S investovaním je spojené riziko – píše sa vo väčšine investičných disclaimerov. Má nás to od investovania odradiť, alebo postrčiť k obozretnosti? Aké riziká je rozumné podstupovať a ktoré už môžu mať fatálny následok?
Riziko nie je samo osebe negatívne slovo – je to bežná súčasť života pri všetkom, čomu sa venujeme. No robíme to napriek nemu. Chceme pred kolegami prezentovať nový nápad? Je tu riziko, že sa nápad neuchytí a kolegovia nás vysmejú. Svoj nápad na mítingu odprezentujeme, pretože vieme, že v odbore sa vyznáme a sme na prednášku pripravení.
Rovnako je to na trhoch. Môžem investovať do niečoho, čo je pre mňa úplná novinka, v téme sa nevyznám a neviem, na čo sa pripraviť. Alebo sa môžeme v investovaní dostatočne vzdelať, prípadne si vybrať firmu, ktorá sa investovaniu venuje a overila ju história.
Kolísanie vs. strata
Čo presne znamená slovo riziko pri investovaní? Kolísanie hodnoty našej investície? Riziko úplnej a trvalej straty peňazí? Každý si ho definuje subjektívne a je ťažké ho univerzálne interpretovať.
Základné vodiace čiary však existujú. To, že naša investícia bude v priebehu času kolísať, je prirodzené. Mali by sme sa zamerať na to, ako sa vyhnúť trvalej strate investovaného kapitálu.
V akých prípadoch sa dá na finančných trhoch úplne prísť o peniaze?
- Ak aktívum, do ktorého som investoval, padne na nulu.
- Ak firma, cez ktorú investujem, je podvodná.
Minimalizácia rizika
Vyhnúť sa pri rozhodovaní týmto dvom rizikám vie človek, ktorý má prehľad o vývoji investičných trhov, histórii rôznych aktív, alebo má aspoň základné znalosti z účtovníctva či fungovania firmy.
Pri pohľade na účtovné výkazy firmy alebo jej ponúkané služby sa dá urobiť názor, či „tam niečo nehrá“, alebo je všetko v poriadku. Ponúkam zopár bodov, ktoré si všímať:
- Aké má firma zadlženie voči hodnote svojho majetku a aktív?
- Financuje väčšinu svojich projektov cez ponuku dlhopisov? Je to znak rizikovejšie nastaveného podnikania.
- Ponúka vysoké úroky na svojich produktoch? Prípadne až také, že sa to zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda?
- Ak by prišla kríza a ekonomická aktivita krajiny by sa spomalila, zvládla by to táto firma? Alebo by jej pre vysoký dlh hrozil bankrot?
Rovnako sa so spomínanými znalosťami dá zodpovedne určiť, či investujem do aktíva, ktoré je históriou overené a v dlhom období bude úspešné.
„Bezrizikové“ investície
Existujú aj „bezrizikové“ investície? Áno, napríklad termínované vklady v bankách. Je však potrebné povedať, že za extrémne nízke riziko dostanem extrémne nízky výnos. Takto svoje peniaze rozumne človek nezhodnotí, v mnohých prípadoch ich ani neochráni od „odjedania“ hodnoty infláciou.
Nechcem povedať, že človek by nemal podstupovať aj vyššie riziko. Vždy sa to však dá v rozumnej miere. Ak má niekto 400-tisíc voľných eur, predpokladám, že sú mu vzácne a nebude ich všetky vystavovať vedomému zvýšenému riziku.
Radšej dať do novovzniknutej kryptomeny iba menšiu časť peňazí a zvyšok do niečoho, čo dlhodobo funguje bez ohľadu na dnešnú náladu trhov.
Ako rozumne diverzifikovať?
Spôsob diverzifikácie investícií závisí od:
- veku človeka,
- dĺžky jeho investičného horizontu,
- ochoty podstupovať riziko,
- od celkovej finančnej situácie.
V zásade platí, že mať rozdelené peniaze medzi akcie, dlhopisy, reality a drahé kovy dokáže investičné portfólio ochrániť v rôznych fázach trhu. Mladý človek by mal investovať dynamickejšie, teda viac sa sústrediť na akciovú zložku.
Čím starší investor je, tým by mal uberať z akciovej zložky a orientovať sa na zvyšné, bezpečnejšie aktíva, ktoré sú odolnejšie voči akciovým výkyvom.
A čo kríza? Veď to je zlé obdobie, keď krachujú firmy, povedal by laik. To áno, avšak riziko môžem znížiť aj rozdelením investície medzi viaceré aktíva, viaceré firmy či dlhopisy. Môžem do investičného portfólia pridať aj zlato a realitné investície.
Zhrnutie
Ak sa nepozrieme na jednotlivú firmu, ale na trh všeobecne, kríza je vždy dočasná záležitosť. Je to čas, keď staré a málo funkčné zaniká a vzniká nové, efektívnejšie. Je to prirodzený vývoj ľudstva.
Keď viem, že mám svoje peniaze zainvestované v kvalitných aktívach, prostredníctvom historicky overenej firmy, portfólio rozumne rozložené, investujem vo svojej mene, teda nenesiem menové riziko, fatálneho výsledku sa nemusím obávať.
Priebežný pokles bude vystriedaný rastom trhov a znovunadobudnutím ziskov, ktoré po dlhom období môžu byť také veľké, že ani ďalšia kríza mi nespôsobí stratu v pomere k mnou vloženým peniazom do investícií.