Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
20. júla 2020

Projekt od spoločnosti Immocap má hlavnému mestu priniesť svetovú architektúru otvorenú kultúre a ľuďom.

Bratislava ako jediná európska metropola nemá samostatné kongresové centrum. Za posledných viac ako 30 rokov tu nevznikol žiaden adekvátny priestor, ktorý by bol vhodný na organizovanie kongresových či kultúrnych podujatí svetovej úrovne. Pritom, práve takéto centrum by mohlo štátu a mestu priniesť množstvo ekonomických stimulov v oblasti cestovného ruchu, kultúry a služieb. 

Situácia by sa konečne mohla zmeniť s projektom Nového Istropolisu. Projekt, za ktorým stojí spoločnosť Immocap, má ambíciu priniesť Bratislave novú dominantu s najmodernejšou multifunkčnou kultúrno-spoločenskou sálou, aká dnes hlavnému mestu chýba.

Vitálna štvrť so zeleňou

Priestor Istropolisu na Trnavskom mýte je podľa zistení projektu Pocitová mapa mnohými Bratislavčanmi považovaný za “čiernu dieru”, ktorej sa radšej vyhýbajú. Zámerom Immocapu preto zároveň je do dlhodobo zanedbávanej mestskej časti priniesť nový život a vytvoriť z miesta atraktívnu destináciu.

„Na vízii Nového Istropolisu sme pracovali 2,5 roka a sme hrdí, že môžeme predstaviť projekt, ktorý zlepší kvalitu života Bratislavčanov v mnohých smeroch. Naša vízia mení mŕtvu nefunkčnú zónu v oblasti Trnavského mýta na vitálnu štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov,“ hovorí Martin Šramko, generálny riaditeľ spoločnosti Immocap.

Na mieste schátraného Istropolisu okrem zelene a verejných priestorov nebudú chýbať ani park s námestím, fontány či cyklotrasy. Na novom námestí zároveň budú vytvorené podmienky na podporu a rozvoj komunitných aktivít, akými sú napríklad sezónne trhy.

Koncerty a eventy so špičkovou akustikou

Za architektúrou nového Istropolisu stojí holandský ateliér KCAP známy uznávanými projektmi v Európe a Ázii a ich partnerské štúdio Cityförster. Developer do projektu prizval aj svetovú špičku v oblasti komplexného poradenstva a navrhovania koncertných a kongresových sál – spoločnosť Charcoalblue.

V multifunkčnej sále bude možné zorganizovať rôzne typy podujatí naraz. Jej pódium tak poslúži napríklad akustickým, rockovým, džezovým, popovým koncertom, všetkým typom eventov a kultúrnych podujatí a menším či väčším konferenciám a kongresom.

„Náš sľub zachovať kultúrno-spoločenskú funkciu Domu odborov posúvame spoluprácou s Charcoalblue na vyššiu úroveň. Chceme do Bratislavy priniesť to najlepšie, čo svet akustického a technologického dizajnu interiérov kultúrno-spoločenských sál ponúka,“ hovorí Šramko.

“Rozhodli sme sa naprojektovať centrum svetovej úrovne, ale uvedomujeme si, že projekty týchto parametrov nevznikajú vo svete len zo súkromných zdrojov. Sme presvedčení, že strategická lokalita Istropolisu ponúka ideálne riešenie, a preto sa chceme transparentne uchádzať o to, aby Národné kultúrne a kongresové centrum vzniklo práve v tejto lokalite,” vysvetlil Martin Šramko.