8. marca 2021

Kedysi boháči investovali najmä do umenia, starožitného nábytku či šperkov, no zdá sa, že situácia sa postupne mení. Zo zberateľských predmetov sa už dva roky po sebe mimoriadne darí luxusným kabelkám, ich ceny medziročne stúpli až o 17 percent. Archívne vína si pripísali 11-percentný rast. Naopak, segment umenia utrpel pre pandémiu až 11-percentú stratu. Vyplýva z prieskumu The Wealth Report 2020 spoločnosti Knight Frank, na ktorý upozornila J&T banka. Report skúma najdrahšie vydražené predmety v rôznych kategóriách.

Kabelky

Himalaya Birkin, 437-tisíc dolárov

Himalaya Birkin. Foto: Christies

Model Himalaya Birkin je vyrobený zo špeciálne upravenej kože z nílskeho krokodíla s diamantmi. Predaj tejto kabelky v roku 2020 prepísal cenový rekord v tejto kategórii. Práve kabelky rástli, podobne ako v roku 2019, najrýchlejšie spomedzi všetkých kategórií, a to až o 17 percent. Najžiadanejšie sú najmä modely Birkin Hermès.

Vína

12 fliaš burgundského Domainé (1990), 483-tisíc dolárov

Dvanásť fliaš vína sa vydražilo za 483-tisíc amerických dolárov. Foto: Sothebys

Druhým najrýchlejšie rastúcim zberateľským aktívom v minulom roku boli podľa Knight Frank Fine Wine Icons Indexu vína s medziročným rastom 13 percent. Aj v tejto kategórii bol zlomený dovtedajší dražobný rekord – 12 fliaš burgundského vína Domainé, ročník 1990, z vinárstva Romanée Conti bolo predaných za 3,75 milióna hongkonských dolárov, teda približne 483-tisíc amerických dolárov.

Reklama

Veterány

Bugatti Type 59 Sport (1934), 12,7 milióna dolárov

Najdrahším vydraženým automobilom bolo vlani Bugatti Type 59 Sport z roku 1934. Nový majiteľ ho získal za takmer 12,7 milióna dolárov, čím bol stanovený nový rekord pre túto značku. Ceny automobilových veteránov rástli podľa HAGI Top Indexu o šesť percent, k čomu prispel rast cien klasických vozidiel Ferrari o 14 percent.

Hodinky

Rolex Daytona 6263, 5,5 milióna dolárov

Hodinky Rolex Daytona 6263. Foto: Sothebys

Model Rolex Daytona 6263 minulý rok predali na aukcii za 5,5 milióna dolárov, vďaka čomu sa zaradil medzi top 10 najdrahších modelov. Ceny hodiniek rástli počas minulého roka podľa reportu o päť percent a najobľúbenejšími značkami boli Patek Philippe a Rolex.

Mince

Servilius Caepio (M. Junius) Brutus AV Aureus, 3,5 milióna dolárov

Aj v tomto segmente bol zlomený rekord. Minca z roku 42 pred naším letopočtom Q. Servilius Caepio (M. Junius) Brutus AV Aureus bola predaná za 3,5 milióna dolárov, čo ju radí medzi 15 najhodnotnejších mincí sveta.

Diamanty

Spirit of the Rose, 26,6 milióna dolárov

V minulom roku sa v aukcii predal aj najväčší ružový diamant Spirit of the Rose, ktorý patrí medzi 10 najdrahšie vydražených diamantov histórie. Celkovo poklesla táto kategória medziročne o jedno percento

Šperky

prsteň s 29-karátovým diamantom, 2,1 milióna dolárov

Najdrahšie vydražený diamant roku 2020. Foto: Christies

Podobne ako diamanty, aj kategória šperkov klesla o jedno percento. Najzaujímavejší bol predaj prsteňa s takmer 29-karátovým diamantom D farby (označuje čistotu diamantu, písmeno D znamená, že je bezfarebný, pozn. red.) za 2,1 milióna dolárov, čo ho robí najdrahším vydraženým šperkom online.

Whisky

55-ročná Yamazaki, 795-tisíc dolárov

Fľaša 55-ročnej japonskej whisky Yamazaki. Foto: Bonhams

Podľa The Wealth Report ide o najvýkonnejšiu triedu aktív za ostatnú dekádu, ktorá však v minulom roku poklesla o štyri percentá. Predpokladá sa však, že v roku 2021 by mohli opäť rásť. V minulom roku bola 55-ročná fľaša whisky od japonskej destilérie Yamazaki vydražená za 795-tisíc dolárov.

Umenie

Francis Bacon: Triptych (1981), 85 miliónov dolárov

Reklama
Vydražené dielo od Francisa Bacona. Foto: Sothebys

Najdrahším obrazom v minulom roku sa stal Triptych z roku 1981 od Francisa Bacona takmer za 85 miliónov dolárov. Tento najväčší a najpopulárnejší segment luxusného zberateľstva však celkovo poklesol až o 11 percent.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?