17. novembra 2021

Realitný trh si za posledných 32 rokov prešiel všetkými fázami – výkyvmi, pádmi, no najmä rastom. Práve rast pociťujeme posledné roky v enormnej sile. Netýka sa to len množstva nehnuteľností, ale aj ich ceny. Kto z vás si pamätá na časy spred roku 1989,  v porovnaní s dnešnou dobou povie, že „to boli zlaté, realitné, časy“. Ako sa pohybovali ceny v ´89 v porovnaní s rokom 2021 a koľko by ste v tej dobe museli pracovať, aby ste si mohli kúpiť svoj byt?

Zatiaľ čo na takmer všetky potrebné veci pre život musíme pracovať oveľa menej ako v časoch socializmu, stále existuje jedna oblasť, kde musíme odpracovať viac ako do roku 1989. Tou oblasťou je realitný trh, konkrétne možnosť vlastného bývania.

Päť dní dní vs 38 dní

V minulosti stál byt v rozmedzí od 20- do 40-tisíc Kčs, čo je 650 Kčs za jeden štvorcový meter. Pri priemernom plate v hospodárstve pred 90. rokmi tak bolo na jeden štvorcový meter bytu potrebné odpracovať približne päť dní.

Dnes nám odmena za päť odpracovaných dní stačí ledva na mesačný nákup potravín. A teda pri aktuálnom vývoji cien za bývanie a priemernom plate v hospodárstve by sme museli na jeden štvorcový meter odpracovať 38 dní. Čo v praxi znamená až osemnásobne dlhší čas strávený v práci (aktuálna priemerná nominálna mesačná mzda je 1202 eur, pozn. red.).

Najdlhšie musíte pracovať v Bratislave

Pre stále pretrvávajúcu pandémiu, ktorá zapríčinila vzrast cien vstupov, zažívame v roku 2021 historické nárasty cien za rezidenčné nehnuteľnosti v oblasti kúpy.

Reklama

Za prvý polrok tohto roka boli najvyššie ceny bytov a domov podľa analýzy spoločnosti Wood & Company v Bratislavskom regióne. „Aj napriek tomu, že tento kraj má najvyššiu úroveň platov spomedzi všetkých regiónov Slovenska, je v ňom potrebné odpracovať na kúpu jedného štvorcového metra najdlhší čas – a to až 41 dní,“ vyjadrila sa analytička Wood & Company Eva Sadovská.

V regióne Bratislava sa pritom priemerný plat v prvom polroku 2021 pohyboval na úrovni 1450 eur.

Prekvapivo menej je to napríklad v krajoch len pár desiatok kilometrov od hlavného mesta. „Naopak, najkratší čas stačí stráviť v práci obyvateľom Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja na to, aby si mohli dovoliť zaobstarať jeden štvorcový meter bytu alebo domu, a to 24 dní,“ dodáva Sadovská.

V nasledujúcej tabuľke môžete vidieť porovnanie počtu dní, ktoré je potrebné dnes odpracovať na jeden štvorcový meter v jednotlivých krajoch Slovenska:

Poznámka k tabuľke: Údaje Cien nehnuteľností na bývanie podľa krajov pochádzajú od NBS. Priemer za SR sa nepočíta ako aritmetický priemer za všetky kraje, jednotlivé kraje majú rôznu váhu.

Bývanie v časoch socializmu

V čase socializmu boli len takzvané dve skupiny ľudí – tí, čo bývali v družstevných bytoch a tí, ktorí bývali v komunálnych bytoch. Hoci časy do roku 1989 neboli pre život ideálne po každej stránke, každý si dnes pri spomienke na toto obdobie v súvislosti s nehnuteľnosťami povie: „Ale všetci mali kde bývať“.

Byty sa prideľovali vo veľkej miere zadarmo, a tak sa ľudia nemuseli trápiť úverom na bývanie a zaväzovaním sa na 30 rokov. Pri aktuálnom raste cien bytov na Slovensku to však znie ako nonsens.

Hypotéky ako fenomén 21. storočia

Zadlžovanie sa na 30 rokov, aby si človek mohol kúpiť vlastný byt alebo dom, sa stalo fenoménom až v 21. storočí. Ekonomicko-spoločenskými zmenami došlo k obmedzeniu úspor vo viacerých domácnostiach. Hoci priemerný plat rástol, aj náklady na život sa zvyšovali.

Priemerný plat v roku 1989 bol 3142 korún československých. Pre porovnanie, na konci roka 2020 bola priemerná nominálna mesačná mzda Slováka 1133 eur. No tu treba brať do úvahy dva faktory – prijatie eura a infláciu. Podľa analytikov spoločnosti Wood & Company začali Slováci zarábať viac ako v roku 1989 až v roku 2007.

Po roku 1990 sa zmenila nielen spoločensko-politická či ekonomická situácia, no aj samotný pohľad na výstavbu bytových domov. Trend výstavby poklesol a realitný trh sa začal kreovať. Bytové domy prechádzali do súkromného vlastníctva a ďalšia výstavba bytov či domov bola za cenu výrazne vyšších nákladov, ako tomu bolo dovtedy.

Po realitnom výkyve v roku 2008, keď nastala kríza a takzvaná realitná bublina praskla, sa začali ceny opätovne vyvíjať smerom nahor. A rastúca krivka sa stále nezastavila. Realitní analytici sa preto zhodujú v jednej veci a radia: „kupujte, nečakajte“.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?