6. apríla 2021

Najúspešnejší mesiac od vypuknutia pandémie. Tak hodnotí portál Profesia marec 2021 z pohľadu pracovných ponúk, ktoré po prvýkrát od vlaňajšej jari presiahli hranicu 20-tisíc. Ponukám dominujú IT pozície, zvýšil sa aj dopyt po pracovnej sile v oblasti výroby.

„Opatrenia, ktoré nechali zatvorené obchody s nepotravinovým sortimentom, práca z domu alebo výrazná orientácia na online predaj však priniesli na trh práce zmeny. IT preto dnes tvoria viac ako 17 % z celej ponuky, čo je aktuálne najviac zo všetkých sektorov,“ vyčíslila PR manažérka portálu Nikola Richterová.

Oživenie zažíva oproti minulým mesiacom aj výroba. Marec priniesol 3505 pracovných ponúk v tomto sektore, čo je najviac za posledné dva roky. Uchádzači, ktorí si aktuálne hľadajú prácu, majú na výber najviac ponúk na operátorov výroby, administratívnych pracovníkov, robotníkov, programátorov a skladníkov.

Najvyššia konkurencia je v administratíve

Cestovný ruch, gastro a hotelierstvo majú za sebou, naopak, historicky najhorší štvrťrok. Za prvé tri mesiace 2021 zaznamenal portál v tomto odvetví 615 pracovných ponúk. Najčastejšie išlo o zamestnancov do kuchyne.

Reklama

„Vyšší počet ponúk prináša aktuálne lepšie možnosti pre uchádzačov. V odvetviach, o ktoré je zo strany ľudí výrazne vyšší záujem, môže byť získanie nového uplatnenia náročné. Najvyššia konkurencia medzi uchádzačmi je v roku 2021 v administratíve. Tu platí, že keď firma uverejní pracovnú ponuku, zareaguje na ňu v priemere 50 ľudí. Vysoká konkurencia je aj pri ponukách v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, pretože je tu málo ponúk,“ spresňuje Richterová.

Spomedzi konkrétnych pozícií bol počas prvého štvrťroka najväčší záujem o pozíciu pracovníka rýchleho občerstvenia. Ďalej to boli pozície, ako pomocná sila do kuchyne, sekretárka, kuriér a recepčná.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?