Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
8. decembra 2021

Ročne sa na Zemi vyrobí približne 75 miliónov automobilov, každý z nich za svoj život spotrebuje dve až štyri batérie.   

Často ju v bežnej prevádzke spoznáte až vtedy, keď vám po mrazivej noci na palubnej doske zasvieti dovtedy neznáma kontrolka. Či už máte tradičné auto so spaľovacím motorom, alebo elektromobil, je možné, že pod kapotou máte zaparkovanú jednu z autobatérií rodiny značiek globálneho producenta Clarios. Nájdete ju v každom treťom aute na cestách. 

Výmena batérie nie je práve príjemná udalosť a väčšinou ju zveríme do rúk servisu. Nehovoriac o tom, že autobatérie boli donedávna jeden z najšpinavších produktov plný ťažkých kovov, najmä olova a iných prvkov, ktorých ťažba a kolobeh v životnom prostredí boli zaťažujúce pre krajinu aj ľudské telo.

„Mne sa tá nepríjemná udalosť s výmenou autobatérie stala len nedávno. Navštívil som predajňu nášho zákazníka a siahol po značke, ktorú u nás dobre poznáme. Varta patrí medzi vlajkové lode Clarios. Spotrebovanú batériu som vrátil nazad zákazníkovi. Je možné, že s jej obsahom sa nevidím naposledy,“ hovorí Juraj Barus, ktorý v Bratislave riadi globálne biznis centrum Clarios. 

„Clarios dokáže zobrať starú batériu a 99 percent z nej vrátiť na trh. To robí z autobatérií v rodine Clarios jeden z najlepšie pracujúcich modelov cirkulárnej ekonomiky,“ tvrdí Juraj Barus. Zdroj foto: Clarios Slovensko

„Olovo z batérie, ktorú som si vložil pod kapotu, môže pokojne pochádzať z batérie, na ktorej jazdil ešte môj starý otec. Plasty, v ktorých je batéria uložená, môžu byť zase z môjho prvého auta, na ktorom som jazdil ako tínedžer,“ dopĺňa Barus. 

Clarios dokáže zobrať starú batériu a 99 percent z nej vrátiť na trh. To robí z autobatérií v rodine Clarios jeden z najlepšie pracujúcich modelov cirkulárnej ekonomiky. Autobatéria je tak recyklovaná lepšie ako papier, kartón alebo sklo. 

„Inovácie berieme vážne, našu stopu na životnom prostredí tiež, nie je to žiadny greenwashing.“ tvrdí Juraj Barus. Zdroj foto: Clarios Slovensko

„Inovácie berieme vážne, našu stopu na životnom prostredí tiež, nie je to žiadny greenwashing. Globálny Clarios začal recyklovať batérie ešte na začiatku dvadsiateho storočia, už o niekoľko rokov chceme recyklačný kruh uzavrieť a ísť na plných sto percent. Naše batérie budú doslova nesmrteľné,“ vysvetľuje Barus.

Clarios chce byť trendsetter nielen v recyklácii, ale aj v odstraňovaní škôd, ktoré napáchala nezodpovedná a nelegálna ťažba alebo špinavá „recyklácia“ starých batérií najmä v rozvojových krajinách. „Clarios aj pre tento rok obnovil svoj záväzok pre globálny kompakt OSN, pokračuje naše partnerstvo s UNICEF, kde bojujeme za svet pre deti bez znečistenia olovom a o čisté technológie sa snažíme aj v Responsible Battery Coalition a Global Battery Alliance. Obe organizácie sme založili nato, aby sme celý výrobný a recyklačný reťazec urobili stopercentne zelený,“ uzatvára Barus.