Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
7. decembra 2018

Rúra na pečenie si sama nájde recept, chladnička objedná chýbajúce jedlo, kávovar uvarí kávu skôr, ako sa prebudíte. Moderné domáce spotrebiče sa predbiehajú v tom, ktorý bude chytrejší. Režírovať domácu zábavu vie ale stále len jeden – domáce kino sa predsa nenechá tromfnúť inteligentným vysávačom.

Televízory musia mať vyššie IQ, inak by v inteligentných domácnostiach prišli o svoje výhradné miesto v centre domácej zábavy. Do režisérskeho kresla sa derú tablety a smartfóny, preto je najvyšší čas, aby výrobcovia vymysleli televízorom nové funkcie, kým ich ľudia nezačnú dávať dole zo steny.

Domáce kiná tak začína poháňať umelá inteligencia, uhlopriečky rastú do mega rozmerov a kvalita obrazu vyráža dych. Televízory novej generácie obsahujú špičkové procesory schopné umelej inteligencie, a tak aj v pohotovostnom režime zvládajú zohrať hlavnú úlohu v domácej zábave.

Centrum domácnosti – TV sa mení na inteligentný domáci huby, virtuálne prístupové body k filmom, seriálom, informáciám, ale aj hudbe, komunikácii alebo hrám. Vďaka prepojeniu do jednej aplikácie môžete televízor ovládať spolu so žiarovkami, topením alebo žalúziami v rámci jednej platformy. TV sa jednoducho stane rozhraním, ktoré riadi všetky inteligentné zariadenia, a monitoruje celú inteligentnú domácnosť. Chytré ovládače majú funkciu automatickej detekcie, ktorá zariadenie sama pripojí a označí.

samsung

Obrie kino – Sadnúť si večer do kresla k filmu alebo seriálu je stále dobrý relax. Ale prečo sa pozerať na televíziu, keď aj tablet má slušný displej a je stále poruke? Televízory musia lepšie využiť to, čo žiadne iné zariadenia neponúkajú – kvalitný obraz a veľkú obrazovku. Nový QLED 8K Q900R od Samsung vyrástol do 8K rozlíšenia s obrazom až 16x jemnejším ako Full HD.

Umelá inteligencia vie dokonca do takejto špičkovej kvality dopočítať aj oveľa horšie zdrojové video alebo televízny obsah, vysielaný v nižšom rozlíšení. Z dvoch metrov sa dajú sledovať aj obrie obrazovky, ktorých rozmery začínajú na 65 palcoch (163 cm). Také kino nenahradí žiaden tablet.

Viac ako televízia – Výrobcovia hľadajú spôsoby, ako televízory zapadnú do interiéru bytu aj vo chvíli, keď sú vypnuté. Stávajú sa z nich digitálne rámčeky na fotografie, úžasné tapety alebo obrazy. Televízor QLED od Samsung sa vďaka Ambient mode prispôsobí nálade a atmosfére, sám reaguje na úroveň jasu v miestnosti, dokáže splynúť s prostredím tým, že „vypnutú“ obrazovku zjednotí so vzhľadom steny. V pohotovostnom režime zostáva len ako displej s kalendárom, predpoveďou počasia či športovými výsledkami. Obrazovka je tak úzka, že nemá skoro žiaden rám. Neestetická kopa káblov sa dá „schovať“ do jediného, ktorý je na stene takmer neviditeľný.

Dokonalé prepojenie – Jedna aplikácia prepojí televízor s akýmkoľvek mobilným zariadením. Umožňuje nastaviť obrázok uložený v mobile ako tapetu obrazovky, prehliadať fotky uložené na cloude, prehrávať video obsah synchronizovaný s telefónom alebo hudbu uloženú na externých diskoch. Praktické je aj spoľahlivé zrkadlenie prehrávaného obsahu z iných zariadení na TV obrazovku, samozrejme bez káblov.

Špičková hračka – Moderný televízor je možné optimalizovať pre sledovanie konkrétnych formátov videa alebo hranie hier. TV s dokonalým herným režimom sa prispôsobí na pripojenie PlayStation alebo Xbox, a umožní napríklad streamovať hry zo Steamu bez samostatného set-top boxu. Hry na obrovských obrazovkách so špičkovým zvukom sa potom len ťažko vypínajú.