8. decembra 2021

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predstavil v stredu 8. decembra nové opatrenia, ktoré budú platiť až do 9. januára 2022. Od piatku 10. 12. sa otvoria obchody a vybrané služby pre všetkých očkovaných a tých, ktorí prekonali covid v posledných 180 dňoch (OP). Ostatné pravidlá platia aj naďalej. Pozrite si aktuálny prehľad nových opatrení. 

Prvé uvoľnenie opatrení začne platiť v piatok 10. decembra, avšak iba pre tých, čo Covid-19 prekonali alebo sú zaočkovaní. Esenciálne obchody budú stále otvorené pre všetkých bez rozdielu a v reštauráciách platí len okienkový predaj či rozvoz tak ako doteraz.

Od pondelka 13. decembra nastanú zmeny aj pre školákov. Na dištančné vzdelávanie prechádza 2. stupeň základných škôl a stredné školy.

V diaľkových autobusoch a vlakoch by malo ministerstvo dopravy zabezpečiť režim OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní), zatiaľ však nie je jasné odkedy. „Budeme vykonávať aj náhodné kontroly,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.

V režime OP sa od 10. 12. otvoria:

  • všetky obchody,
  • základné služby starostlivosti o ľudské telo, ide napríklad o kaderníctva či manikúru,
  • lyžiarske strediská, vleky, otvorené lanovky (uzavreté lanovky max. 25 percent kapacity, vetranie a dezinfekcia),
  • bohoslužby (jedna osoba na 25 štvorcových metrov, avšak max. do 30 osôb),
  • fitnes centrá (jedna osoba na 25  štvorcových metrov, avšak max. 6 osôb).

Ďalšia fáza uvoľňovania od 25. 12.

V ďalšej fáze od 25. decembra sa budú otvárať hotely a ostatné ubytovacie zariadenia pre OP. Povolené bude aj využívanie wellness služieb, avšak iba pre ubytovaných hostí. Ak sa budete chcieť ubytovať, napriek tomu, že bude platiť režim očkovaní-prekonaní, hostia sa budú musieť preukázať aj negatívnym covid testom (PCR, Ag alebo samotest v hoteli).

Reklama

V rámci ubytovacích zariadení sa budú môcť otvoriť reštauračné zariadenia, ale jedlo musí byť hosťom doručené na izbu. Ubytovanie v rámci jednej izby by malo byť povolené len pre členov jednej domácnosti.

Výnimky zo zákazu vychádzania platia aj naďalej tie isté, akurát sa k nim pridáva aj spomínané uvoľňovanie pre skupinu OP. Návštevy blízkych počas Vianoc až do 9. januára nebudú povolené. Ako avizoval minister zdravotníctva Lengvarský, výnimky neplatia pre „tvorenie bublín“ s inými domácnosťami.

Kedy sa môžu opäť sprísniť opatrenia?

Keďže situácia sa od 25. novembra ani vďaka lockdownu výrazne nezlepšila, rezort zdravotníctva má v zálohe aj ďalší scenár. Nakoľko je stav v slovenských nemocniciach naozaj vážny, Lengvarský ju určil ako jednu z primárnych podmienok na sprísňovanie opatrení.

Kritická hranica pre pacientov v nemocniciach je 3800. Ak sa toto číslo prekročí, výnimky pre očkovaných a prekonaných už zrejme platiť nebudú. Momentálne máme v nemocniciach 3479 ľudí.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?