29. septembra 2021

Popasovať sa so správnym rozdelením svojich financií nie je práve najľahšia úloha. Najmä prvé finančné rozhodnutia človeka môžu niekedy pripomínať skok do vody, keď ešte nevie plávať. Už len vyjsť so svojím mesačným príjmom môže byť niekedy výzvou, nieto ešte byť schopný splácať úver, začať investovať a sporiť si na dôchodok.

Kým dôjdeme do tohto bodu, svet financií sa môže zdať zázračne jednoduchý. Je ľahké vyčísliť si na papieri, koľko si musíme mesačne odkladať, aby sme si našetrili nejakú sumu, alebo ako dlho si máme sporiť, ak sa chceme mať na dôchodku atraktívne úspory.

Skôr či neskôr sa však mnohí dostanú do bodu, keď už odpovede prestanú byť také jednoduché. Stane sa tak vtedy, keď dosiahneme finančnú stabilitu a máme dostatočné finančné zdroje. Otvoria sa nám alternatívy, ktoré sme dovtedy nemuseli riešiť a z ktorých sa ani jedna nejaví ako jednoznačne lepšia.

Finančné výzvy, ktoré treba zdolať

Predtým, ako dosiahneme určitú úroveň príjmu, nemáme veľa možností, ako si šetriť. Musíme splácať účty, hradiť bežné výdavky a vytvoriť si železnú rezervu. Nie je teda veľmi priestor na rozhodovanie sa.

Keď však jedného dňa získame viac finančnej slobody a flexibility pri riadení svojho života, otvoria sa nám nové možnosti.

Reklama

Jedným z prístupov, ako zvládať finančné rozhodnutia, je posúdiť ich na základe objektívnych faktov a čísel. Typickým príkladom je úvaha o tom, či sa viac oplatí predčasne splatiť hypotéku, alebo investovať prebytočné peniaze na finančných trhoch. Rozhodne o tom rozdiel v úrokovej sadzbe úveru na bývanie a očakávaného výnosu investície.

Nie všetky otázky sa však dajú vyriešiť matematicky. Často do nich totiž vstupujú subjektívne premenné. Hoci môžu investície priniesť viac, ako dokážeme ušetriť na predčasnom splatení hypotéky, nie vždy je to ideálne riešenie.

Ak človek nedokáže s úverom na krku dobre spávať, budú pre neho asi predčasné splátky lepšou alternatívou ako investovanie, hoci ekonomicky to nedáva zmysel. Je to však o osobnom nastavení.

Úlohu hrajú aj naše hodnoty a priority

Filozofka Ruth Chang v diskusii na platforme TED Talk uviedla, že najťažšou vecou na rozhodovaní medzi dvomi alternatívami je snaha porovnať ich a určiť, ktorá z nich je lepšia.

Takýto prístup je možné uplatniť v prípade, že možnosti dokážeme porovnať na základe reálnych čísiel, teda keď vieme, ktorá z nich má lepšie a ktorá horšie parametre.

Neplatí to však vždy. Finančné rozhodnutia často nie je možné kvantifikovať, a preto jednoducho porovnať. Ruth Chang hovorí, že „svet osobných preferencií je často odlišný od sveta vedy. Nie vždy je všetko možné porovnať podľa čísiel.“

Znie to možno zvláštne, no do tejto situácie sa spravidla dostávame vtedy, keď nám zostávajú peniaze navyše. Musíme sa rozhodnúť, čo s nimi urobiť. Máme pritom celý rad možností. Sú to otvorené otázky, na ktoré nie je jednoznačná odpoveď.

Ako sa rozhodnúť čo najlepšie?

Ruth Chang ponúka niekoľko rád, ako sa v tomto prípade rozhodnúť. „Keď čelíme náročnej voľbe, nemali by sme si príliš lámať hlavu na tým, ktorá z alternatív je objektívne lepšia. Mali by sme sa viac zamerať na nás samých,“ hovorí.

Hľadanie správnej odpovede na otázku, kto sme a akí by sme chceli byť, nám poskytne dobrý návod na posúdenie finančných alternatív. Ide o to nájsť takú, ktorá najviac zodpovedá našej osobnosti. Je to možno príliš filozofická úvaha, najmä keď sa hovorí o peniazoch.

Zohľadenie našich osobných hodnôt a preferencií, samozrejme, neznamená úplne vynechať z hry čísla a finančné fakty. Aj naďalej potrebujeme brať ohľad na osobný rozpočet, investičnú stratégiu a množstvo ďalších finančných aspektov.

Zosúladenie objektívneho so subjektívnym

Pri správnom finančnom rozhodovaní však ide o zosúladenie tvrdých faktorov a hodnôt našej osobnosti, charakteru aj cieľov.

To je cesta, ako robiť naozaj kvalifikované finančné rozhodnutia. Keď sa zvloíme stratégiu, ktorá zohľadňuje finančnú realitu (vyjadrenú v číslach), mali by sme zhodnotiť aj osobné parametre či očakávania.

Tento prístup nám umožní robiť tie správne investičné a finančné rozhodnutia. Na záver všetkého by sme sa mali dopracovať k pocitu šťastia a naplnenosti. A keď už poznáme svoje finančné možnosti, mali by sme zvoliť smer, ktorý rešpektuje našu osobnosť.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Eric Roberge.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?