6. februára 2021

Za peniaze si šťastie nekúpite. Naopak, niekedy môžu spôsobiť obrovské problémy a spory. Dôkazom je nasledujúcich šesť amerických rodinných klanov s obrovskými majetkami. Vnútorné nezhody ich dostali až k súdnym sporom a rozhádali ich na dlhé roky, dokonca aj desaťročia. 

Keď vlani v septembri zomrel vedec a obchodník Bob Gore, zanechal testament, v ktorom bolo presne špecifikované rozdelenie majetku členom jeho rodiny. Za dedičov určil svoje vlastné aj nevlastné deti a svojich súrodencov – až na jednu výnimku. Sestru Susan zo zoznamu vyradil.

Táto udalosť zavŕšila dlhotrvajúci boj medzi členmi rodiny Goreovcov, ktorá patrí do zoznamu najbohatších v Amerike. A Goreovci nie sú jediní, ktorých rodinné puto narúšajú trhliny.

V poslednom rebríčku Forbesu najbohatších amerických rodín figurovalo 50 klanov a prinajmenšom šesť z nich trápia nepekné rodinné škriepky, ktoré sa často pretriasajú aj na verejnosti. Príčiny sú rôzne – súdne spory o zverenecké fondy, falošné adopcie (dokonca vlastného manžela) aj obvinenia z vraždy.

Goreovci – majetok 8,2 miliardy dolárov

Bill Gore (zomrel v roku 1986) a jeho manželka Genevieve (zomrela v roku 2005), zakladatelia spoločnosti W. L. Gore, ktorá stojí za vznikom nepremokavého materiálu Gore-Tex, pripravili všetkým prekvapenie, keď vnúčatám založili zverenecké fondy, ktoré vďaka svojmu nastaveniu prideľovali väčšie podiely na dedičstve rodinám s väčším počtom potomkov.

Reklama

Tri z ich štyroch detí mali po štyri deti, ale ich dcéra Susan mala len troch potomkov. V praxi to znamenalo, že v rámci fondov im pripadne menej podielov ako ich bratrancom a sesterniciam.

Susan chcela túto situáciu vyriešiť po svojom, a tak sa v roku 2003 pokúsila legálne adoptovať svojho bývalého, v tom čase 65-ročného, manžela za syna, čím by sa navýšilo dedičstvo jej rodinnej vetvy.

Trik však nevyšiel a akurát vrazil medzi členov rodiny klin. Jej bývalý manžel nedodržal prísľub odovzdať podiely svojim deťom a v roku 2012 Najvyšší súd štátu Delaware rozhodol, že ani on, ani ich deti nemali na tieto podiely nárok.

Keď vlani zomrel jeden zo štyroch súrodencov (Susanin brat Bob), v jeho testamente sa objavilo ustanovenie, podľa ktorého ak v čase jeho smrti nežilo žiadne z jeho detí alebo z ich potomkov, má sa jeho majetok rozdeliť medzi jeho súrodencov – okrem Susan, tú totiž z dedičského konania vylúčil.

Vedec a obchodník Bob Gore po svojej smrti odkázal dedičstvo všetkým členom rodiny okrem svojej sestry Susan. Foto: Science History Institute, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Kochovci – majetok 100 miliárd dolárov

V roku 1980 sa William Koch (známy aj ako Bill Koch) pokúsil prevziať rodinný podnik Koch Industries, čo viedlo k jeho okamžitému prepusteniu z firmy. O tri roky neskôr spolu s bratom Frederickom predali akcie za viac ako 700 miliónov dolárov svojim bratom Charlesovi a Davidovi.

Následne však Bill a Frederick nadobudli pocit, že ich bratia ukrátili o peniaze a ďalších 18 rokov ich žalovali. Dohoda nakoniec padla až v roku 2001. Odvtedy sa príjmy spoločnosti rozrástli na 115 miliárd dolárov.

Bratia David (vľavo) a Charles Kochovci, ktorým ich dvaja zvyšní bratia predali podiely vo firme, čo nakoniec viedlo k súdnym sporom. Foto: SIZA/AP/Phelan M. Ebenhack, Bo Rader/The Wichita Eagle

Charles, ktorého imanie predstavuje 44,9 miliardy dolárov, a David, ktorý zomrel v auguste 2019 ako 79-ročný, sa podľa Forbesu dostali aj do zoznamu najbohatších Američanov. Vdova po Davidovi Julia a ich tri deti zdedili jeho 42-percentný podiel v spoločnosti Koch Industries.

Americký Forbes odhadol Billov majetok na 1,5 miliardy dolárov. Frederick, posledný z bratov, sa stal mecenášom umenia a nikdy nedosiahol také bohatstvo ako jeho príbuzní. Zomrel vlani vo februári.

Pritzkerovci – majetok 32,5 miliardy dolárov

Liesel Pritzker (umelecké meno Liesel Matthews), dedička hotelovej siete Hyatt, mala iba 18 rokov, keď podala žalobu vo výške 6 miliárd dolárov na svojho otca a 11 starších bratrancov a sesterníc s tvrdením, že vyplienili zverenecké fondy, ktoré patrili jej a jej bratovi Matthewovi.

Jej otec Robert Pritzker sa totiž ich podiely vo fondoch rodinnej holdingovej spoločnosti rozhodol darovať rodinnej nadácii. O niekoľko rokov Lieseliny bratranci a sesternice spriadli plán, ako rozdeliť majetok, ale Liesel a jej brata z toho vynechali.

Urovnanie súdneho sporu viedlo k rozdeleniu rodinného majetku, vďaka čomu sa takmer tucet Pritzkerovcov stalo miliardármi. Jedným z nich je guvernér Illinoisu J. B. Pritzker, najbohatší politik štátu s imaním 3,4 miliardy dolárov. Liesel si z tohto boja odniesla 500 miliónov dolárov.

Guvernér štátu Illionois J. B. Pritzker patrí medzi najbohatších politikov Ameriky. Foto: SITA/AP/Justin L. Fowler/The State Journal

Goldmanovci – majetok 13,2 miliardy eur

Keď v roku 1987 Sol Goldman zomrel, bol jedným z najbohatších vlastníkov domov v New Yorku vrátane mrakodrapu Chrysler Building.

Krátko po Solovej smrti sa začala bitka o dedičstvo medzi jeho štyrmi deťmi a jeho odcudzenou manželkou Lilian. Pár síce podal žiadosť o rozvod v roku 1983, no pokúsili sa o zmier. V roku 1984 podpísali formálnu dohodu, ktorá poskytovala Lilian 33 % jeho majetku. A práve túto dohodu napadli jej deti.

Keď Lilian v roku 2002 zomrela, majetok bol medzi deti napokon rozdelený rovnakým dielom. „Odvtedy rodina vyriešila všetky prebiehajúce spory a všetci členovia sú si veľmi blízki,“ uviedol v roku 2016 pre Forbes zdroj blízky rodine.

Rollinsovci – majetok 13,1 miliardy dolárov

Spoločnosť Rollins Inc., ktorú v roku 1948 založili bratia Wayne a John, mala v roku 2019 tržby v hodnote 2 miliárd dolárov, čo z nej robí najlepšie zarábajúcu spoločnosť poskytujúcu ochranu proti škodcom v Severnej Amerike.

Waynovi synovia Randall (zomrel v auguste 2020) a Gary sa pripojili k rodinnému podniku. Neskôr sa stali jeho vedúcimi. V roku 2010 Garyho štyri deti zažalovali svojho otca a strýka a tvrdili, že im bolo odopreté ich právo na pridelenie peňažných zdrojov.

Približne v rovnakom čase požiadala Garyho manželka Ruthie o rozvod. Po deviatich rokoch súdneho sporu sa rodine podarilo v roku 2019 dosiahnuť urovnanie sporov.

Reklama

Shoenovci – majetok 9 miliárd dolárov

Manželia L. S. Shoen a Anna Mary Shoen založili požičovňu nákladných automobilov a prívesov U-Haul. Tri desaťročia po tom sa rozhodli L. S. a jeho najstarší syn Samuel, že rozšíria podnikanie o oblasti, ktoré nijako nesúviseli s predchádzajúcim rodinným podnikaním. Jeho ďalší synovia Joe a Mark mali pocit, že otec s ich bratom ničia to, čo rodina vytvorila.

Joe v roku 1986 uskutočnil prevrat, prevzal kontrolu nad spoločnosťou a prinútil svojho otca odísť do dôchodku – tým z podniku odcudzil väčšinu zo svojich 12 vlastných aj nevlastných súrodencov (L. S. sa po manželkinej smrti znovu oženil).

Rodina sa topila v súdnych sporoch 25 rokov. V jednom okamihu L. S. dokonca obvinil svojich odcudzených synov z účasti na vražde manželky jeho najstaršieho syna Samuela, ktorá bola usmrtená v roku 1990. Skutočný vrah sa neskôr sám k činu priznal. L. S., ktorý v roku 1994 pre Forbes uviedol, že jeho syn Joe je duševne chorý, zomrel v roku 1999 po tom, ako spáchal samovraždu.

Posledný súdny spor rodiny sa skončil v roku 2012. Joe a jeho brat Mark vlastnia zhruba jednu pätinu firmy Amerco, materskej spoločnosti U-Haul, v ktorej je Joe prezident a predseda.

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Deniz Çam, ktorá píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?