme sklamaní a niekedy dospejeme až k systémovému zlyhaniu.

Byť trpezlivý neznamená len tak sedieť a vyčkávať

Mnoho ľudí si mýli trpezlivosť s vysedávaním a ničnerobením (hlavne tí, ktorí si myslia, že svet sa môže točiť rýchlejšie). Takíto ľudia veria, že ak si priznáme, že niektoré procesy si jednoducho vyžadujú čas, vzdávame sa vopred, sme príliš spokojní sami so sebou, alebo nie sme dostatočne nároční.

Toto môžeme označiť za katastrofický spôsob vedenia tímov, pretože synergie, ktoré môžeme dosiahnuť, keď budeme pracovať s trpezlivosťou, sa navždy stratia, ak budeme na všetkých neadekvátne tlačiť len preto, že chceme dosiahnuť výsledky čo najrýchlejšie.

V takejto atmosfére tlačíte na zamestnancov do takej miery, že vyčerpajú svoje limity, podávajú horšie výkony, čo môže vyústiť až do podkopaniu firemnej kultúry.

Trpezlivosť je riešenie

Musíme mať na pamäti, že súčasná technologická efektívnosť je výsledkom storočí výskumu, bolestivých a opakovaných pokusov i zlyhaní. Renesancia, vedecká revolúcia, priemyselná revolúcia a technologická revolúcia – to je len zopár dôležitých a mimoriadne transformatívnych etáp vo vývoji ľudstva. Tieto obdobia vývoja ľudskej spoločnosti sú za každým autom, ktorým jazdíme, za každým lietadlom, ktorým lietame a za každým počítačom, ktorý dennodenne používame.

Vždy, keď niekomu pošleme e-mail, môže to trvať menej ako sekundu, kým dosiahne svojho adresáta. Ale ľudstvu trvalo minimálne 5000 rokov, aby sme boli schopní ten mail poslať.

Každý výdobytok súčasnosti v sebe nesie tisícročia ľudského úsilia. Keď si to uvedomíme, pomôže nám to byť vďačnejší za to, že žijeme v tejto ére a motivovať nás, aby sme technológie využívali rozumnejšie.

A bez toho, aby sme technológiám dovolili pokriviť naše chápanie času a naše očakávania, ktoré sú závislé od zložitých procesov, obzvlášť tie, ktoré si vyžadujú zaangažovanosť ľudí.

Autorom článku, ktorý vyšiel na Forbes.com, je Luis E. Romero. Pre Forbes US píše o stratégiách pre lídrov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?