12. januára 2022

V Las Vegas sa cez víkend skončil svetoznámy technologický veľtrh CES 2022. A hoci prehliadku tech hračiek blízkej budúcnosti poznačila omikronová vlna v USA, vystavovatelia predstavili mnohé zaujímavé novinky. Prinášame prehľad desiatich, ktoré nás zaujali. 

V Spojených štátoch na prelome rokov už zúril rozbehnutý variant omikron, a tak svoju fyzickú prítomnosť na CES zrušili viaceré veľké mená – General Motors, T-Mobile či Amazon. Spoločnosť LG oznámila neúčasť naozaj na poslednú chvíľu, keď už mala v priestoroch vyhradené miesto, takže narýchlo aspoň do priestoru umiestnila obrovské QR kódy s linkami na produkty, ktoré hodlala ukázať. 

Firmy, ktoré sa na CES 2022 predstavili, potvrdili nastavené trendy smart, rozšírenej reality a prelínania sveta zdravia a technológií. Výber desiatich noviniek sme zostavili v spolupráci s americkými prispievateľmi Forbesu.  

Smart Rubikova kocka

Na prvý pohľad to vyzerá ako Rubikova kocka s menším počtom panelov. V skutočnosti ide o miniatúrny herný systém, ktorý by sa mal na trh dostať pred Vianocami 2022.

Táto 5 x 5 x 5 cm veľká kocka sa skladá z 24 minidisplejov, ktoré možno rotovať ako na bežnej Rubikovej kocke. Displeje vedia zobrazovať 30 rôznych logických a strategických hier, má to byť aj učebná pomôcka.  

Reklama
Foto: ASUS

Laptop so skladacou obrazovkou

Vlani predstavil Samsung smartfóny so skladacou obrazovkou, tento rok Asus zaujal laptopom s podobnou technológiou. Jeho ZenBook 17 je hybridom medzi laptopom a tabletom a disponuje 17,3-palcovým skladacím displejom.

Spodná časť displeja môže slúžiť ako klávesnica, no používateľ môže využiť aj celú plochu displeja a pripojiť externú klávesnicu.   

Osobná váha? Dnes už telesný sken

Ľudia sú posadnutí dátami o svojom zdraví a nová váha, teda vlastne telesný sken, od firmy Withings im vychádza v ústrety.

Zabudnite na váhy, ktoré len vážia, dostatočný už nie je ani výpočet BMI. Body Scan meria okrem hmotnosti aj EKG a ukáže vám váš „cievny vek“. Samozrejme, k skenu je aj aplikácia, ktorá vám poradí vhodné plány cvičenia.

Foto: InuPathy

Zdravotná aplikácia… pre psov

Už nejaký ten rok sledujete svoje zdravie cez smart náramok. Ale čo váš pes? Nebojte sa, už vymysleli niečo aj pre neho.

Inteligentný postroj od InuPathy analyzuje srdcový tep vášho miláčika a ďalšie faktory a cez aplikáciu vám dáva informáciu, ako sa váš pes cíti. Dokonca sa ani nemusíte pozrieť na appku, postroj podľa nálady psa mení farbu.   

Dobré kombo robovýsavača a mopu

Spojiť robotický vysávač s funkciou mopu, to tu už bolo. Akurát, že to úplne dobre nefungovalo. Napraviť by to ako prvý mohol výrobok značky Roborock.

Model S7 MaxV Ultra zaujal hneď viacerých novinárov, ktorí ho označili za najpraktickejší robotický vysávač, ktorý vďaka samočisteniu nevyžaduje pozornosť aj celé týždne. 

Foto: Mojo Vision

Smart šošovky pre športovcov

Tento vynález delí od zavedenia do praxe ešte niekoľko rokov, v rámci CES však firma Mojo Vision oznámila, že pre svoje šošovky pre športovcov získala od investorov ďalších 45 miliónov.

Vyvíja ich v spolupráci so športovými značkami, napríklad aj s Adidasom. Cieľom je poskytovať športovcom počas výkonu na šošovke dôležité informácie. 

Prišiel čas pre smart okuliare? 

Už je to takmer 10 rokov, odkedy Google začal predávať svoje inteligentné okuliare, ktoré mali byť revolučným novým tech výrobkom. Neujali sa, no možno len preto, že prišli priskoro. Zaujímavou novinkou na tomto poli sú Vuzix Shield Smart Glasses, ktoré fungujú na princípe heads-up displeja s dôležitými informáciami. Prerazia?  

Foto: Noveto

Súkromné reproduktory. Počujete ich len vy

Noveto predstavila svoju audio sústavu N1. Na prvý pohľad vyzerá ako jeden z mnohých bluetooth reproduktorov, no skrýva v sebe zaujímavú novú technológiu. V podobe ultrazvuku prenáša potichu „zvukovú bublinu“ cez miestnosť a „rozozvučí“ ju až tesne pri uchu užívateľa. Vďaka technológii rozpoznávania tváre a senzorov tieto „bubliny“ človeka nasledujú, kam sa pohne.   

Playstation VR2

Hoci o virtuálnej platforme od Sony na CES veľa nepovedali, vieme, že VR2 má byť kompatibilná s PlayStation 5 a má prinášať silnejší zážitok z pohybu vo virtuálnych svetoch. Súčasťou VR2 má byť okrem vynoveného headsetu aj ovládač Sense, ktorý poskytne lepšiu a „skutočnejšiu“ dotykovú odozvu.  

Foto: John Deere

Autonómny traktor

Značka John Deere možno nepatrí k tým, od ktorých by ste čakali veľké oznámenia na veľtrhu, ako je CES. Spoločnosť známa výrobou traktorov však v Las Vegas predstavila svoj prvý autonómny traktor. Model 8R spojili s technológiami pre autonómnu jazdu a výsledkom má byť možnosť až 24-hodinového orania bez zásahu človeka. 

Články o veľtrhu CES 2022 vyšli v americkom Forbese, jeho autormi sú redaktor Dave Johnson,  prispievateľ Charlie Fink a skupina Forbes Vetted.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?