2. februára 2021

Rumunský technologický zázrak UiPath uzavrel veľkú investíciu. V rámci nového investičného kola (Series F) doň pritieklo 750 miliónov dolárov. Valuácia hodnoty tak vzrástla na 35 miliárd dolárov (29 miliárd eur).

Kolo viedli investori z Alkeon Capital a Coatue a nechýbali ani IVP nebo Sequoia. Pre český a slovenský kontext je však najdôležitejší „zárez“ fondu Credo Ventures. Vo fonde pôsobí od roku 2011 aj Andrej Kiska mladší, v roku 2015 sa stal partnerom.

Práve títo investori z pražského Karlovho námestia rozpoznali potenciál UiPath a uverili, že z firmy raz bude jednorožec. Preto do nej investovali už pred šiestimi rokmi. Fond Credo Ventures držal do nového investičného kola v startupe jednotky percent, ktoré mali hodnotu viac ako 10 miliárd korún (386 miliónov eur).

Aký produkt ponúkajú?

„Držíme sa káry z posledných síl, niečo sme už predali,“ hlási hlavná tvár fondu Ondřej Bartoš a dodáva, že podrobnosti zdieľať nemôže, ale má vraj úsmev od ucha k uchu. Bol to práve on, kto v januári 2015 prvýkrát skypoval so zakladateľom UiPath Danielom Dinesom a tento „úlovok“ do fondu priniesol.
„Držíme sa káry z posledných síl, niečo sme už predali,“ povedal o investícii Ondřej Bartoš. Foto: Credo Ventures
„Nastala dokonalá búrka a všetko zafungovalo. Firma mala vynikajúce načasovanie, prišla s produktom, ktorý fungoval a veľmi rýchle bol schopný vyriešiť problémy mnohých väčších spoločností na trhu. Pomáha korporáciám automatizovať rutinné ľudské práce pomocou algoritmov, napríklad pri prepisovaní údajov z faktúr alebo rôzne zápisy do databáz,“ popisoval Bartoš dôvody úspechu UiPath v rozhovore pro Forbes zo septembra minulého roka.

UiPath je dnes najrýchlejšie rastúcou firmou v oblasti firemného softwaru na svete a zaoberá sa robotickou automatizáciou procesov. Technológia automatizuje opakujúce sa úlohy, ktorým sa bežne venujú ľudia. Ich služby využívajú firmy po celom svete.

Medzi zákazníkmi nechýbajú ani giganti ako NASA, Airbus, HP, Google alebo DHL.

Reklama

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorom je redaktor Zdravko Krstanov

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?