14. januára 2022

Djokovićova sága pokračuje, austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke využil svoju právomoc a srbskému tenistovi krajina po druhý raz odoprela víza. Rozhodnutie prišlo niekoľko dní po tom, čo federálny súd zrušil pôvodné rozhodnutie austrálskej hraničnej kontroly nevpustiť nezaočkovaného Djokovića do krajiny. 

Hawke povedal, že svoje rozhodnutie zakladá na zdravotných dôvodoch a je „vo verejnom záujme“. Dodal, že predtým, ako sa rozhodol, dôkladne zvážil všetky informácie, ktoré mu poskytlo ministerstvom vnútra, austrálske pohraničné sily a samotný Djoković.

Podľa ministra je vláda Scotta Morrisona pevne odhodlaná chrániť austrálske hranice, najmä počas pandémie.

Hoci má Djoković stále možnosť rozhodnutie ministra napadnúť na súde, jeho šance na úspech sú malé, keďže právomoci ministra pre imigráciu ohľadom zrušenia víz sú veľmi široké.

Podľa paragrafu 133C(3) zákona o migrácii krajiny môže minister zrušiť vízum jednotlivcovi, ak jeho držiteľ okrem iného predstavuje riziko pre „zdravie a bezpečnosť“ Austrálčanov.

Reklama

Stopka Djokovićovi má aj kritikov

„Austrálčania sa museli počas pandémie v mnohom obmedzovať a právom očakávajú, že vo výsledku budú vďaka tomu lepšie chránení. Minister Hawke len pokračuje v tejto praxi. Vďaka našej prísnej ochrane hraníc sme ochránili Austrálčanov pred pandémiou aj počas nej,“ vyjadril sa ku kauze austrálsky premiér Morrison.

Rozhodnutie má však u protinožcov aj kritikov. Bývalý austrálsky tenista a poslanec John Alexander napísal na Facebook, že podľa neho Djoković zjavne spolupracoval s austrálskymi úradmi a nepredstavuje riziko pre krajinu.

„Právomoci ministra na zrušenie víz majú zabrániť tomu, aby sa po našich uliciach prechádzali kriminálnici, prípadne, aby sa medzi nami pohybovali nakazení ľudia. Nemajú však napomáhať tomu, aby riešili politický problém.“

Nedôveryhodné potvrdenie o nákaze covidom

Zatiaľ nie je jasné, ako toto rozhodnutie – alebo Djokovićova pravdepodobná právna námietka – ovplyvní Australian Open. Turnaj sa má začať už v pondelok.

Djoković, ktorý vyhral v Austrálii deväťkrát, je najvyššie nasadeným hráčom a prípadné víťazstvo by ho odpútalo od Rogera Federera a Rafaela Nadala v súboji o najviac grandslamových turnajových titulov v histórii. Srb by ich mohol mať na konte už 21, jeho súperi, ktorí sa na Australian Open nepredstavia, by ostali na 20.

Nezaočkovanej srbskej tenisovej legende pôvodne udelili výnimku organizátori turnaja. Tú Djoković získal na základe potvrdenia, že v decembri prekonal covid.

Počas nákazy mal však poskytnúť rozhovor a absolvovať fotenie, za čo sa tenista ospravedlnil a označil svoje konanie za chybu v úsudku. Vyvolal však pochybnosti o dôveryhodnosti potvrdenia o nákaze.  

Článok vyšiel v americkom Forbese a jeho autorom je autormi sú redaktori Siladitya Ray a Joe Walsh.

Našli ste chybu? Napíšte nám na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?