5. apríla 2021

V jeho izbách oddychovali členovia vlád, prezidenti aj hudobné hviezdy. Turistov zas láka starorímsky nápis na skale pod Trenčianskym hradom, ktorý sa dá obdivovať v priestoroch hotela Elizabeth. Aj tu však naplno pocítili dopady koronakrízy. Naopak, kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach, ktoré má rovnakého majiteľa, medzinárodnú investičnú spoločnosť Synot, má za sebou ekonomicky najlepšiu sezónu.

Hotel s takmer 120-ročnou tradíciou sa zameriava na medzinárodnú klientelu, každoročne si sem nájdu cestu biznismeni z celého sveta. Pred pandémiou preto býval na 90 percent obsadený práve počas pracovného týždňa.

„Rok od vypuknutia pandémie môžeme konštatovať, že sme zaznamenali obrovský prepad. Hotel je de facto už rok zatvorený, príjmy nulové a len udržiavanie historickej budovy v prevádzke nás mesačne vyjde na približne 25-tisíc eur,“ vysvetľuje konateľ hotela Ján Svoboda s tým, že viacero hotelov a ubytovacích zariadení túto ranu jednoducho neprežije.

„My to však vnímame ako príležitosť, ako ďalšie potenciálne posilnenie našej pozície na trhu, ktorý sa po tejto kríze prečistí a prežijú len tí najsilnejší,“ dodáva. Priemerná cena za noc v historickej budove priamo pod hradom Matúša Čáka sa pohybuje okolo 150 eur, čím Elizabeth tromfol aj mnohé bratislavské hotely.

Hostí lákali aj zľavami

Ako jeden z mála exkluzívnych hotelov v regióne sa zameriava na korporátnu klientelu. Až 70 % hotelových hostí tvoria zahraniční klienti. „Tento typ zákazníkov nedokážeme nahradiť napríklad rodinami s deťmi alebo víkendovými turistami,“ hovorí ďalej Ján Svoboda, ktorý je zároveň viceprezidentom Zväzu cestovného ruchu na Slovensku.

Reklama

Dodáva, že sa striktne vyhýbali ponukám na zľavových portáloch, no minulý rok v lete urobili výnimku. „Je pravda, že sme týmto krokom v letnej sezóny zaplnili svoje kapacity, no nedošlo k naplneniu očakávaní ani nás ako hotela a napokon ani zákazníkov nakupujúcich na týchto portáloch,“ konštatuje.

Konateľ Hotela Elizabeth Ján Svoboda. Foto: archív Synot

Podľa Svobodu Elizabeth ponúka nadštandardné služby vrátane gastronómie, no tie ostali nevyťažené. „Hostia preferovali ekonomickejšie donášky, alebo si nakupovali priamo v meste. Poskytujeme profesionálne služby pre firemnú klientelu, ktorá ocení exkluzívnu reštauráciu, kvalitné ubytovanie a súvisiace služby, čo pre turistov alebo rodiny s deťmi jednoducho nie je stavané,“ komentuje konateľ skúsenosť s tým, že hotel chce ostať verný svojej pôvodnej klientele.

Zlepšenie očakávajú až o rok

Hoci si na ňu zrejme ešte počká, kým sa epidemická situácia dostane do normálu, no zachová sa tým vyššia úroveň zariadenia a jeho služieb. Oživenie ruchu v luxusnom hoteli očakáva až na jar budúceho roku.

Hotel je v prevádzke deviatu sezónu od poslednej rekonštrukcie, do ktorej jeho majiteľ investoval 18 miliónov eur. Ekonomicky sa mu do vypuknutia pandémie darilo, preto aj vďaka podpore majiteľa ustojí aktuálnu krízu.

Po kompletnej rekonštrukcii funguje Hotel Elizabeth deviatu sezónu. Foto: archív Synot

„Veci robíme lepšie a inak ako konkurencia. Klienti k nám chodia zo širokého regiónu napriek tomu, že tu o hotely nie je núdza. Od provinčného mestečka, akým je Trenčín, takúto kvalitu nikto nečakal,“ chváli konateľ hotel, ktorý je držiteľom niekoľkých ocenení a v štandardnej prevádzke zamestnáva asi 70 ľudí.

Za desať miliónov eur oživili stavbu storočia

Ojedinelý saunový svet priamo v lese, bazén vytesaný do skaly a nad ním súkromná VIP zóna s vlastnou vírivkou a komorníkom. Zrekonštruované kúpalisko Zelená žaba získalo v architektonickej ankete v roku 2018 titul slovenská stavba storočia.

Architektonický unikát je dielom významného brnianskeho architekta Bohuslava Fuchsa a často ho prirovnávajú k brnianskej vile Tugendhat. Hoci je kúpalisko národnou kultúrnou pamiatkou, je plne funkčné.

„Vila Tugendhat je múzeum, v ktorom sa cez natiahnutú pásku verejnosť pozerá na jej priestory, dvere, okná. Na Zelenej žabe dvere a okná v plnej prevádzke denne tisíckrát otvoria a zatvoria. Stavba si preto vyžadovala úplne iné technologické postupy pri jej rekonštrukcii, zároveň sa reštaurovanie či vytváranie funkčných replík podpísalo pod extrémne navýšenie pôvodnej investície,“ pokračujeme v rozhovore s Ján Svobodom, ktorý bol osobne účastný pri spúšťaní prevádzky kúpaliska.

Z pôvodne plánovaných 6 miliónov sa výška investície vyšplhala na sumu 10 miliónov eur. Oplatilo sa, mesačne do regiónu vďaka architektonickému unikátu v sezóne príde aj 30-tisíc ľudí. Návratnosť investičného projektu je nadštandardná, investor hovorí až o dvoch dekádach. Je teda behom na dlhé trate.

Súčasťou kúpaliska je aj saunový svet obklopený lesom. Foto: archív Synot

Ekonomicky najlepšia sezóna uprostred krízy

Podľa Svobodu bola letná sezóna 2020 pre kúpalisko Zelená žaba historicky najúspešnejšia, hoci fungovalo s obmedzenou kapacitou. „Pandemická kríza nás naučila výrazne ekonomickejšie hospodáriť. Striktne sme sa riadili počasím a otvorili len pri priaznivej predpovedi. Ekonomicky sme dosiahli historicky najlepší rok,“ vysvetľuje Ján Svoboda s tým, že na prevádzke areálu sa v letnom období podieľa aj 60 – 70 zamestnancov.

Kúpalisko od svojej rekonštrukcie fungovalo piatu sezónu. Aj vzhľadom na obrovskú investíciu do rekonštrukcie a revitalizácie areálu cieli na náročnejšieho klienta, ktorý dokáže oceniť unikátnosť lokality a výnimočnosť stavby. „Hoci je areál naozaj štedrý, okamžitú kapacitu sme si nastavili na 700 osôb. Nejde nám o masovú prevádzku, ale skôr o komfort a relax návštevníkov,“ hovorí Svoboda.

Hostia VIP zóny majú k dispozícii vírivku aj služby komorníka. Foto: archív Synot

Mimoriadny záujem je podľa neho o VIP zónu, oddelenú súkromnú časť kúpaliska s kapacitou 25 miest. „VIP zóna je najlepším produktom na celom kúpalisku. Napriek vysokému vstupnému je vypredaná každý deň, dokonca na ňu mávame vytvorený poradovník. Zóna disponuje vlastným bazénom, vírivkou, parkovaním, komorníkom a konzumáciou jedál v cene vstupného,“ dodáva.

Ďalšie plány na rozvoj areálu dočasne poznačila epidémia. Pribudnúť by mali do lesa zasadané dizajnové bungalovy pre dvoch s vlastným zázemím, kozubom a priamym vstupom do saunového sveta.

Meno dostal podľa cisárovnej Sissi

Hotel Erszebet Szalo, na počesť cisárovnej Alžbety známej ako Sissi, dal postaviť barón Armin Popper. Otvorili ho 1. januára 1902. V roku 1919 ho odkúpila banka a v roku 1921 sa zmenil názov na Tatra hotel. V rokoch 2011 – 2012 prešla budova rozsiahlou rekonštrukciou, po ktorej ju znova otvorili v septembri 2012 s pôvodným názvom Hotel Elizabeth.

Rímsky nápis na skale pod hradom. Foto: FB/Hotel Elizabeth

Z terasy hotela je viditeľný nápis vytesaný do hradného brala, ktorý hlása víťazstvo II. rímskej légie nad Germánmi pri Laugariciu (starorímska osada na území dnešného Trenčína) z roku 179 nášho letopočtu.

Hotel Elizabeth je súčasťou asociácie Heritage Hotels of Europe, ktorá združuje viac ako 600 výnimočných hotelov v 20 európskych krajinách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?