Handmade oblasť ich opantala oboch. Manželia Veronika a Tibor Pastirákovci sa s radosťou každý deň púšťajú do tvorby vo svojej dielni, ktorá sa nachádza v trebišovskej mestskej časti Milhostov. V značke Ručičkovo vyrábajú kovové náramky s razenými textami na mieru a slovami od výmyslu sveta zdobia i príbory. Na razenie však nepotrebujú žiadne stroje, stačia im vlastné ruky.
Ako prvú oslovila handmade tvorba Veroniku, ktorá sa jej venuje približne osem rokov. Sprvoti si len vypĺňala voľný čas popri štúdiu. „Vyrobila som zopár vecí a hľadala som spôsob, ako sa môžem pochváliť svetu,“ vraví. Na internete neskôr objavila handmade portál Sashe, ktorý všetko zmenil.
Pôvodne sa Veronika venovala technike ecoist, teda pleteniu z papiera. Z novín či telefónnych zoznamov vyrábala rôzne čelenky. To jej ale nestačilo a preto sa pustila do ďalších výrobkov. Rozhodla sa pre hrnčeky s ručne maľovanou tabuľovou plochou, na ktorú si ľudia mohli kriedou písať odkazy.
Tibor a Veronika sa našli v živote a tiež v biznise. Spoločnú prácu si užívajú. Foto: archív Ručičkovo
Dnes s úsmevom konštatuje, že ju manžel síce v tvorbe podporoval, no nikdy sa do nej aktívne nezapájal. Zmena nastala až v momente, keď chcela Veronika pridať do ponuky brmbolcové koberce. Ich tvorba bola totiž fyzicky a časovo náročná. A tak požiadala o pomoc Tibora. Spoločne sedeli a pracovali na prvom kuse vo večerných hodinách počas niekoľkých mesiacov.
Ručičkovo začína
Čas, ktorý Pastirákovci strávili spolu, ich len utvrdil v tom, že obaja majú radi handmade tvorbu a chcú sa jej venovať spoločne. To ich v roku 2016 priviedlo k vlastnej značke Ručičkovo. Manželia sa vtedy začali pozerať po produktoch, ktorých výroba by ich oboch bavila a súčasne by sa páčili ľuďom.
Inšpiráciu našli nečakane v zahraničí. Počas výletu v Albánsku sa zastavili pri výklade jedného starožitného obchodu. „Skôr ako tie výrobky nás ale oslovil materiál. Boli to mosadz a meď, ktoré nás očarili. Vzhľadom a tiež patinou,“ spomína Tibor. A čaro tohto okamihu pretrvalo. Po návrate domov začala dvojica vyhľadávať informácie o materiáloch.
Manželia na razenie nepotrebujú žiadne stroje. Stačia im vlastné ruky a trpezlivosť. Foto: archív Ručičkovo
A samozrejme pre ne hľadali i využitie. Chceli vyrábať niečo, čo by ľudia bežne nosili, čo by ich zdobilo a čo by si vedeli prispôsobiť. V značke Ručičkovo preto najskôr stavili na mosadzné a medené náramky s ručne razenými textami na želanie. Na Sashe zmenila Veronika názov svojho pôvodného profilu a nestratila tým verných fanúšikov, ktorých si stihla získať.
Odchýlky považujú za čaro tvorby
Pastirákovci sa pri výbere produktov pre značku Ručičkovo spoliehali na to, čo vedia sami oceniť. Teda darčeky vyrobené na mieru a nie niečo tuctové, čo môžu ľudia kúpiť kdekoľvek v obchode. „Razený text je podľa nás veľkou pridanou hodnotou,“ dopĺňa Tibor. Každý kus, ktorý manželia vyrobia, je originálny. Napríklad i ten istý nápis na troch rôznych veciach nebude nikdy rovnaký.
Za tým všetkým je ručné razenie, pri ktorom vznikajú malé odchýlky a nedokonalosti. Tie však manželia považujú za najväčšie čaro handmade tvorby. Každé písmenko, interpunkciu či špeciálny symbol musí dvojica vyraziť samostatne. Stačí malý pohyb alebo zaváhanie, napríklad väčšia medzera, a na svete je nepodarok.
Náramky boli prvé produkty, ktoré začala dvojica spoločne vyrábať. Ponuku neskôr rozšírila o ďalšie veci. Foto: archív Ručičkovo
Najdôležitejšou investíciou do značky boli podľa Tibora vedomosti a vzdelanie. Pastirákovci totiž nemali žiadne predchádzajúce skúsenosti s prácou s kovom. A nemali ani žiadne nástroje. „Veľkou pomocou bol môj švagor, ktorý s kovom pracuje v inej oblasti a dáva nám cenné rady,“ hovorí Tibor. Okrem toho s ním dodnes zdieľajú spoločnú dielňu.
Okrem náramkov, s ktorými dvojica začínala, má dnes v ponuke aj príbory. Lyžice, lyžičky, vidličky aj tortové lopatky. Tiež začala vyrábať drevené vešiaky s oceľovým štítkom a textom alebo prívesky na kľúče.
Na prácu sú momentálne manželia sami, nemajú žiadnych zamestnancov a značke Ručičkovo sa venujú na plný úväzok. Veronika okrem toho ešte pracuje ako fotografka. „Ale nesmieme zabudnúť na našu rodinu a blízkych, ktorí nám pomáhajú. Ide o rôzne činnosti, napríklad potlač darčekových krabičiek alebo ich skladanie. Sú to drobné, no nemenej dôležité úlohy,“ dopĺňa.
Vybavia tiež urgentné objednávky
Pastirákovci sa snažia materiály pre svoju tvorbu nakupovať predovšetkým na Slovensku. Nie všetko u nás ale vedia zohnať. Lokálnych dodávateľov majú na materiál potrebný na výrobu náramkov a príveskov, darčekové krabičky a tiež zásielkové krabice.
Slovami zdobia Pastirákovci i netradičné kuchynské pomôcky. Foto: archív Ručičkovo
Záleží im aj na tých najmenších detailoch, napríklad na balení. Za dôležitý označujú i celkový dojem zákazníka. Zákazková tvorba trvá v niektorých značkách i pár týždňov. V Ručičkove sa snažia produkty vyrobiť a dodať čo najrýchlejšie. Ideálne v priebehu niekoľkých dní.
Občas však zájdu i do extrémov. „Stane sa, že nám človek napíše neskoro večer s prosbou, že urgentne potrebuje nejaký výrobok,“ opisuje Tibor. Manželia sú často ochotní hneď sa postaviť, vyraziť do dielne, na produkte pracovať, na druhý deň ho dokončiť a odoslať prvou triedou. Svorne sa zhodujú na tom, že ak je to v ich silách, tak sa ľuďom snažia vždy vychádzať v ústrety.
Vďační sú najmä za to, že môžu robiť to, čo ich baví a tým tešiť ostatných ľudí. V budúcnosti by si v značke Ručičkovo radi našli zamestnanca, ktorý by manželov odbremenil. Radi by sa totiž viac venovali samotnej tvorbe.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]