12. novembra 2021

Softvérová firma Realpad, ktorú založil Slovák Marián Škvarek, pomáha už viac ako stovke realitných developerov po celej Európe digitalizovať obchod a zákaznícky servis. Aktuálne sa ich platforma využíva v 12 krajinách a po vstupe známych investorov sa nadýchli na výraznejší rast.

Kúpa bytu v novostavbe je veľmi zdĺhavý, komplikovaný a neprehľadný proces. Väčšina kupujúcich má problém sa v ňom vyznať a developeri na celom svete sú vyťažení poď ťarchou administratívy, ktorá je s predajom spojená.

Marián Škvarek sa rozhodol zaužívanú prax zmodernizovať a prišiel so špecifickým nástrojom, ktorý pomáha manažovať, digitalizovať a urýchľovať obchodný proces od úplných začiatkov.

„Zvykli sme si, že všetko kúpime jedným kliknutím na internete a tovar k nám príde v rozpätí najviac pár týždňov,“ hovorí  Marián Škvarek. „Lenže kúpa bytu v novostavbe je proces na rok, možno rok a pol. Je to špecifické a komplikované.“

Marián Škvarek, zakladateľ a CEO softvérovej firmy Realpad. Foto: archív Realpad

Ich nástroj rieši manažment cenníkov, ponuky bytov, zber dopytov z webu. Tiež plánovanie schôdzok, predrezervácie, záznamy z rokovaní, zmluvy, manažment platieb. Skrátka ucelený sled krokov až po finálne odovzdanie bytu.

Reklama

„Primárna hodnota nášho riešenia je lepší zákaznícky zážitok, zrýchlenie servisu a pohodlie kupujúceho,“ približuje. „Keď niečo potrebujete, nemusíte nikam chodiť, akurát si stačí vytiahnuť mobil z vrecka a všetko potrebné si skontrolujete.“

Na dokreslenie ešte použije príklad evidencie vád pri odovzdávaní bytu. Zástupca developera má pri sebe tablet, spraví fotografiu problematického miesta, zaznačí ho do digitálneho protokolu a ten obratom zašle na váš e-mail. Následne máte prístup do klientskeho portálu a celým procesom ste vedený online.

Stál za najlepšou investíciou v histórii Česka

Marián Škvarek vyštudoval matematicko-fyzikálnu fakultu na Univerzite Karlovej v Prahe. Svoju firmu založil v roku 2012 a najskôr sa snažil presadiť s jednoduchou aplikáciou na predaj bytov. Úspešnejší sa však ukázal až druhý, kompaktnejší produkt, ktorý začali uvádzať na trh o dva roky neskôr.

Ich nástroj na manažment obchodných aktivít pre developerov dokázal prilákať aj záujem investorov. Tým prvým sa stal Kamil Vacek, majiteľ spoločnosti TCCM, ktorá patrí medzi najväčších distribútorov mobilných telefónov v strednej a východnej Európe.

V tomto roku sa k nemu pridala skupina investorov z Garage Angels. Ide o združenie úspešných ľudí z českého biznisu, ktorí majú voľné vlastné finančné prostriedky a sú ochotní podporiť mladých podnikateľov.

Medzi zakladajúcimi členmi fondu je napríklad Jiří Hlavenka, známy jednou z najlepších investícií v histórii Česka. Do startupu Kiwi.com, ktorý sa presadil vďaka schopnosti kombinovať lety nespolupracujúcich aerolínií, vložil 600-tisíc českých korún a v roku 2019 za svoj pätinový podiel zinkasoval približne 1,5 miliardy korún (59,5 milióna eur).

V skupine Garage Angels je tiež bývalý šéf antivírusovej spoločnosti AVG Karel Obluk či Olga Hyklová, zakladateľka najväčšej českej personálnej agentúry Advantage Consulting.

„Presnú výšku ich investície nemôžem uviesť, ale ide o vyššie státisíce eur, v českých korunách suma presahuje desať miliónov,“ dopĺňa 34-ročný Marián Škvarek, ktorý naďalej zostáva väčšinovým majiteľom Realpadu aj CEO spoločnosti. Menšinovým vlastníkom je aj Matej Vitásek, ktorý do startupu vstúpil v jeho začiatkoch a dodnes je jeho technickým riaditeľom.

Škvarek poukazuje, že dlho firmu ťahali len z vlastných zdrojov, dokázali si na seba zarobiť a nesnažili sa o investičné kolá. Ostatné dva roky sa však podľa jeho slov zamerali na zodpovedanie otázky, či pôjde o lokálnu „československú firmičku“, alebo sa oplatí šliapnuť na plyn a pozerať sa aj do sveta. Vyšla im druhá možnosť a na jej naplnenie potrebovali peniaze zvonku.

Mieria na nové trhy, do Luxemburska či Kostariky

Na Slovensku využíva ich platformu 8 z top 10 hráčov na developerskom trhu, medzi nimi J&T Real Estate, Cresco Real Estate, Penta, Corwin či Lucron.

Rovnako kľúčovým trhom je, samozrejme, aj Česko, no výraznejšie sa presadili už aj v Bulharsku a najmä v Rumunsku. Tam sa ich klientom stal rezidenčný projekt Transylvánia Smart City, ktorý je najväčším vo východnej Európe s desiatkami tisícov bytov.

Škvarek ďalej hovorí, že jeho Realpadu sa podarilo presadiť aj „v mekke realitného biznisu“ v Luxembursku, kam budúci rok plánujú expandovať. Ešte do konca roka sa však chystajú vstúpiť na maďarský a srbský trh a tiež do Kostariky.

Centrála Realpadu je v Prahe, dokopy pre nich pracuje okolo 30 zamestnancov piatich národností, ktorí sídlia v štyroch krajinách. Vlani tržby z využívania ich platformy dosiahli 400-tisíc eur, v tomto roku prekročia čiastku 700-tisíc eur a ďalší rok by sa malo toto číslo opäť takmer zdvojnásobiť.

Najväčší klient je izraelský developer

Cena za ich riešenie je variabilná, odvíja sa aj od veľkosti developera a jeho projektov. Platby od malých firiem sa pohybujú v nižších stovkách eur mesačne, pri veľkých hráčoch ide aj o sumu okolo 20-tisíc eur ročne. Najväčším klientom je izraelská developerská skupina AFI, ktorá pôsobí vo viacerých krajinách Európy a ročne predáva tisíce bytov.

Keď sa rozprávame o perspektívach, ako by svoj produkt ďalej mohli rozvíjať, Marián Škvarek použije prirovnanie, že zatiaľ „stále len škrabú povrch“. Do vylepšovania platformy sa preto chystajú investovať aj získané peniaze, napríklad, aby zapracovali digitálne a online rezervácie či podpisovanie dokumentov.

Chcú využiť  trend, že po covide sa do rezidenčných projektov presúvajú aj veľkí hráči kancelárskeho developmentu. Tiež plánujú vstúpiť do segmentu nájomného bývania a následne aj do oblasti komerčných nehnuteľností.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?