Tridsiatnik Andrej Horváth v Stupave rozvíja unikátny koncept rybárstva, ktoré sa od augusta rozrastie aj za hranice Bratislavského kraja, keďže sa stáva spoluvlastníkom Rybárstva Terchová. Po najnovšej investícii by mali byť najväčším súkromným producentom aj spracovateľom pstruhov na Slovensku.
Koncept Rybárstva Stupava je podľa slov mladého majiteľa výnimočný najmä v tom, že sú „všetko v jednom“. Na prvom mieste chovatelia rýb, na druhom spracovatelia a distribútori a na treťom výrobcovia vlastných produktov, ako sú údené ryby či balené filety. Na Slovensku je podľa neho aktívnych okolo 30 chovných rybárstiev, ale registrované prevádzky na spracovanie rýb majú len štyri z nich.
Rozšírenie rybárstva plánoval už krátko pred pandémiou v roku 2019. Vo finálnej fáze sa v tom čase nachádzali rokovania s jedným z partnerov skupiny J&T, ktorý mal ako investor získať vo firme polovičný podiel. Spoločne následne plánovali investovať aj do najväčšej domácej „spracovne“ rýb a ďalších vyhliadnutých rybárstiev. Pre nástup koronavírusu sa obchod napokon nepodarilo dotiahnuť.
„Mojím dlhodobým zámerom je, aby sme sa na Slovensku stali najväčším rybárstvom na chov lososovitých rýb. Ako bolo kedysi Štátne rybárstvo Stupava, ktoré zastrešovalo ostatné strediská,“ približuje.
Stovka ton ročne
Prvý krok spravil v Terchovej, hoc sa celá transakcia stále legislatívne doťahuje. Od prvého augusta sa už v rybárstve púšťajú do práce. Množné číslo je správne, lebo v jeho rukách bude len 50-percentný podiel. „Vstupujem do projektu aj s kamarátmi, ktorí vlastnia známy bratislavský podnik Umelka a majú ďalšie aktivity, ako je vinárstvo ovocných vín Miluron či pôsobenie v realitnej oblasti,“ dopĺňa.
Rybárstvo sa nachádza na hranici katastra obcí Belá a Terchová a jeho ročná kapacita chovu pstruhov by mala dosiahnuť až sto ton. To je zhruba raz toľko, než vyprodukujú v Stupave.
„Je tam veľká liaheň a dostatočný vodný zdroj vďaka rieke Varínka,“ vraví. „Nejde však o rybníky ako u nás, ale o odchovné kanály určené pre lososovité ryby. Je v nich zabezpečený prítok vody po celej dĺžke, takže ryba je stále v pohybe a nestojí, čo sa potom pozitívne odráža na kvalite mäsa.“
Na chov rýb je potrebné sa pozerať aj z hľadiska globálneho otepľovania. Pre rybárstvo je dôležité, aby malo dostatočný vodný zdroj nielen dnes, ale aj o desať rokov. Aj tieto kritériá Terchová spĺňa.
„Na rozvoj nášho nového rybárstva chceme čerpať aj dotácie z eurofondov, čo mám už odskúšané zo Stupavy,“ hovorí. „Radi by sme preinvestovali zhruba dva milióny eur na rekonštrukciu a zvýšenie kapacity chovu, čím v regióne vytvoríme aj nové pracovné miesta. Návratnosť celej našej investície odhadujeme na sedem až osem rokov. Časom je v pláne aj vybudovanie ďalšej vlastnej lokálnej „spracovne“, a keď bude možnosť, aj akvizícia ďalších rybárstiev.“
Súčasťou areálu má byť aj koncept bistra. Chceli by ho postaviť v časti pozemku, ktorá sa nachádza hneď vedľa cyklotrasy prepájajúcej Terchovú so Žilinou. Aby ľudia mohli priamo na mieste ochutnať ich produkty podobne, ako to funguje v Stupave.
Prečo sú ryby drahšie?
V rámci svojho podnikania sa Andrej Horváth snaží o osvetu, že sladkovodná ryba je zdravou súčasťou nášho jedálnička. Jedným dychom dodáva, že ľudí neraz odrádza ich vyššia cena a vzápätí vysvetľuje dôvod, prečo je drahšia než kuracie či bravčové mäso.
„Ja sa zameriavam na chov lososovitých rýb a v prípade pstruhov trvá dvanásť až štrnásť mesiacov, kým dosiahnu konzumnú veľkosť. U iných rýb je kolobeh ešte dlhší – u kaprov tri až štyri roky, u lososov štyri až päť rokov a pri tuniakoch dosahuje až desať rokov. Na porovnanie: pri kurčatách je to približne mesiac, pri ošípaných asi štyri mesiace.“
Ďalším dôvodom vyššej ceny je, že kým hydina či dobytok žije v uzavretých kontrolovaných halách, v jeho segmente ide o otvorené rybníky, kde vonkajšie vplyvy môžu ovplyvniť objem dochovaných rýb. „Pripočítať si treba náklady na kŕmenie, čistenie, okysličovanie, elektrickú energiu, následné spracovanie či distribúciu,“ dodáva.
Obľúbenejšie morské ryby
Od roku 2018 sa venuje aj dovozu a spracovaniu morských rýb, ktoré si sami prepravujú z Chorvátska, Talianska či z ďalších oblastí. Dôvodom je skutočnosť, že na Slovensku je o ne vyšší záujem než o tie sladkovodné, percentuálne to vyčísluje na pomer 60 ku 40.
Ryby a ďalšie produkty predávajú aj cez vlastný e-shop a predajňu, ktorá sa nachádza v ich stupavskom komplexe. „Za júlovú predajňu mesiaca ju vyhlásila spoločnosť Visa,“ dopĺňa majiteľ. „Tento rok sme dosiahli veľký míľnik, keďže na spracované a balené produkty kapra, pstruha, jesetera a zubáča sme získali Značku kvality SK. Celý proces výberu a testovania trval asi šesť mesiacov, no sme jediné rybárstvo na Slovensku, ktoré má takýto produkt.“
V areáli v polovici júna 2022 tiež otvorili vlastnú kamennú gastroprevádzku s neformálnym samoobslužným konceptom pod holým nebom, ktorý je postavený na kvalitných a čerstvých surovinách. Nemajú pevný jedálny lístok, denne pripravujú len sladkovodné a morské ryby zo svojich zdrojov. Bistro, ktoré vedie Andrejova manželka, si rýchlo získalo početnú klientelu, obľube sa teší napríklad fish & chips, grilované sladkovodné ryby, halászlé či chobotnice pripravené podľa vlastnej receptúry.
Aby pritiahli stále vyšší počet návštevníkov, postupne svoj stupavský areál dotvárajú aj na rekreačné účely. Jeho súčasťou je detské ihrisko, minizoo či možnosť športového rybolovu.