Dlhoročná stálica nášho rebríčka top podnikateliek má za sebou biznisovo ťažký rok. Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace opatrenia výrazne spomalili cestovanie, čo bola rana aj pre najväčšieho slovenského online predajcu leteniek Pelikán.
Ondrejková, ktorí bola v apríli 2012 na titulnej strane magazínu Forbes, je na čele firmy od jej vzniku v roku 2004, pričom má v nej polovičný podiel. Ďalšími spoločníkmi sú Patrik Dragula a Ivan Štefunko.
Pelikán, ktorý bol prvým online predajcom leteniek, ubytovania, cestovného poistenia a doplnkových cestovateľských produktov na slovenskom trhu, si pre seba zabral asi tretinu domáceho trhu. Popritom expandoval aj do zahraničia – pôsobí v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku a v Nemecku.
Pelikán pred vypuknutím pandémie ponúkal klientom letenky približne 800 leteckých spoločností, pričom denne predával od 800 do 1 000 leteniek.
Cvachová je novou členkou rebríčka top podnikateliek, a to vďaka vlastníctvu 66-percentného podielu v žilinskej veľkoobchodnej spoločnosti Libex, ktorá nakupuje a predáva potravinársky tovar.
Firma si od svojho založenia v roku 1994 vybudovala stabilnú pozíciu na trhu a patrí medzi najväčších veľkoobchodných predajcov v rámci severného a stredného Slovenska. Libexu sa v poslednom období darilo – tržby za rok 2019 mu oproti roku 2018 vzrástli o 1,6 milióna eur.
Firma vlastní skladové priestory v Žiline, Bytči, Čadci, Námestove, Banskej Bystrici, Lednických Rovniach a v Novákoch, odkiaľ tovar distribuuje do predajní po Slovensku.
Cvachová sa firme aktívne venuje, v súčasnosti sa zameriava na strategický rozvoj. Pod krídla rodinnej firmy patrí aj sieť potravín Koruna na severe krajiny, vinotéka a reštaurácia Slnečný pavilón v Rajeckých Tepliciach s priľahlými apartmánmi a pekáreň Predmier. Celkovo firma zamestnáva okolo 180 ľudí.
7. Miroslava Ďurkovičová Ďurianová
Šped-Trans Levice
Spolumajiteľka
Tržby 79,4 mil. eur
Zisk 0,5 mil. eur
Miroslava Ďurkovičová Ďurianová je jednou z troch majiteľov špedičnej spoločnosti ŠpedTrans Levice. Popri nej vo firme pôsobia ešte Peter a Adrián Ďurianovci.
Spoločnosť funguje na dopravnom trhu viac ako tri desaťročia, bola založená v roku 1989 ako prvá slovenská súkromná špedičná spoločnosť, dnes operuje so zákazkami naprieč Európou.
Okrem Levíc má pobočky aj v ďalších slovenských mestách, napríklad v Čiernej nad Tisou, Bratislave, Košiciach či Žiline, ale aj v zahraničných mestách ako Břeclav, Budapešť či Katovice.
8. Mária Kylianová
Timed
Konateľka a majiteľka
Tržby 50,8 mil. eur
Zisk 6,8 mil. eur
Mária Kylianová je konateľkou a majiteľkou spoločnosti Timed, v ktorej vykonáva kontrolnú činnosť riadiacich procesov. Spoločnosť bola založená v roku 1990 v Bratislave. Profiluje sa ako partner pre zdravotnícke zariadenia, so zameraním na zdravotnícke pomôcky, lieky, prístrojovú techniku.
Medzi jej partnerov patria firmy ako Medtronic, Abbott, Nutricia, 3M Health Care, Johnson & Johnson, Cardinal Health, Dr. Schär, Zeiss, Molnlycke, Siemens Healthineers a mnoho ďalších. Firma bola počas minuloročného marca jednou z prvých spoločností, ktoré zabezpečovali zdravotnícky materiál po vypuknutí pandémie. Rovnako sa pravidelne zúčastňuje na súťažiach o verejné zákazky.
9. Lilla Balla Bukóová
Erfolg
Spolumajiteľka a konateľka
Tržby 43,7 mil. eur
Zisk 2,3 mil. eur
Keď Lilla Balla Bukóová prepravnú firmu so svojím spoločníkom Tomášom Tóthom v roku 2006 zakladala, robili všetko sami. Zháňali klientov, predávali prepravy, kontrolovali autá, vystavovali faktúry, ale aj zaúčali nových kolegov a upratovali kancelárie.
S rastom firmy sa ich úlohy upravili. Dnes sa venujú nielen riadeniu firmy, ale aj novým projektom. Svedčí o tom aj fakt, že pred dvoma rokmi sa im podarilo založiť novú firmu v Holandsku, pred rokom v Maďarsku a otvoriť ďalšiu domácu pobočku v Prešove.
Aktivity spoločnosti spočívajú vo vnútroštátnej a medzinárodnej cestnej preprave, skladovaní. Hlavným pilierom je najmä import zo západnej Európy.
10. Anna Ježová
Italmarket Slovakia
Spoluzakladateľka, spolumajiteľka, konateľka
Tržby 42 mil. eur
Zisk 2,7 mil. eur
Spoluzakladateľka rodinnej veľkoobchodníckej firmy Italmarket prebrala vedenie na svoje plecia po úmrtí manžela Stanislava. Dnes má v rodinnej firme takmer 66-percentný podiel. Zvyšok patrí dcére Martine a synovi Ivanovi, ktorí spoločne s mamou podnikanie naďalej usilovne rozvíjajú.
Spoločnosť Italmarket Slovakia začala podnikať v roku 1991 v oblasti dovozu talianskych výrobkov na slovenský trh. Podnikanie sa postupne rozrastalo o dovoz výrobkov aj z iných západoeurópskych krajín.
V uplynulom roku sa firma stala výhradným distribútorom viacerých prémiových značiek a podarilo sa im rozbehnúť aj vlastný internetový obchod s predajom konečnému spotrebiteľovi.
Príbeh Anny Ježovej, ktorej odhodlanie a sila pokračovať v podnikaní po smrti manžela, patril k najsilnejším, ktoré odzneli na konferencii o rodinných firmách v roku 2018. Väčšiu mediálnu publicitu však Anna Ježová odmieta.
Metodológia
Pri zostavovaní rebríčka sme vychádzali z finančných ukazovateľov jednotlivých spoločností z registra účtovných závierok, v spolupráci so spoločnosťou Finstat. Do úvahy sme brali vážený priemer finančných výsledkov (tržby, hrubý zisk) spoločností za roky 2017 – 2019. V rebríčku sú ženy majiteľky alebo spolumajiteľky, ktoré pôsobia vo firmách podnikajúcich na Slovensku. Do úvahy sme brali aj podiely a pozíciu žien v daných spoločnostiach. Vo vizitkách sú uvedené vybrané ukazovatele – tržby a hrubý zisk za rok 2019.
Rebríček zostavili Simona Gulisová, Martina Jurinová a Lucia Okšová.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]