28. mája 2017

Telefonovať, do toho písať emaily, rozprávať sa s kolegom a pracovať na troch pracovných úlohách naraz? Tomuto sa vyhýbajte, ako sa len dá.

Nové štúdie totiž ukazujú, že takzvaný multitasking zhoršuje pracovný výkon, a dokonca môže poškodiť váš mozog. Výskum Stanfordovej univerzity preukázal, že multitasking je v konečnom dôsledku menej produktívny ako jedna sústredená aktivita. Výskumníci tiež zistili, že ľudia, ktorí sú bombardovaní niekoľkými zdrojmi informácií naraz, sa nedokážu sústrediť, majú problémy s pamäťou alebo nedokážu prejsť od jednej úlohy k druhej tak dobre ako ľudia, ktorí robia jednu vec po druhej.

Existuje nadanie pre multitasking?

Čo ak sú ale niektorí ľudia pre multitasking prirodzene nadaní? Výskumníci zo Stanfordu porovnávali skupiny ľudí na základe toho, akú tendenciu k multitaskingu majú a ako si myslia, že to pomáha ich výkonu. Zistili, že častí multitaskeri, ktorí veria, že tak zlepšujú svoj výkon, sú v tejto činnosti v skutočnosti horší ako tí, ktorí radšej robia jednu vec po druhej. Ľudia “často prevázkujúci multitasking” mali horší výkon, pretože mali problém zorganizovať si myšlienky, vyradiť nepodstatné informácie a tiež pomalšie prechádzali od jednej činnosti k druhej.

Multitasking znižuje efektivitu vašej práce, pretože váš mozog sa dokáže v jednej chvíli sústrediť len na jednu vec. Keď sa pokúšate robiť dve veci zároveň, váš mozog nemá kapacitu na to, aby obe úlohy zdarne dokončil.

Multitasking znižuje IQ

Bolo tiež preukázané, že okrem toho, že vás spomalí pri jednotlivých úlohách, multitasking znižuje aktuálne IQ. Štúdia Londýnskej univerzity ukázala, že tí, ktorí robili naraz viac vecí, vykazovali pokles IQ, bežný napríklad po fajčení marihuany alebo prebdenej noci. Prepad IQ o nejakých 15 bodov znížil skóre účastníkov na priemerný výsledok osemročného dieťaťa!

Takže až budete nabudúce písať šéfovi mail počas porady, pamätajte, že vaše kognitívne schopnosti sú znížené natoľko, že ho rovno môžete nechať napísať osemročné dieťa.

Multitasking poškodzuje mozog

Dlho sa verilo, že ujma na kognitívnych schopnostiach spôsobená multitaskingom je len dočasná, nové výskumy však naznačujú niečo iné. Výskumníci z University of Sussex v Spojenom kráľovstve porovnali čas, ktorý ľudia strávia pri viacerých zariadeniach naraz (napr. písanie SMS pri sledovaní TV) s výsledkami MRI obrazov ich mozgov. Zistili, že multitaskeri majú menšiu hustotu mozgu v prednej cingulárnej kôre, teda časti zodpovednej za empatiu a kognitívnu aj emočnú kontrolu.

Aj keď treba ešte ďalšie výskumy, aby sme zistili, či multitasking skutočne fyzicky ničí mozog (môže to byť aj tak, že niektorí ľudia majú poškodenie mozgu, ktoré ich robí k multitaskingu náchylnými), je úplne isté, že je škodlivý. Neurológ Kep Kee Loh, vedúci štúdie, vysvetlil možné následky: “Myslím, že je dôležité dostať ľuďom do povedomia, že to, ako zaobchádzame s rôznymi zariadeniami, môže meniť spôsob nášho myslenia a že tieto zmeny sa môžu prejaviť v štruktúre mozgu.”

Prečo nerobiť viac úloh naraz

Ak ste k multitaskingu náchylní, rozhodne to nie je zvyk, ktorý by ste mali posilňovať – ​​je zrejmé, že vás spomaľuje a znižuje kvalitu vašej práce. Aj keby nespôsoboval poškodenie mozgu, rozhodne zhorší vaše doterajšie problémy so sústredením sa, zorganizovaním sa a zmyslom pre detail.

Multitasking pri poradách naznačuje nízke uvedomovanie si seba samého i svojho okolia, čo sú dve zručnosti vychádzajúce z emočnej inteligencie, ktoré sú úplne zásadné pre úspech v práci. Organizácia TalentSmart otestovala cez milión ľudí a zistila, že 90 percent tých najvýkonnejších pracovníkov má vysoký kvocient emočnej inteligencie (EQ). Ak multitasking skutočne poškodzuje prednú cingulárnu kôru (časť mozgu pre EQ úplne kľúčová), ako súčasné výskumy naznačujú, následkom bude zníženie vášho EQ.

Takže zakaždým, keď robíte veľa vecí naraz, nepoškodzujete tým len svoj okamžitý výkon, ale veľmi pravdepodobne tiež oblasť mozgu, ktorá je nesmierne dôležitá pre vaše budúce pracovné úspechy.

Autor Travis Bradberry píše pre Forbes US o emocionálnej inteligencii výsledkoch lídrov. Tiež spolupracoval na bestselleri Emotional Intelligence 2.0 a spoluzaložil TalentSmart.