13. novembra 2020

Rýchla komunikácia medzi kolegami či prístrojmi, analýza „big data“ a okamžité zvýšenie efektivity. Unikátne smart riešenia pre zamestnancov firiem sa ukrývajú v hodinkách, ktoré vyvinula slovenská technologická firma Resco ako jedny z prvých „pracovných“ hodiniek na trhu.

Smartwatch s nálepkou Made in Slovakia, ktoré si zrejme pod stromčekom nenájdete. Slovenská technologická firma Resco vyvinula svoj prvý hardvér – inteligentné hodinky pre zamestnancov.

S konceptom prišlo vedenie firmy, ktoré chcelo vytvoriť produkt, kde by sa využila Resco platforma v spojení s „wearables“, teda „nositeľnou elektronikou“. Zároveň ide o prvý hardvér, s ktorým inovátori prišli. Riešenie Nivy Watch System, ktoré firma predstavila len pred niekoľkými hodinami, umožňuje sprehľadniť  a digitalizovať skryté procesy a tým pádom výrazne zvýšiť efektivitu práce firiem aj iných organizácií. 

Chýbal nosič

„Žiadna firma doteraz neponúkala takéto riešenie,“ hovorí pre Forbes Kamil Jadroň, riaditeľ divízie Nivy Watch v spoločnosti Resco, s tým, že samotný softvér, ktorý je podstatný pre vytvorenie takéhoto systému, už mali. Chýbali však vhodné priemyselné smart hodinky a príslušné nabíjacie stanice. 

Cez hodinky môže prebehnúť aj komunikácia medzi zamestnancom a strojom. Foto: Resco

Čím sa však hodinky líšia od klasík, ktoré sú dostupné na trhu aj pre individuálnych zákazníkov? Výrobcovia o nich hovoria ako o pracovnom nástroji. Obsahujú iba aplikácie, ktoré slúžia firemnému účelu.

„Takto nedochádza k rušeniu pracovného procesu spúšťaním iných aplikácií, ako napríklad hier,“ dopĺňa Jadroň. Zamestnanec bude môcť pri práci vyberať zo zoznamu možností alebo posielať a prijímať krátke správy od kolegov alebo od strojov a podobne.

Hodinky však majú trojaké využitie: zbierajú „big data“ o pracovných procesoch, analyzujú fitness dáta a vymieňajú informácie o pracovnom procese medzi zamestnancami navzájom alebo zamestnancami a strojmi. Okrem hodiniek je súčasťou produktu Resco aplikácia Nivy Firmware, nabíjacia stanica a cloud úložisko Nivy Data Factory, ktoré vyhodnocuje dáta. 

Predaj a prenájom systému

Kompletný dizajn hodiniek je navrhnutý v Rescu, mechanická časť a časť elektoroniky sa vyrába v Bratislave. Najzložitejšia časť elektroniky sa však vyrába u partnera spoločnosti v čínskom Shenzhene. 

V budúcom roku firma plánuje pilotne vyrobiť niekoľko stoviek hodiniek pre svojich zákazníkov. „Naše hodinky, doplnky a softvér sú určené pre organizácie, ceny sú jednoducho štruktúrované. Obchodný model je kombinácia predaja a prenájmu celého systému,“ dodáva Jadroň.

Nabíjacia stanica. Foto: Resco

Príbeh firmy Resco sa začal písať pred dvoma dekádami, spolupracovali s mnohými korporáciami ako Heineken, Danone, Husqvarna či KPMG Switzerland a sú globálnym lídrom v CRM riešeniach. Zjednodušene, firmám poskytujú softvér, vďaka ktorému lepšie porozumejú svojim zákazníkom, identifikujú ich potreby a zároveň vedia rýchlo vyhodnotiť dáta, ktoré vďaka softvéru zozbierajú. Ich riešenia dnes využíva až 2 000 svetových firiem. 

A to sú aktuálne aj potenciálni zákazníci ich nového produktu, ktorý je zatiaľ pionierom na našom trhu. Avšak, ako Jadroň dodáva, konkurencia sa môže objaviť čoskoro. Podobný produkt totiž vyvíjajú už dva startupy. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?