25. augusta 2021

Presne pred 30 rokmi, 25. augusta 1991, odštartovala úspešná kariéra pretekára Michaela Schumachera v F1. Vtedy 22-ročný mladík sa na Veľkej cene Belgicka mohol objaviť vďaka náhode a šikovnosti svojho manažéra.

Dovtedy nie príliš známy Nemec nahradil v stajni Jordan-Ford na poslednú chvíľu jazdca Bertranda Gachota, ktorého poslal súd do väzenia za napadnutie taxikára.

Treba povedať, že Schumacherovi štart vyšiel aj vďaka menšiemu klamstvu jeho manažéra Williho Webera: majiteľa stajne Eddiho Jordana presvedčil, že mladý Nemec belgický okruh Spa-Francorchamps perfektne pozná. Opak bol pravdou, Schumacher na ňom nikdy nepretekal.

Už pri testovacích jazdách však dokázal poraziť ostatných pretekárov v tíme a pri kvalifikácii bol siedmy. A aj keď preteky pre poruchu prevodovky nedokončil, na to, aby na seba upútal pozornosť, to stačilo.

Reklama

„V tíme Jordan-Ford odjazdil jedny preteky. Potom prestúpil do stajne Benetton,“ spomína na Schumacherove začiatky Petr Dufek, šéfredaktor internetového spravodajského portálu Formule.cz a taktiež spoluautor knihy Michael Schumacher – vládca rýchlosti.

Prvé tituly majstra sveta

V tíme Benettonu získal pretekár aj svoje prvé tituly majstra sveta. Potom už jeho kariére dominovala červená farba a symbol čierneho vzpierajúceho sa koňa na žltom poli. Až do roku 2020 figuroval v štatistikách ako najúspešnejší pilot Formuly 1, spolu získal sedem titulov majstra sveta (v rokoch 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004).

Pre českého zástupcu v kolotoči F1 Tomáša Engeho síce Schumacher vzorom nebol, obdiv si však určite zaslúži. „Bol veľmi bystrý, prefíkaný. Jeho jazda bola dosť agresívna, skoro by som sa nebál povedať, že išiel cez mŕtvoly,“ hovorí pretekár. A jeho slová potvrdzuje aj Dufek.

michael schumacher
Foto: Wikimedia v licencii CC BY 2.0

Pre Schumachera je podľa neho typická húževnatosť a ctižiadostivosť. A možno práve to, že sa nebál jazdiť ostro a riskantne, ho toľkokrát postavilo na stupne víťazov.

Na druhej strane, niekoľkokrát ho postihol aj trest. A za incident s Jacquesom Villeneuvom bol v roku 1997 dokonca vylúčený zo šampionátu.

Odchod a nešťastie

Zo stajne Ferrari odišiel Schumacher do tímu Mercedes, kde v roku 2012 oznámil ukončenie svojej kariéry. V tom istom roku bol na krátkej návšteve v Prahe.

„Bolo to naposledy, čo som s ním hovoril. Povedal mi, že Praha je krásna a určite sa do nej bude chcieť vrátiť. Už to nestihol,“ spomína Dufek. V decembri 2013 utrpel Schumacher pri lyžovačke vo Francúzsku vážny úraz hlavy a o tom, aký je jeho zdravotný stav dnes, preniká na verejnosť len málo informácií.

Pretekárska krv syna Micka

Pretekársku krv však zdedil aj jeho syn Mick. Ten preteká vo farbách tímu Haas, ktorý však podľa Dufeka patrí k najslabším. Aj preto je zatiaľ ťažké odhadnúť, či syna čaká rovnako úspešná kariéra.

Už teraz však majú ich kariéry jednu vec spoločnú: Mick má 22 rokov ako jeho otec, keď sa po prvýkrát prehnal po belgickom okruhu. Práve tam sa nasledujúci víkend bude konať ďalšia Veľká cena a prvý štart v nej čaká aj Micka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mick Schumacher (@mickschumacher)

Život výnimočného pretekára Michaela Schumachera má priblížiť nový dokument, ktorý nesie jeho meno. Na platforme Netflix sa objaví 15. septembra a k jeho vzniku prispeli aj manželka Corinna, deti Gina a Mick a taktiež brat Ralf.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Jana Pšeničková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?