30. decembra 2020

Mnoho vecí, ktoré sme si na začiatku roka 2020 nevedeli predstaviť, sa za pár mesiacov stalo normálom. A v dôsledku pandémie sme sa zobudili aj do inej ekonomiky. „Nový normál“ priniesol krízy, príležitosti, smutné aj inšpiratívne podnikateľské príbehy i jeden fenomén: začiatok veľkých zmien na trhu, ktoré sa udiali v extrémne rýchlom čase. Svoj pohľad na zmeny a očakávania v biznise spísal pre Forbes Tomáš Török, zakladateľ a CEO poradenskej spoločnosti BizBuilders.

Návrat do obdobia pred pandémiou? Zabudnite

V prvom rade si treba uvedomiť jeden zásadný fakt. To, ako veci fungovali do marca 2020, je už minulosť. Trh sa zatriasol, čiastočne rozsypal a karty sa rozdali nanovo. Otvorili sa nové príležitosti a v niektorých segmentoch aj nové pravidlá trhu. Kto sa domnieva, že sa všetko vráti do „normálu“, tak má zrejme nereálne očakávania. Je dôležité prijať skutočnosť, že sa mení status quo. Vitajte v novej realite.

Nové návyky, nová hra

Kľúčové je, že sme si všetci vyskúšali nové návyky a v niektorých sme našli výhody. Zmeny v správaní klientov budú nútiť firmy reagovať omnoho flexibilnejšie a zásadnejšie. V skratke: nachystajme sa na novú hru. Uvediem pár príkladov, ako také zmeny môžu vyzerať v praxi.

Do fitnescentier sa vrátilo podľa prieskumov iba 33 percent klientov. Až 51 percent ľudí totiž teraz cvičí doma. V preklade? Fitnescentrá zažívajú prepady, online videokurzy na cvičenie raketový rast. A ten bude pokračovať.

V roku 2020 sa vypredali takmer všetky sklady s bicyklami. Poklesne po nich dopyt? Kdeže. S rastom dopytu však nestíha výroba (ktorej gro je v Ázii a tiež ju zasiahli dôsledky lockdownov) a už dnes je viac nakontrahovaných bicyklov, než je možné vyrobiť. Vyhrávať teda budú fabriky, ktorí si perfektne nastavia výrobu aj logistiku.

Reklama

Ďalším príkladom je nárast počtu home office dní počas týždňa. Odhaduje sa, že novým normálom bude kombinácia 2 + 3, teda 2 dni práce z domu a 3 dni v kancelárii. To, samozrejme, negatívne zasiahne povedzme výrobcov kancelárskych stoličiek. Firmy totiž budú svoje priestory zariaďovať v prospech „desk sharingu“, keď na jedno pracovné miesto v kancelárii pripadne viacero zamestnancov.

Tomáš Török, zakladateľ a CEO poradenskej spoločnosti BizBuilders. Foto: archív BizBuilders

Dáta, dáta, dáta

Veľmi dôležité bude zbierať celkové dáta o pohybe a vývoji trhu. Najmä treba sledovať, kam sa práve posúva môj klient. Z prieskumov napríklad vyplýva, že tretina spotrebiteľov na Slovensku plánuje znížiť výdavky na nákup nábytku, časť z nich sa tieto výdavky chystá odložiť na neskôr. Ak podnikám v tomto segmente, ako na to dokážem zareagovať?

Pozorne počúvajte klienta

Byť ozaj blízko svojmu zákazníkovi bude jeden z receptov na zvládnutie roka 2021. Pýtať sa a počúvať: „Z toho, čo ti môj zákazník ponúkam, čo má pre teba práve dnes reálnu hodnotu?“ Bude nevyhnutné uvedomiť si, že čo moja firma predáva, nemusí byť to isté, čo zákazník aktuálne potrebuje. A za čo je ochotný zaplatiť. Kto dokáže identifikovať potreby zákazníka, bude presne vedieť, ako nanovo poskladať svoje podnikanie.

Krízy navyše prinášajú veľké šance. Po kríze v roku 2009 spotrebitelia stopli výdavky na veľké nákupy, napríklad klesol predaj automobilov. Ale zároveň začal rásť trh s ponukou zážitkov, lebo ľudia sa chceli niečím odmeniť. A dnes ide o multimiliónový biznis.

Odvaha testovať a učiť sa

Odhaliť, kam smeruje trh a čo má pre klienta hodnotu, je určite náročná práca. Ale správne otestovať na to postavenú službu alebo produkt, bude doslova umenie. Preto je nevyhnutná odvaha a podpora nových zámerov a zároveň schopnosť učiť sa na základe reakcií trhu a zákazníkov.

Dnes napríklad vieme, že ľudia chcú po skončení pandémie cestovať. Čiže trh cestovania nezanikne, ale určite sa nejakým spôsobom zmení. Preto je aktuálnou úlohou pochopiť, ako budú ľudia uvažovať ďalej. Podľa akých kritérií si vyberú destinácie? Zorganizujú si radšej všetko sami od počítača? Nakoľko sa obrátia na cestovné agentúry? Budúcim víťazom sa stane ten, kto dokáže zachytávať trendy v zárodku a bude schopný testovať inovované služby.

Zvoľte správny mix

Mať dáta, pracovať s číslami a byť schopný ich premietnuť do praxe povedzme v podobe alternatívnych biznis plánov sa v každej úspešnej firme stane nevyhnutnou kompetenciou. Rovnako správna podnikateľská intuícia a schopnosť vnímať, čo klient chce a potrebuje. A nakoniec bude potrebná odvaha veci testovať a učiť sa priamo na trhu. Ak toto dokáže firma správne namixovať, bude mať v rukách všetko, čo potrebuje, aby z rozsypaných kociek postavila niečo nové a inšpiratívne.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?