26. januára 2021

Celý svet sa snaží dostať k vakcíne proti ochoreniu Covid-19. Hoci ich je obmedzené množstvo, jednou z najčastejšie kladených otázok vo Veľkej Británii posledných dní je: „Ako sa po vlastnej linke dostanem k dávke očkovacej látky?“ Tí, ktorí hľadajú odpoveď na túto otázku v Británii, však majú smolu. Nedostanú sa k nej.

Britská vláda dala hneď najavo, že bežná populácia, ktorá nepatrí medzi ohrozené skupiny obyvateľstva, si bude musieť na svoju dávku vakcíny proti covidu počkať. Nielen kým sa nedostanú na rad, ale aj kým bude vakcín dostatok – a s tým je teraz problém.

Boháči si našli riešenie

Možno vás neprekvapí, že táto diera na trhu sa už pomaly zapĺňa. Jedna zo spoločností totiž začala elitnej skupine superbohatých Britov ponúkať „očkovacie dovolenky“. A kam inam ako do Spojených arabských emirátov.

Spojené arabské emiráty sú momentálne vo svete lídrom v počte použitých vakcín na počet obyvateľov. K 16. januáru tohto roka krajina rozdala vyše 18 dávok na 100 obyvateľov, ukazujú dáta portálu Our World in Data.

Dubaj naďalej víta turistov, ktorí sa chcú dať zaočkovať. Foto: Unslasp/Christoph Schulz

Táto arabská krajina ponúka očkovanie proti covidu zdarma pre všetkých občanov a obyvateľov, ale najnovšie začala aj s očkovaním zahraničných samoplatcov.

Reklama

Veľká Británia je v súčasnosti v lockdowne, čo znamená, že obyvatelia nemôžu opustiť svoj domov, pokiaľ nespĺňajú niektorú z výnimiek. Sú zakázané akékoľvek oslavy, hoci občania môžu opustiť krajinu, pokiaľ majú na to nevyhnutné dôvody. Jedným z tých dôvodov je vyhľadanie zdravotnej starostlivosti – a do toho spadá aj očkovanie.

Čím bude vakcína dostupnejšia, tým je pravdepodobnejšie, že sa spustí boom očkovacieho turizmu do bohatých krajín, ktoré majú vakcín nazvyš.

Koľko stojí balíček

Spojené arabské emiráty sú dlhodobo populárnou destináciou pre Britov, ktorých láka najmä Dubaj, a to pre svoju blízkosť a teplé počasie. Po prvotnom lockdowne umožnila krajina Britom vstup na svoje územie.

A hoci sú dnes očkovacie balíčky dostupné len pre tých najmajetnejších z nich, je zrejme len otázkou času, kým dosiahnu cenovú úroveň, ktorá bude prijateľná aj pre bežných dovolenkárov.

Koľko stojí dovolenkový balíček s očkovaním? Knightsbridge Circle, súkromný klub, v ktorom stojí ročné členstvo 25-tisíc libier, ponúka dovolenkový balíček s touto možnosťou. Dovolenka zahŕňa let prvou triedou alebo súkromným tryskáčom, privátne očkovanie a ubytovanie v hoteli po dobu jedného mesiaca, aby dovolenkár stihol počas jediného výletu obdržať obe dávky vakcíny.

Klub ponúka túto dovolenku na dvoch miestach: v Dubaji, kde sa očkuje látkou od Pfizeru, alebo v Indii, kde je k dispozícii vakcína od Oxfordu a spoločnosti AstraZeneca, ktorá sa na indickom trhu predáva za tisíc rupií (zhruba 10 libier).

Podľa vyjadrení spomínaného klubu pre The Telegraph sa aktuálne snažia presunúť indické vakcíny do Marakéša, čím by sa mali vyhnúť problémom s indickými vízami.

Stuart McNeill, zakladateľ privátneho klubu Knightsbridge Circle, povedal: „Som rád, že sme prvou spoločnosťou sveta, ktorá umožňuje súkromné očkovanie.“ Dodal však, že im záleží na etickosti ich konania, a preto je pre nich dôležité, aby mali najprv možnosť nechať sa zaočkovať všetci obyvatelia Spojených arabských emirátov.

Najprv členovia klubu nad 65 rokov

„Členovia nášho klubu, korí majú menej ako 65 rokov, nemajú cez nás prístup k vakcíne. No sú to úžasní ľudia, ktorí nemajú problém rešpektovať to, že v prvom rade budú dostupné vakcíny alokované členom klubu, ktorí patria k rizikovej skupine obyvateľstva,“ dodal McNeill.

Za posledné dva týždne ponúkli vakcínu svojim členom, ktorí v súčasnosti pracujú alebo pobývajú v Spojených arabských emirátoch, pričom túto možnosť využilo už 25 percent ich klientov. A hoci majú členov z celého sveta, až 40 percent z nich pochádza z Veľkej Británie.

„Pokiaľ to umožňujú cestovné obmedzenia, tak dokážeme našim členom zabezpečiť let do Dubaja, kde dostanú prvú dávku vakcíny. Následne im ponúkneme ubytovanie na 30 nocí, aby dostali pred odchodom domov aj druhú dávku. Cena očkovania je po novom zahrnutá v ročnom členskom poplatku, ktorý je vo výške 25-tisíc libier, a ktorý aj doteraz umožňoval v prípade potreby 24-hodinovú zdravotnú starostlivosť,“ povedal McNeill.

Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je Michele Robson, ktorá píše o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?