22. augusta 2019

Ak máte v Hollywoode status najlepšie zarábajúceho herca ste za vodou A to aj napriek tomu, že vaše meno nie je Leonardo DiCaprio. 

Časy lukratívnych “20/20 deal” (20 miliónov vopred, 20 percent z hrubého zisku filmu, pozn. red.), ktoré dostávali hviezdy ako Harrison Ford či Tom Cruise sú už viac-menej preč. Hollywood však má stále svoje tváre, na ktorých zarába. 

Títo herci sú prísľubom prilákania takého veľkého publika, že môžu požadovať nielen osemcifernú výplatu, ale aj kus z rozpočtu filmu, ktorý zostal po zaplatení niektorých účtov. 

Rebríčku Forbes – najlepšie platení herci 2019 kraľuje Dwayne Johnson, ktorého ľudia poznajú aj pod prezývkou “The Rock”. Jeho príjem sa od 1. júna 2018 do 1. júna 2019 vyšplhal na úroveň 89,4 milióna dolárov. 

„Publikum musí byť na prvom mieste a musia ísť domov šťastní,” povedal Johnson pre Forbes v roku 2018. A zdá sa, že mal pravdu. Herec sa približuje k zárobkom na podobnom “twenty-twenty deal” vzorci. Za nadchádzajúci film Jumanji: The Next Level dostane dopredu 23,5 milióna dolárov. Okrem toho požaduje 15 % zo zvyšku rozpočtu série kasových trhákov vrátane Jumanji: Welcome to the Jungle, ktorý celosvetovo zarobil 962,1 milióna dolárov.  

Aj keď sú Johnsonove zmluvy ozaj lukratívne, príliš za ním nezaostáva ani Robert Downey Jr., ktorý dostáva 20 miliónov dopredu a približne 8 % zo zvyšku rozpočtu za filmy, v ktorých stvárnil Iron Mana. „Celebrity ako Downey a (Scarlett) Johansson majú obrovský vplyv a môžu si od štúdií, ktoré vrážajú desiatky miliónov dolárov do produkcie, pýtať vopred kompenzačné balíčky, podobne ako tomu bolo aj pri sérií The Avengers,“ vysvetlil pre Forbes právnik David Chidekel z Early Sullivan Wright Gizer & McRae. 

Celý rebríček najlepšie zarábajúcich hercov nájdete nižšie. Zárobky sú odhadované z dát spoločností Nielsen, ComScore, Box Office Mojo a Imbd a konzultované s odborníkmi z fachu. Všetky sumy sa uvádzajú pred zdanením a pred vyplatením agentov, manažérov a právnikov. 

 

Nalepšie zarábajúci herci 2019 :

10. Will Smith

Zárobky: 35 miliónov dolárov

Will Smith pred odovzdávaním cien Nickelodeon Kids’ Choice Awards. Foto: SITA

Prince z Bel Air síce už nie je vo svojich najlepších rokoch, ale jeho bankové konto sa neustále nafukuje. Napríklad za úlohu vo filme Bright z produkcie Netflixu inkasoval približne 20 miliónov dolárov. 

9. Paul Rudd

Zárobky: 41 miliónov dolárov 

Paul Rudd na červenom koberci pred odovzdávaním Oscara. Foto: SITA

Aj tento herec patrí medzi tých vyvolených, ktorí nedostávajú len “klasickú” výplatu, ale aj podiel z filmov. V jeho prípade ide o filmy Ant-Man a Avengers: Endgame z dielne Marvelu. 

8. Chris Evans 

Zárobky: 43,5 milióna dolárov 

Chris Evans prichádza na premiéru Avengers: Endgame. Foto: SITA

Jeho najznámejšia úloha je Captain America v sérií Avengers. Posledný diel Endgame ho vystrelil medzi najlepšie zarábajúce celebrity. 

6. Adam Sandler

Zárobky: 57 miliónov dolárov

Adam Sandler prichádza na premiéru filmu z produkcie Netflix Murder Mystery. Foto : SITA

Komediant Sandler môže za svoje osemciferné zárobky vďačiť najmä Netflixu. Aj vďaka komédiám, ktoré produkoval, ale aj vďaka filmu “Murder Mystery”, kde si zahral po boku Jennifer Aniston. 

6. Bradley Cooper 

Zároky: 57 miliónov dolárov 

Cooper pózuje s jedným s ocenení, ktoré dostal. Foto: SITA

Cooperova srdcovka, film A Star is Born, sa vyplatila, aj keď sa o šieste miesto delí s kolegom Sandlerom. Ako režisér, producent, aj hlavná postava síce nemal žiadnu výplatu, ale odkrojil si z výnosov filmu a to 150 miliónov dolárov. 

5. Jackie Chan

Zárobky: 58 miliónov dolárov 

Herec Jackie Chan pózuje pre médiá. Foto: SITA

Okrem natáčania rôznych bojových filmov sa Chan venuje aj spoluprácam s inými hercami. Medzi jeho posledných kolegov patrí Arnold Schwarzenegger či John Cena. Do jeho príjmov spadá aj produkovanie filmov či prevádzka siete vlastných kín. 

4. Akshay Kumar

Zárobky: 65 miliónov dolárov 

Bollywoodsky herec Akshay Kumar odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie. Foto: SITA

Herec patrí k najlepšie plateným hviezdam Bollywoodu. Za umiestnenie v rebríčku vďačí jednému z prvých indických sci-fi filmov Mission Mangal a hororovej komédii Laxmmi Bomb.

3. Robert Downey Jr.

Zárobky: 66 miliónov dolárov

Robert Downey Jr. podpisuje autogramy na premiére Avengers: Endgame. Foto: SITA

Iron Man sa vyplatil. Aj keď sa Downey s touto postavou na plátna už nevráti (asi), najnovšie jeho peňaženku zaplnia filmy ako The Voyage of Doctor Dolittle and Sherlock Holmes 3.

2. Chris Hemsworth

Zárobky: 76,4 milióna dolárov 

Chris Hemsworth pred premietaním jedného z filmu Avengers. Foto: SITA

Austrálsky herec hrá boha Bleskov od roku 2011 a dnes požaduje 15 miliónov dolárov na účet dopredu a aj percentá zo zisku. Za posledné zárobky vďačí filmu Avengers Endgame, ktorý zinkasoval okolo 700 miliónov dolárov. 

1. Dwayne Johnson

Zárobky: 89,4 milióna dolárov 

Dwayne Johnson dostal jedno z ocenení, ktoré odovzdáva televízia MTV. Foto: SITA

Najlepšie platený herec planéty začal svoju kariéru ako wrestler. Za sériu filmov Jumanji požaduje osemcifernú sumu, no peňaženku mu plní aj vlastná línia oblečenia. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk