25. apríla 2021

V snahe prilákať späť stratených turistov sa populárne destinácie predbiehajú v kreatívnych ponukách. Malta oznámila, že bude prispievať návštevníkom na cestovné náklady. Aljaška plánuje od júna očkovať cudzincov priamo na veľkých letiskách. Maldivy zas chcú turistom zabezpečiť počas dovolenky očkovanie dvoma dávkami vakcíny proti Covidu-19.

Táto iniciatíva je súčasťou trojbodového programu, ktorý má oživiť zomierajúcu ekonomiku na čarovnom súostroví v Indickom oceáne. Stratégia, ako ju v americkej televízii CNBC predstavil minister cestovného ruchu Abdulla Mausoom, má za cieľ ponúknuť turistom obe očkovacie dávky a zabezpečiť tak, aby v krajine strávili čo možno najdlhšiu dovolenku. Neprezradil ani to, či budú musieť cudzinci za vakcínu platiť.

Presný dátum zatiaľ stanovený nebol, no podľa ministra turizmu to bude až vtedy, keď zaočkujú všetkých približne 530-tisíc obyvateľov. Podľa údajov Our World in Data je v krajine zatiaľ zaočkovaných aspoň prvou dávkou viac ako 54 percent populácie, Mausoom ubezpečil, že vakcinácia pracovníkom v turistickom ruchu je viac ako 90-percentná.

Aktuálne sa očkuje vakcínami od AstraZeneca, Sinopharm a Pfizer, časť z nich krajine darovali Čína, India či Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Práve preto sa WHO plán vakcinačnej turistiky nepozdáva.

Maldivy mali v uplynulých mesiacoch pomerne vysoké počty nakazených, avšak v súčasnosti je pandémia na ústupe. Súostrovie hlási v priemere 163 novonakazených denne.

Reklama

Čo potrebujete na vycestovanie?

Už od júla minulého roku Maldivy umožňujú vstup do krajiny všetkým turistom bez rozdielu, o mesačné turistické víza môžete požiadať po príchode bez poplatku.

Podľa informácií slovenského ministerstva zahraničných vecí je potrebné preukázať sa negatívnym PCR testom na Covid-19, ktorý nie je starší ako 96 hodín. Z povinnosti testovania sú vyňaté iba deti do 1 roku.

Turisti musia pri vstupe predložiť platnú rezerváciu v niektorom z hotelov alebo rezortov v krajine, v opačnom prípade musia absolvovať povinnú 10-dňovú karanténu.

Cestujúci, ktorí minimálne 14 dní pred príchodom do krajiny absolvovali očkovanie 2 dávkami vakcíny proti Covid-19 schválenou WHO, nepotrebujú žiadny test a nemusia ísť do karantény. Deti však musia mať negatívny PCR test nie starší ako 96 hodín, informuje stránka slovenského rezortu diplomacie.

„V prípade, ak sa návštevník zdržiaval v turistickom penzióne (tourist guesthouse), je nutné sa pred odchodom z krajiny preukázať negatívnym COVID-19 PCR testom nie starším ako 72 hodín,“ píše sa na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Čo vás čaká pri návrate

Na Slovensku minimálne do 28. apríla platí zákaz vycestovať za účelom rekreácie a ministerstvo naďalej dôrazne odporúča občanom necestovať do zahraničia. Zatiaľ nie je jasné ani to, ako sa bude pozerať na ľudí zaočkovaných v exotických krajinách. Aj navrátilci, ktorí absolvovali očkovanie v krajinách EÚ, na Islande či v Spojenom kráľovstve, sa totiž musia po návrate preukázať negatívnym covid testom a nastúpiť do karantény. Aktuálne povinnosti podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva:

    • registrovať sa do korona.gov.sk/ehranica,
    • povinná karanténa, najskôr na 8. deň od návratu je možné absolvovať bezplatný PCR test,
    • karanténa sa končí až po doručení negatívneho výsledku testu,
    • ak nepôjdete na test, povinná karanténa sa končí po 14 dňoch od návratu na Slovensko, ale len z krajín EÚ a v prípade, že sa u vás neprejavia príznaky ochorenia Covid-19

Ak zvažujete toto leto dovolenku v tejto destinácii, pripravili sme pre vás pár tipov na najkrajšie miesta, ktoré môžete na Maldivách navštíviť.

Six Senses Laamu

Foto: Six Senses Laamu

Idylický, palmami obklopený raj, ktorý kombinuje luxus s udržateľnosťou. Úspešná iniciatíva na ochranu morí sa v oblasti rezortu sústreďuje na morský výskum a vzdelávanie verejnosti v oblasti ochrany oceánov. Zvlášť sympatický je unikátny Junior Marine Biology program pre začínajúcich ochrancov prírody vo veku 6 až 16 rokov.

Anantara Kihavah Villas

Foto: Anantara Kihavah Villas

V tomto rezorte čaká množstvo skvelých zážitkov. Šnorchlovanie s rajami, pozorovanie nočnej oblohy v jednom observatóriu na súostroví alebo večera v prvej podmorskej reštaurácii na svete sú len niektoré z nich. V Anantara Kihavah Villas nájdete tiež najväčšiu zbierku súkromných bazénov.

Soneva Jani

Foto: Soneva Jani

Soneva Jani, to je lagúna krištáľovo čistej vody s množstvom ostrovčekov a viliek postavených nad oceánom. Tu sa musí páčiť všetkým, od detí po zaľúbené páry na medových týždňoch. V novej Soneva Academy si môžete vybrať z množstva kurzov zameraných na rozličné témy, ako je morský život, nočná obloha či napríklad Zero Waste.

Ritz-Carlton Maldives, Fari Islands

Foto: Ritz-Carlton Maldives

Táto časť Maldív je obľúbená najmä medzi rodinami s deťmi. Nájdete tu viac ako tridsať rozličných aktivít pre deti, vrátane hľadania pokladu či poznávacieho cyklovýletu okolo rezortu.

Súkromný ostrov Kudadoo

Foto: Kudadoo.com

Luxusný rezort s pätnástimi vilkami, postavený priamo nad hladinou oceánu, je známy svojim „čokoľvek, kdekoľvek, kedykoľvek“ prístupom. Súkromné večere, exkluzívna vínna pivnica plná najdrahších vín, kúpeľné procedúry a vodné dobrodružstvá sú zahrnuté v cene za noc strávenej na tomto ostrove.

Reklama

Článok vznikol podľa textu uverejneného na Forbes.com, ktorého autorkou je Laura Begley Bloom. S prispením redakcie Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?