Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
12. novembra 2021

Začínala ako bežná zamestnankyňa, dnes vedie tri úspešné franchisingové prevádzky v biznise, ktorý v súčasnej dobe nemá na ružiach ustlané – v gastre. Dominika Kubičková rozpráva o výhodách franchisingového podnikania na Slovensku.

Gastronómia a služby. To sú dve oblasti, v ktorých sa vo svete najviac franchisingovo podniká. V našom prostredí si pod franchisingovou prevádzkou zvyčajne predstavíme sieť McDonald’s, ktorá túto formu podnikania v roku 1995 na Slovensko prvýkrát priniesla. Odvtedy prešlo viac ako dvadsaťpäť rokov, no na tento podnikateľský model u nás stále nie sme úplne zvyknutí. Pritom aj nedávna koronakríza ukázala, aké dôležité je mať za sebou partnera, na ktorého sa dá v ťažkých časoch spoľahnúť. 

Na domácom franchisingovom poli sa stále viac presadzuje spoločnosť Regal Burger. Začínala v roku 2014 s jedinou prevádzkou. Od roku 2015 sa pod vedením bratrancov Jozefa Bardíka a Jozefa Kuzmu značka postupne rozrástla do troch krajín (Slovensko, Česká republika, Rakúsko). Dnes má Regal Burger celkovo takmer tridsať prevádzok, otvára prevádzku v Abú Zabí a v zálohe má plány na ďalší rast. 

„Mať za sebou silnú podporu celého reťazca je ako keď vás niekto zospodu istí na horolezeckej stene,“ hovorí Dominika Kubičková. Zdroj foto: Regal Burger

Spoločnosť dokázala za pomerne krátky čas vytvoriť podmienky pre úspešné a stabilné franchisingové podnikanie, čoho dôkazom je aj Dominika Kubičková. Prečo sa namiesto vlastného podniku rozhodla investovať do franchisingu a aký potenciál v tejto forme podnikania vidí? 

Ako sa z bežného zamestnanca stane franchisant Regal Burgeru?

V Regali som začínala pred šiestimi rokmi a prešla som si naozaj všetkým. Obsluhovala som hostí, pripravovala nápoje a keď bolo treba, prehadzovala som hamburgery v kuchyni. Keď sa objavila možnosť zobrať si pod seba vlastnú prevádzku, cítila som sa natoľko sebavedomá, že som ju využila.

Čo vás presvedčilo vydať sa franchisingovou cestou a neskúsiť to s vlastnou prevádzkou? 

Dokonale som poznala biznis a jeho každodenné fungovanie. Vedela som, že moja štartovacia čiara bude úplne niekde inde, ako keď začnem s niečím novým. Otvoriť si vlastný podnik je najmä v súčasnej dobe veľký risk. Regal je známou značkou, na ktorú ľudia reagujú pozitívne. Bola som presvedčená, že nebudem mať problém pritiahnuť a udržať si zákazníkov. Musím povedať, že viesť tri prevádzky nie je napriek znalosti značky jednoduché a bez svojho skvelého tímu by som to nezvládla.

Čo všetko ste sa museli naučiť pred otvorením prvej franchisingovej prevádzky?

Ako zamestnanec som toho vedela dosť a prevádzku som otvárala primerane vyškolená. Potenciálni franchisanti, ktorí nemajú skúsenosti v gastre, majú zabezpečený intenzívny tréning a minimálne mesiac strávia v zabehnutej prevádzke. Naučia sa, ako funguje podnikanie a ako riadiť franchisingovú prevádzku ako takú. Takisto sa naučia pracovať s ľuďmi, čo je v gastre mimoriadne dôležité. 

V čom vidíte najväčšie výhody franchisingového podnikania? 

Nastúpila som do rozbehnutého biznisu a nemusela som začínať od nuly. Mať za sebou silnú podporu celého reťazca je ako keď vás niekto zospodu istí na horolezeckej stene. Viete, že s prípadnými problémami sa máte vždy na koho obrátiť. Čas mi ušetrí aj to, že nemusím riešiť vlastný marketing. Cena za otvorenie vlastnej franchisingovej prevádzky je napríklad podstatne nižšia ako pri iných značkách a medzinárodných sieťach. Dostanete plnú podporu pri vzniku, otváraní aj promovaní vášho podniku. K dispozícii máte aj architekta, ktorý vám pomôže pri návrhu a zariaďovaní prevádzky. Nemusíte vyjednávať s dodávateľmi či hľadať nových, všetko máte vopred zabezpečené. Pre ľudí, ktorí sa chcú sústrediť len na samotné riadenie prevádzky, je to vítaná pomoc. 

Zdroj foto: Regal Burger

Ako ste prežili koronakrízu? 

Pomohlo nám rozbehnutie a zosilnenie marketingu zo strany centrály na promo rozvozových služieb. Donášky jedla sa na dlhý čas stali našou hlavnou formou príjmu. Centrála okamžite reagovala na všetky opatrenia a komunikovala ich smerom k nám. S vlastným podnikom a bez tejto podpory by som zrejme bojovala o prežitie. Pokiaľ viem, žiadna prevádzka Regalu nezostala počas korony zatvorená.  

Prečo zákazníci obľubujú podniky reťazcového typu? 

Zákazníci vedia, do čoho idú. Svoj obľúbený burger si môžu dať v ktorejkoľvek prevádzke a vždy dostanú rovnakú kvalitu, či už si ho objednajú v Regali v Banskej Bystrici, v Košiciach, alebo u nás. Ľudia majú jednoducho radi familiárnosť. 

Čo by ste odkázali budúcim franchisantom?

Aby sa do toho nebáli ísť. Mať franchisingový podnik so sebou podľa mňa prináša oveľa viac výhod a oveľa menej rizika. Ak chce dnes človek podnikať v gastroodvetví, začínať od začiatku je extrémne náročné. Netvrdím, že tu netreba „makať“, dennodenná starostlivosť a záujem o chod podniku je základom úspechu aj tu. So silnou podporou siete však máte oveľa väčšiu šancu uspieť.