11. januára 2021

Chystáte sa požiadať o úver na bývanie? Vyhnite sa chybám, ktoré robí väčšina Slovákov. Najprv zhodnoťte svoje príjmy a finančnú rezervu a urobte si prieskum produktov, ktoré ponúkajú jednotlivé banky. Ak tieto kroky podceníte, riskujete, že banka vám úver zamietne a vám zostane zápis v úverovom registri.

Až dvom tretinám ľudí na Slovensku chýba finančná rezerva, majú nestabilný príjem, alebo splácajú iné úvery, ktoré im často znemožnia cestu k hypotéke. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Fingo, do ktorého sa na jeseň minulého roka zapojilo viac ako sto finančných sprostredkovateľov z celého Slovenska.

„Druhou najčastejšou chybou (59 %) je to, že klient najskôr požiada o hypotéku vo svojej banke, pritom to nemusí byť preňho to najvýhodnejšie riešenie. Ak mu jeho banka úver neschváli, automaticky sa dostáva do úverového registra,“ upozorňuje riaditeľka pre úvery vo Fingo Eva Šablová.

Nízky úrok neznamená vždy menšie splátky

Podľa prieskumu sa až šesť z desiatich ľudí nechá zlákať na reklamu a nízke úroky hypoték, ktoré však banky často podmieňujú uzavretím ďalších služieb, napríklad povinného otvorenia si účtu alebo poistenia úveru.

„Ľudia si to často neuvedomujú, no zakúpením ďalších služieb za svoj úver zaplatia v konečnom dôsledku viac, ako keby si zobrali hypotéku s vyšším úrokom, ale bez dodatočných podmienok,“ vysvetľuje Šablová.

Reklama

Najprv financovanie, až potom bývanie

Aj vy ste si vyhliadli byt či dom a až po obhliadke začínate riešiť jeho financovanie? Podľa prieskumu to robí aj 39 percent Slovákov. Odborníčka z Fingo však tvrdí, že by to malo byť naopak, inak riskujete, že vám napríklad prepadne rezervačný poplatok za nehnuteľnosť.

Ďalším problémom pri vybavovaní hypotéky je, že nedokážete presne koordinovať jednotlivé kroky. „Už dávno neplatí, že takmer každý dostane hypotéku, lebo sú na trhu nízke úroky. Práve naopak, legislatíva pre posudzovanie schopnosti klienta splácať úver sa sprísňuje a viacerí klienti už boli nemilo prekvapení, že to v banke nevyšlo tak, ako očakávali,“ dodáva Šablová. Jednou z možností je podľa nej využiť služby finančných poradcov alebo sprostredkovateľov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?