10. júna 2021

Prestížne ocenenie najlepšieho podnikateľa sveta, ktoré organizuje poradenská spoločnosť EY, tento rok putovalo do Južnej Kórey. Víťazom sa stal Seo Jung-jin, spoluzakladateľ farmaceutickej spoločnosti Celltrion, ktorá sa zaoberá vývojom liekov pomáhajúcim aj pri liečbe rakoviny. 

Seo Jung-jin sa tento rok stal prvým self-made miliardárom, ktorý sa dostal na vrchol rebríčka Forbes najbohatších ľudí Južnej Kórey. Jeho majetok za rok 2021 sa odhaduje na 12,3 miliardy dolárov, ktoré sa mu podarilo zarobiť vďaka rastúcemu predaju generických liekov.

Vďaka ich úspechu si jeho firmu obľúbili aj investori. Minulý rok sa im dokonca podarilo vyvinúť liek aj na Covid-19, ktorý bol vo februári schválený v Južnej Kórei.

V ďakovnej reči počas galavečera EY Podnikateľ roka, ktorý sa konal v štvrtok 10. júna, spomenul aj dôvody, pre ktoré sa rozhodol firmu založiť. Podľa jeho slov je nevyhnutné nielen v Kórei, ale aj na celom svete, aby mali ľudia prístup k liečbe, ktorú si môžu dovoliť.

A práve preto sa rozhodol venovať sa vývoju liekov, ktoré by mohli nahradiť drahé procedúry napríklad pri liečbe rakoviny.

Reklama

O liekoch veľa nevedel

Zaujímavosťou je, že firmu založil ako 45-ročný po tom, čo jeho pôvodný zamestnávateľ, automobilka Daewoo, zbankrotoval. Keď sa v roku 2003 púšťal do podnikania, o farmaceutickom priemysle vedel málo. Vpred ho však poháňala túžba pomôcť ľuďom a na základe rozhovorov s rôznymi vedcami zistil, že práve vývoj generík môže byť správna cesta.

Prvý liek, ktorý jeho spoločnosť vyvinula, pomáha pri autoimunitných ochoreniach, ďalší sa celosvetovo používa pri liečbe rakoviny prsníka a lymfómoch.

„Verím, že môj príbeh môže byť pre mladých ľudí inšpiráciou a čoraz viac sa ich odhodlá v našej krajine podnikať,“ povedal vo svojom príhovore.

Minulý rok sa Seo Jung-jin rozhodol stiahnuť z aktívneho vedenia firmy a riadenie prenechal svojim synom. Kým Seo zastáva funkciu čestného predsedu predstavenstva Celltrion Group, jeho starší syn Jin-seok predsedá spoločnostiam Celltrion Inc. a Celltrion Pharm a jeho mladší syn Joon-serk zasa vedie marketingovú jednotku Celltrion Healthcare.

Seo Jung-jin spoluzaložil spoločnosť Celltrion. Foto: Facebook

Slovensko vo finále

Porota súťaže EY Podnikateľ roka pri výbere víťaza hodnotila viacero kritérií. Okrem finančných ukazovateľov sa pozerala aj na prínos podnikateľských aktivít, filantropické počiny, technologické, ale aj zdravotnícke inovácie, ktoré na trh priniesli.

Aj tento rok sa pre pokračujúcu pandémiu podujatie konalo online, a to namiesto tradičného oceňovania víťazov v Monaku. Celkovo v tomto ročníku súťažilo 38 finalistov z niekoľkých krajín sveta.

Slovensko na podujatí reprezentoval národný EY podnikateľ roka 2021 Michal Meško, ktorý rozbehol a v pandémii udržal v raste úspešnú sieť kníhkupectiev Martinus. Toto ocenenie si odniesol aj vďaka tomu, že v kníhkupectve sa na krízu pozreli ako na príležitosť urobiť veci inak.

Viac sa spoľahli na svoj e-shop, dodávateľom ako podporu ponúkli skrátenie splatnosti faktúr či zaviedli „vydavateľský tringelt“ – tým kupujúcim dali možnosť, aby zľavu, ktorú by v kníhkupectve na knihu dostali, posunuli vydavateľom.

35. ročník vyhlasovania medzinárodného víťaza súťaže EY Podnikateľ roka sa niesol v online duchu. Foto: reprodukcia EY

A naopak, aj Martinusu sa proaktívne ozvali niektorí vydavatelia v dobrej finančnej kondícii a ponúkli dodatočný rabat. „Vnímal som na trhu solidaritu a pocit, že v tom ideme spoločne,“ spomínal Meško počas udeľovania ocenenia, ktoré sa na národnej úrovni uskutočnilo v apríli.

Celosvetovým podnikateľom roka sa počas 20 ročnej histórie súťaže zatiaľ nestal nik zo strednej  či východnej Európy. Spomedzi susediacich krajín postúpili do finále tento rok Josef Průša (Prusa Research) z Českej republiky, Igor Klaja (OTCF S.A.) z Poľska, Birgit Reitbauer a Heinz Reitbauer (Restaurant Steirereck) z Rakúska.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?