21. apríla 2021

Absolútnym víťazom ocenenia Obchodník roka 2020 sa stal predajca hračiek Dráčik, ktorý prvýkrát po siedmich rokoch nahradil kníhkupectvo Martinus. Na prvom mieste sa umiestnil aj v kategórii „obchodník najlepšie reagujúci na okolnosti koronavírusovej pandémie“ a tiež je jednotkou v lojalite.

V tesnom závese za Dráčikom sa umiestnilo práve kníhkupectvo Martinus, ktoré je na trhu veľmi známe a má silnú klientelu, o ktorú sa stará a tým si získava ich vysokú dôveru. Tretie miesto obsadila sieť predajní Dm drogerie markt, ktorá vyniká vo svojej kategórii.

„V tomto ročníku ocenenia Mastercard Obchodník roka boli do výskumu novo zaradené tri kategórie: e-shopy, lekárne a hračky. Zaradenie týchto kategórií malo vplyv aj na celkové poradie obchodníkov z minulých rokov. Nové kategórie sú silné a ich najvýraznejší obchodníci sa zaraďujú na popredné priečky všetkých parametrov aj celkového skóre,“ povedal Michal Čarný, generálny riaditeľ Mastercard pre Českú republiku a Slovensko.

„Z výskumu okrem iného vyplýva, že najvýraznejším trendom na retailovom trhu je tento rok nárast e-commerce, čo potvrdzujú aj nákupné dáta Mastercard. Obrat slovenských online obchodov vzrástol v roku 2020 o 47 percent, obchodom s potravinami či športovými potrebami stúpli tržby dokonca na viac ako dvojnásobok,“ dodáva Michal Čarný.

Reklama
Foto: Mastercard Obchodník roka 2020

Víťazi sortimentných kategórií a absolútny víťaz ocenenia boli určení na základe výsledkov reprezentatívneho prieskumu. Zohľadnené boli dve skupiny faktorov: pozícia na trhu (zapamätateľnosť firmy, lojalita zákazníkov) a dôvera zákazníkov (ochota odporučiť predajňu, ochota k opakovanému nákupu, naplnenie očakávaní od nákupu v predajni, odlišnosť predajne od konkurencie).

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?