24. novembra 2021

Cieľom Slávky Kollárovej nikdy nebolo viesť veľkú firmu a zarábať veľa peňazí. No jej projekt, ktorý začal ako malé privyrobenie si počas materskej dovolenky, pred niekoľkými rokmi prerástol česko-slovenský trh a dnes dosahuje tržby na úrovni troch miliónov eur. Nálepky na stenu Inspio putujú z východného Slovenska do 26 krajín sveta z 13 e-shopov. Aké lekcie jej dalo niekoľkoročné podnikanie?

„Času je pri podnikaní veľmi málo a manažovať ho je občas náročné. Ale samo podnikanie ma naučilo pravidlám, ktorými sa riadim a pomáhajú mi rozhodovať sa,“ hovorí Slávka a zdieľa niekoľko rokmi overených pravidiel.

1. Niekedy je potrebná aj nuda.

Každý deň sme zahltení novými informáciami, úlohami a neustálym bojom o našu pozornosť zo všetkých strán. No tie najlepšie nápady vznikajú vtedy, keď sa človek nudí.

Keď mám pocit, že je toho na mňa príliš veľa a nevidím žiadne správne riešenia, vypnem sa. Často na niekoľko dní. Potrebujem si utriediť a spojiť myšlienky. A funguje to. Po takýchto dňoch som vždy urobila najväčšie strategické rozhodnutia.

2. Zbytočné veci treba osekať.

Nikdy nie je dosť času na vybavenie všetkých e-mailov a telefonátov. Je dôležité si to uvedomiť. V podnikaní si musíte nájsť balans medzi prácou a vami. Inak vyhoríte.

Reklama

Vedieť posunúť nepodstatné veci na neskôr, alebo ich prestať robiť úplne, je jednou z ciest, ako fungovať dlhodobo a funkčne. Život pôjde ďalej aj s nevybavenými e-mailmi.

Riadim sa tým, že rýchlosť práce by som si mala určovať ja. Podnikanie by ma nemalo uhnať. Dnes mám 663 neprečítaných mailov a svet sa nezastavil… A ani firma. No a ja som stihla všetko, čo som považovala za dôležité.

3. Svoj čas si strážim a trávim ho zmysluplne.

Dnes je moderné všade meškať, nestíhať a tváriť sa extra dôležito a zaneprázdnene. Ale úprimne, koho to zaujíma? Všetci máme to svoje. Takže ak natrafím na ľudí, ktorí si nevážia môj čas, zásadne ho s nimi nestrácam. Sama ho mám málo a rozhodne ho viem využiť lepšie, ako čakaním na Godota.

4. Stojím si za každým rozhodnutím a chybou.

Ani jedno podnikateľské rozhodnutie by som dnes neurobila inak. Verím, že aj naďalej sa budem rozhodovať tak, aby som to dokázala povedať aj o ďalších päť rokov.

Nechcem sa tlakom okolia nechať dotlačiť do rozhodnutí, s ktorými nie som osobne a ľudsky stotožnená. Aj keď sa moje voľby nemusia páčiť všetkým. S týmto bojujem vlastne stále, pretože žiadne rozhodnutie sa nikdy nepáči všetkým.

Slávka s najmladšou dcérou. V začiatkoch podnikania mali vo firme dokonca zriadenú aj škôlku. Foto: Ivan Fleicher.

Vždy zvažujem všetky možnosti a cesty, vyhodnocujem ich naozaj intenzívne a dlho, no a niekedy som sama prekvapená výsledkom. Rozhodnutia, ale aj chyby sú moje a dnes viem, prečo som sa v konkrétnych prípadoch rozhodla pre konkrétnu možnosť.

5. Veľmi často je zbytočné niečo hovoriť.

Nie je mojím cieľom presviedčať ľudí, že môj názor je ten správny. Poviem ho len tým, ktorí sú ochotní počúvať, učiť sa, alebo diskutovať konštruktívne o tom, či to bolo alebo nebolo správne. Popravde chvíľu mi trvalo, kým som sa to naučila. No dnes sa rozprávam konštruktívne iba s ľuďmi, ktorí o to majú záujem. Inak radšej počúvam.

Oveľa viac ma zaujíma, ako kto niečo urobil, vyriešil a čo sa pri tom naučil. Je to pre mňa oveľa zaujímavejšie, lebo tie skúsenosti sú na nezaplatenie a ja sama sa nestihnem naučiť všetko.

6. Ak ste nešťastní v práci, zmeňte to.

Robiť prácu, ktorá ma baví je oveľa dôležitejšie, ako robiť prácu, v ktorej veľa zarábam. Pretože ak nájdem to, čo ma skutočne baví, peniaze sa stanú iba vedľajším produktom toho, čo ma skutočne napĺňa. Aj preto ma moja práca musí baviť každý deň a ak to tak nie, hľadám príčinu.

Firmu vedie Slávka spoločne s manželom Jarom. Foto: Ivan Fleischer

Ak spíme osem hodín na posteli, ktorú sme si sami vybrali ako tú najlepšiu pre seba, a trávime osem hodín voľného času  s ľuďmi, ktorí sú nám blízki, tak prečo by aj tých osem hodín v práci nemalo byť takými, aby sme boli spokojní a robili to, čo nás napĺňa. Keď máte zlú posteľ, vymeňte ju. Ak máte problémy v rodine, vyriešte ich. A ak ste nešťastní v práci, zmeňte to.

7. Je mi úplne jedno, kto má akú históriu.

Názory na ľudí si robím zásadne až vtedy, keď sa s nimi stretnem a zhodnotím ich sama. Každý má právo odprezentovať sa sám a predvoj názorov ostatných sa do maximálnej miery snažím ignorovať, až kým si neurobím svoj vlastný.

8. Ak vediem tím, ktorý nefunguje, chyba je vo vedení.

Často sa aj mne stáva, že sa dostanem do konfliktu alebo vznikne nejaké nedorozumenie. Väčšinou je to však spôsobené nedostatočným odkomunikovaním toho, čo sa od človeka očakáva a čo má byť výsledkom. Pri raste je to to, čo sa často mení, a preto sa menia aj ciele. Ak podcením komunikáciu, tím zlyhá.

Príbeh Inspia si môžete prečítať v decembrovom Forbese. Foto: Ivan Fleischer

Bolo by jednoduché v podnikaní vždy zvaliť vinu na niekoho iného. Ale ak je to moja firma a som ochotná pripisovať si jej úspechy, musím byť ochotná pripísať si aj neúspechy.

9. Najlepší manažér má doma  upratané.

Toto pravidlo som si niekde prečítala a rozhodne s ním súhlasím. Ak niekto zvládne manažovať svoju rodinu, vybudovať rešpektujúce domáce prostredie, kde sa členovia rodiny medzi sebou motivujú a pomáhajú si, zvládne tak nastaviť aj firmu.

Celý príbeh firmy Inspio si budete môcť prečítať v decembrovom vydaní Forbesu. Magazín Forbes si môžete objednať tu. Poštovné je na nás!

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?