Tento článok je prestige. Čo to znamená?
6. decembra 2019

Po bohatej a dlhej podnikateľskej kariére sa Vladimír Andrejevič Leščikov rozhodol stráviť svoj  dôchodok na Slovensku, keďže tu má korene. O slovenskom biznise si myslí, že má potenciál, ale je v Rusku málo známy.

Vladimír Andrejevič Leščikov, patrí medzi najbohatších Rusov vôbec. Miesto v rebríčku ruských miliardárov si vydobyl svojím rozvážnym podnikaním a trpezlivým investovaním do pozemkov, vďaka čomu momentálne vlastní viac ako 140 hektárov v Moskve. Vypracoval sa sám a jeho momentálny majetok sa odhaduje na približne 1,1 miliardy dolárov. Na jeho pozemkoch sa rozprestiera obchodný komplex Slavjansky Mir, kde prenajíma priestory viac ako 5000 firmám. V Rusku sa momentálne stavia vo veľkom a jeho firma získala povolenie vybudovať 2,5 milióna metrov štvorcových skladov, hotelov a reštaurácií. 

Zdroj foto: V. A. Leščikov

Vo veku 63 rokov by si rád oddýchol a opraty rodinnej firmy postupne prenechal deťom. Po postupnom utlmení vlastných aktivít v Rusku by sa chcel presunúť natrvalo na Slovensko, ktoré považuje za svoj druhý domov. Jeho prastará mama emigrovala do Ruska v 19. storočí a jeho stará mama ho do ôsmich rokov učila po slovensky.

Prečo sa rozhodol zviditeľniť cez slovenský Forbes? Pre ruských miliardárov je to bežná súčasť ich života. Písal o ňom už ruský, ale aj anglický Forbes, kde je síce v dobrej partii, ale zároveň je vnímaný len ako ďalší bohatý Rus. Na Slovensku sa cíti ako doma, a preto by sa chcel práve touto formou uviesť do miestnej biznisovej komunity. Doteraz pôsobil primárne v Rusku a na Slovensku nevyvíjal žiadne podnikateľské aktivity, keďže jeho firma ho doposiaľ zamestnávala viac než dosť. Zároveň dodáva, že podnikať tu ani neplánuje a chce si hlavne oddýchnuť.

Prečo sa teda predstavovať biznis komunite, keď sám tu neplánuje podnikať? Ľudia ako Vladimír Leščikov, ktorí sa desaťročia pohybujú vo veľkom biznise vnímajú oddych trochu inak. Nevedia po rokoch tak vysokého nasadenia oddychovať ničnerobením a tým, že len žnú ovocie svojho úspechu. Pre ľudí ako je on je stiahnutie sa z veľkého biznisu do malého tiež forma oddychu. So smiechom vraví, že má niekoľko priateľov, ktorí sa rozhodli tiež už “len oddychovať” a vydržalo im to nanajvýš štyri mesiace, preto radšej nechce predbiehať. 

V. A. Leščikov na titulke ruského magazínu Forbes. Zdroj foto: V. A. Leščikov

Sám vraví, že vo svojom veku by chcel na Slovensku hlavne oddychovať a podnikanie by chcel nechať na deti, avšak nevylučuje, že možno tie by mohli rodinnú firmu rozšíriť aj na naše územie. On sám by si vedel predstaviť, že svoj oddych využíva aktívne napríklad pomáhaním slovenským podnikateľom, ktorí by chceli dostať produkty alebo služby na ruský trh.

“Viete, v Rusku je v ponuke veľmi málo slovenských produktov a slovenské firmy sú tu takmer neznáme,” hovorí. Napokon v Rusku sa podľa neho lepšie začína s podnikaním, keď vám s tým pomáha už etablovaný partner. “Čo sa týka podnikateľskej kultúry, tak je samozrejme vždy lepšie ak vás na trh uvedie niekto, koho tam už poznajú. Ale samozrejme, môže sa o to firma pokúsiť aj sama, avšak bude to obtiažnejšie,” dodáva. A práve takúto pomoc by vedel cez svoju slovenskú firmu The Slavic World s.r.o. ponúknuť on, či už by šlo o sprostredkovanie kontaktov alebo poskytovanie cenných rád. On sám sa orientuje najmä na stavebný trh a v priestoroch jeho komplexu pôsobia najmä firmy, ktoré obchodujú so stavebninami. Avšak, vedel by podnikateľom pomôcť preraziť aj v iných oblastiach. Ako sám vraví, nesleduje tým žiaden finančný cieľ ani záujem, keďže má firmu, ktorej sa darí.

Aj napriek tomu, že povedomie o slovenských firmách a produktoch je slabé, vidí v nich potenciál. Podľa neho sú naše produkty minimálne rovnako dobré ako európsky priemer. Myslí si, že by mali byť konkurencieschopné aj s produktmi z ostatných už zabehnutých krajín ako sú Francúzsko, Taliansko či Poľsko. Tie svojou ponukou v Rusku momentálne dominujú, obľube sa tešia najmä francúzske gastronomické výrobky či poľský nábytok. Na to, aby sa Slovensko v takej ponuke vedelo presadiť, je však nutné vyvíjať aktívnu snahu a povedomie o slovenskom biznise a jeho produktoch rozširovať.  “Slovenské produkty sú kvalitné, ale nie sú tam” dodáva.

V otázke, kde by chcel na Slovensku bývať, keď sa sem napokon presťahuje s rodinou natrvalo, odpovedá: “Už deväť rokov do Bratislavy pravidelne lietam a veľmi sa mi tu páči.” Bratislavu pokladá za pokrokovú metropolu, ktorá sa neustále rozvíja a ponúka neustále nové možnosti. Oceňuje najmä zelené prostredie mesta, jeho pokoj a bezpečnosť.

V. A. Leščikov so svojim bratom Valerijom. Zdroj foto: V. A. Leščikov

Vladimír Andrejevič Leščikov sa narodil v Dagestanskej republike do staviteľskej rodiny. Vyštudoval Dagestnásku Štátnu Technickú Univerzitu a následne sa zamestnal ako policajt. V neskorších 80. rokoch sa s rodinou presťahovali do Moskvy, kde sa  začala jeho podnikateľská kariéra v realitách. Momentálne vlastní viac ako 140 hektárov v Moskve, z toho sa na 92 hektároch rozprestiera jeho obchodný komplex Slavjansky Mir. Vo veku 63 rokov a po dlhej a úspešnej kariére v podnikaní by si rád oddýchol. Ako sám vraví, opraty rodinnej firmy by rád postupne prenechal deťom a on by sa stiahol do úzadia. Je otcom šiestich detí, jeho synovia vyštudovali popredné univerzity v Londýne, Moskve či New Yorku a v súčasnosti pôsobia v rodinnej firme. Svoj biznis si nevie predstaviť bez brata Valerija, ktorý je členom predstavenstva firmy Slavjansky Mir. Valerij je tiež aktívny v developmente rezidenčných projektov, no popritom je členom viacerých výskumných inštitúcií v Rusku, publikoval 23 vedeckých prác a 4 monografie.