15. decembra 2020

Prvá náplasť pre krvácajúci turizmus na Slovensku. Ministerstvo dopravy a výstavby spustilo od utorkovej polnoci schému pomoci pre cestovný ruch. Prvé peniaze by mali odísť na účet podnikov, ktoré o pomoc požiadajú, do konca tohto roka.

„Ide o pomoc, ktorá predstavuje kompenzáciu fixných nákladov. To znamená, že predstavuje kompenzáciu straty na tržbách, ktoré utŕžili podniky v cestovnom ruchu, v porovnaní s rokom 2019,“ priblížila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková.

Pomoc bude podľa nej vyplácaná aj spätne a percento pomoci bude priamo závislé od poklesu tržieb. Je to odstupňované od 2 do 10 percent. Najnižší príspevok podľa nej dostanú cestovné agentúry, vyššia pomoc sa týka najmä hotelov či akvaparkov.

Na pomoc podnikateľom v cestovnom ruchu by malo ísť 100 miliónov eur, podľa odhadov ministerstva dopravy by o príspevok mohlo požiadať 10-tisíc subjektov.

Ďalšia pomoc by mala byť vyššia

Výzva, ktorá bola pripravená, je k schéme štátnej pomoci „de minimis“, teda do 200-tisíc eur na jeden podnik. Pokrýva obdobie od 1. apríla 2020 do 31. októbra 2020.

Reklama

Začiatkom roka by mohli žiadatelia dostať ešte vyšší prispevok. „Už v priebehu budúceho týždňa budeme zasielať na notifikáciu veľkú schému štátnej pomoci,“ doplnila Bruncková.

Ak bude schválená Európskou komisiou, táto schéma by išla do výšky 3 miliónov eur na jeden podnik.

Ako je možné požiadať o príspevok

Žiadosť o pomoc je online formulárom na stránke slovensko.sk. Riaditeľ sekcie cestovného ruchu MDV Radúz Dula dodal, že k žiadosti je pripravený zoznam dokumentov a informácií, ktoré jednotlivé podnikateľské subjekty na vyplnenie potrebujú. Dĺžka vyplnenia žiadosti je podľa neho na úrovni približne 15 minút.

Pomoc zahŕňa subjekty z oblasti cestovného ruchu, ktoré sú uvedené na stránke ministerstva dopravy ako oprávnení žiadatelia, teda reštaurácie a stravovacie zariadenia, športoviská, lanovky a lyžiarske vleky, cestovné kancelárie a cestovné agentúry, sprievodcovia, prenajímatelia športových potrieb, zábavné parky, lunaparky, zoo a botanické záhrady, múzeá, kongresové a výstavné zariadenia.

„Odporúčame konzultáciu s účtovníkom alebo daňovým poradcom, ale vedia si túto žiadosť vyplniť aj podnikateľské subjekty, konatelia alebo majitelia samostatne,“ skonštatoval. Na zjednodušenie prístupu k žiadosti existuje i videonávod.

Podmienkou na získanie finančnej pomoci sú uhradené záväzky v sociálnej, zdravotnej poisťovni a na daňovom úrade ku koncu roku 2019.

Harbuľák: Prišlo to v poslednej chvíli

Prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák poukázal na to, že v stredu (16. 12.) to bude práve desať mesiacov, keď boli prijaté prvé reštrikčné opatrenia, ktoré zatvorili podniky poskytujúce služby v cestovnom ruchu. „Prišlo to v takej tej poslednej chvíli, ale je dôležité, že táto pomoc, a teda výzva, ktorá bola dnes zverejnená, je tu a že podniky v cestovnom ruchu si môžu požiadať o kompenzácie v rámci tejto schémy,“ zdôraznil.

Harbuľák si myslí, že v rámci možností, ktoré Slovenská má, aj v rámci pravidiel poskytovania pomoci stanovených Európskou komisiou sa pri tejto schéme dosiahlo maximum toho, čo sa dalo. Naznačil však, že je ešte niekoľko vecí, ktoré by vláda mohla prehodnotiť. Priestor vidí napríklad v štátnych zárukách, ale aj v oblasti dane z pridanej hodnoty. Podľa Harbuľáka by však mala vláda prehodnotiť aj kompenzáciu miezd v gastrosektore tak, aby dosiahla až sto percent ceny práce.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?