1. júna 2020

Matej Šimončič, známy zo startupu Lifebutton, sa rozhodol vytvoriť jednotný predajný kanál, ktorý odprezentuje výrobky a príbehy lokálnych producentov. „Existuje množstvo slovenských výrobcov, ktorí produkujú tie najkvalitnejšie výrobky na svete vo svojej kategórii, a našinec o nich veľakrát ani nevie,“ hovorí. Súčasná pandémia, ktorá mnohých pripravila o príjmy, tento plán urýchlila a e-shop goslovakia.sk je už v prevádzke.

Začiatky koronavírusu na Slovensku boli šokom najmä pre odvetvie gastronómie, ktoré sa zo dňa deň ocitlo na kolenách. Spoločne s nimi aj stovky malých lokálnych dodávateľov, ktorí prišli o svoje hlavné odbytiská. Podobne na tom bola aj dvojica kamarátov Miroslav Telehanič a Juraj Kovaľ, ktorá v obci Ulič v oblasti Národného parku Poloniny vyrába poctivé sirupy z nie celkom tradičných surovín pod značkou mMMm – Vlčie sirupy. V čase koronavírusu im klesli tržby až o 80 %.

„Sme mladí podnikatelia a so žiadnou krízou, respektíve niečím neobvyklým na trhu, sme sa nikdy nestretli. Väčšina nášho predaja je zameraná na sektor gastronómie, preto sme museli byť hneď aktívni a začať riešiť iné alternatívy predaja a vytvárať nové produkty,“ hovorí Miroslav Telehanič. V tomto období sa snažili podporiť predaj v retailovom sektore, no spustili aj dlho odkladaný vlastný e-shop. Ten sa stal jedným z hlavných kanálov ich predaja.

Cieľom goslovakia je podľa zakladateľa vytvoriť ekosystém slovenským výrobcov, prepojených pre potreby propagácie, ale aj turizmu. Foto: archív goslovakia

Nie všetci lokálni výrobcovia však majú možnosť či schopnosti vstúpiť do online biznisu. „Pre väčšieho producenta je v dnešnej dobe e-shop povinnou jazdou, ale malý remeselný výrobca na to nemá prostriedky. Všetky tie sociálne siete, Facebook reklama, Google AdWords a SEO sú preňho ťažko uchopiteľné,“ vysvetľuje Šimončič. Vytvorenie spoločného priestoru im preto dávalo zmysel.

Urýchlený plán

Spolupráca s lokálnymi výrobcami sa začala ešte minulý rok vytvorením portálu, ktorý ponúkal životné príbehy výrobcov z rôznych kútov Slovenska. Cítili potrebu odprezentovať tých, ktorí prinášajú kvalitné produkty, no na trhu medzi veľkými firmami majú zložitejšiu pozíciu v propagácii a ich výrobky sa niekedy ani nedostanú na pulty našich obchodov.

Reklama

„Už v zime sme sa pohrávali s myšlienkou týchto výrobcov spojiť do jedného ekosystému, ktorého súčasťou je aj e-shop,“ vysvetľuje Šimončič a dodáva, že koronakríza ich plány urýchlila. Bola to cesta, ako pomôcť odvetviu, ktoré prišlo o väčšinu svojich príjmov.

Navyše, na sile nabral aj hlas volajúci po podpore domácej výroby a Slováci naň podľa Šimončiča začínajú počúvať. „Nákup lokálnych produktov pomáha sebestačnosti regiónu, dáva prácu, hýbe ekonomiku regiónu, znižuje uhlíkovú stopu, šetrí planétu. Je potrebné, aby sme to pochopili v záujme udržateľnosti, teda v záujme budúcnosti,“ hovorí.

Zatiaľ ako darčeky

V e-shope ľudia zatiaľ nájdu 106 produktov od 20 lokálnych producentov, z ktorých vytvorili 20 druhov balíčkov. Ľudia podľa Šimončiča síce zatiaľ nie sú zvyknutí nakupovať potraviny cez internet, no online už nakupujú napríklad darčeky, a práve tento typ zákazníka je ich „cieľovkou“. „Balíček slovenských produktov je to, po čom siahnete, keď idete gratulovať kamarátovi, mamine či tete k 60. narodeninám,“ hovorí a dodáva, že predaj chcú čo najskôr rozšíriť aj pre korporátnych klientov, ktorí môžu balíčky darovať svojim zamestnancom, prípadne zahraničnej návšteve, a tak odovzdať niečo pravé slovenské aj do sveta.

V súčasnosti pripravuje e-shop balíčky na leto, ktorých hlavným produktom budú sirupy, a preto budú doplnené o tipy na letné drinky od ambasádorov týchto značiek. Jedným z nich je aj spomínaný Miroslav Telehanič, ktorý je okrem podnikania aj oceňovaným barmanom. „Veríme, že aj vďaka goslovakia náš príbeh a príbeh ostatných firiem spozná viac ľudí, ktorí si uvedomia, že na Slovensku je veľa kvalitných a poctivých firiem, ktoré stoja za podporu,“ hovorí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?