4. marca 2021

Ženy majiteľky tvoria stále menšiu časť slovenského podnikateľského sveta. Tu je 10 z nich, ktoré podľa veľkosti biznisu, či už vlastného alebo rodinného, tvoria špičku tohto zoskupenia.

1. Mária Blašková

Moravia Steel, Minerfin
Spolumajiteľka
Tržby 2,85 mld. eur
Zisk 180 mil. eur

 

Reklama

Dlhodobo jediná žena v rebríčku najbohatších Slovákov (v tom aktuálnom so zmenšeným imaním 400 mil. eur v dôsledku horších výsledkov hlavnej firmy) je verejnosti málo známa, médií sa stráni.

No jasné je, že spolu s deťmi stále kontroluje štvrtinu významného českého producenta hutníckych produktov Moravia Steel (s hlavným závodom Třinecké železárny) a tiež slovenského obchodníka so surovinami Minerfin, ktorý na Ukrajine tiež spoluvlastní ťažobný kombinát.

Skupina Moravia Steel patrí tržbami do desiatky najväčších českých firiem, zamestnáva 15 tisíc ľudí, Minerfin zas medzi najziskovejšie spoločnosti na Slovensku. No hutníctvu sa predvlani, za ktoré firmy zatiaľ zverejnili dáta, darilo horšie.

A firmám, v ktorých podiel Blašková zdedila po zosnulom manželovi, nepriala ani koronakríza, ktorá ťaží biznis už od vlaňajšej jari. Blašková spolu s deťmi spravuje svoje podiely cez slovenskú firmu Octarine Invest.

2. Hilda Némethová

Med – Art
Spolumajiteľka a konateľka
Tržby 348 mil. eur
Zisk 2,9 mil. eur

Hilda Némethová je 50-percentnou spolumajiteľkou spoločnosti Med – Art, ktorú ešte v roku 1991 spoluzakladal jej manžel Peter Németh s dlhoročným priateľom Jánom Holecom. Ten je vo firme 50-percentným spolumajiteľom dodnes. Firma sa zaoberá veľkodistribúciou liekov, zdravotníckych pomôcok či kozmetiky na slovenskom trhu.

Med – Art založil v roku 2012 projekt virtuálnej siete verejných lekární pod názvom Vaša Lekáreň. Tie vlastnia nezávislí majitelia, ktorých spája spoločná obchodná a marketingová stratégia.

Do siete patrí viac ako 300 nezávislých lekární po celom Slovensku. Med – Art im pomáha v oblasti vzdelávania, marketingu či usporiadania lekární. Celkovo firma zamestnáva zhruba 470 ľudí.

3. Adriána Borutová

Niké
Spolumajiteľka
Tržby 638 mil. eur
Zisk 14,7 mil. eur

Napriek tomu, že sa na riadení najväčšej stávkovej kancelárie na Slovensku aktívne nepodieľa, po smrti manžela a jedného z jej spoluzakladateľov v nej prevzala 19-percentný podiel.

Na čele spoločnosti je naďalej rodina Bergerovcov, otec Otto a syn Roman, ktorých podiel presahuje polovicu, a ich ďalším spoločníkom je Róbert Mardiak. Niké spolu založili ešte v roku 1991. Zakladatelia spomínajú, že pred prvou pobočkou na bratislavskej Mariánskej ulici v tom čase zvykli stávať desiatky metrov dlhé rady.

Po 30 rokoch má stávková kancelária viac ako 900 pobočiek po celom Slovensku, zamestnáva zhruba tisíc ľudí a patrí medzi sto najväčších firiem v krajine. Najnovšie sa zameriava na investovanie do technológií a softvérových produktov, keďže aj časť stávkovania sa presúva do online.

Napokon, iba predminulý rok spoločnosť získala licenciu na prevádzkovanie online hier v internetovom kasíne, ako sú Ruleta alebo poker, a vlani sa pustila do tohto podnikania.

4. Timea Tóthová

T and M trans spedition
Spolumajiteľka a konateľka
Tržby 190 mil. eur
Zisk 3,2 mil. eur

Reklama

 

Timea Tóthová je spoluzakladateľkou a spolumajiteľkou rodinnej firmy T and M trans spedition, ktorá sa od roku 1996 venuje obchodovaniu s pohonnými látkami a medzinárodnej kamiónovej preprave. Okrem toho sa firma zaoberá aj servisom pneumatík a údržbe nákladných vozidiel v logistickom parku v Šarovciach, kde sídli.

Tóthová sa firme venuje nielen ako 50-percentná vlastníčka, ale aj manažérka a na starosti má oblasť riadenia dopravy, špedície a administratívu.

V roku 2019 firma prevádzkovala 19 čerpacích staníc pod značkou Autohof – Férové pumpy, prevažne na južnom Slovensku, pričom naposledy otvorila čerpacie stanice vo Zvolene a Vrábľoch. Dve čerpacie stanice prevádzkuje aj v Prahe a vo Vsetíne.

Podľa poslednej zverejnenej výročnej správy sa chce firma naďalej venovať zvyšovaniu podielu, ktorý má na jej tržbách maloobchodný predaj, ale aj veľkoobchodu.

5. Tatiana Ondrejková

Pelicantravel.com
Spoluzakladateľka a spolumajiteľka
Tržby 94 mil. eur
Zisk 0,3 mil. eur

 

Dlhoročná stálica nášho rebríčka top podnikateliek má za sebou biznisovo ťažký rok. Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace opatrenia výrazne spomalili cestovanie, čo bola rana aj pre najväčšieho slovenského online predajcu leteniek Pelikán.

Ondrejková, ktorí bola v apríli 2012 na titulnej strane magazínu Forbes, je na čele firmy od jej vzniku v roku 2004, pričom má v nej polovičný podiel. Ďalšími spoločníkmi sú Patrik Dragula a Ivan Štefunko.

Pelikán, ktorý bol prvým online predajcom leteniek, ubytovania, cestovného poistenia a doplnkových cestovateľských produktov na slovenskom trhu, si pre seba zabral asi tretinu domáceho trhu. Popritom expandoval aj do zahraničia – pôsobí v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku a v Nemecku.

Pelikán pred vypuknutím pandémie ponúkal klientom letenky približne 800 leteckých spoločností, pričom denne predával od 800 do 1 000 leteniek.

6. Helena Cvachová

Libex
Spolumajiteľka a konateľka
Tržby 58 mil. eur
Zisk 1,6 mil. eur

Cvachová je novou členkou rebríčka top podnikateliek, a to vďaka vlastníctvu 66-percentného podielu v žilinskej veľkoobchodnej spoločnosti Libex, ktorá nakupuje a predáva potravinársky tovar.

Firma si od svojho založenia v roku 1994 vybudovala stabilnú pozíciu na trhu a patrí medzi najväčších veľkoobchodných predajcov v rámci severného a stredného Slovenska. Libexu sa v poslednom období darilo – tržby za rok 2019 mu oproti roku 2018 vzrástli o 1,6 milióna eur.

Firma vlastní skladové priestory v Žiline, Bytči, Čadci, Námestove, Banskej Bystrici, Lednických Rovniach a v Novákoch, odkiaľ tovar distribuuje do predajní po Slovensku.

Cvachová sa firme aktívne venuje, v súčasnosti sa zameriava na strategický rozvoj. Pod krídla rodinnej firmy patrí aj sieť potravín Koruna na severe krajiny, vinotéka a reštaurácia Slnečný pavilón v Rajeckých Tepliciach s priľahlými apartmánmi a pekáreň Predmier. Celkovo firma zamestnáva okolo 180 ľudí.

7. Miroslava Ďurkovičová Ďurianová

Šped-Trans Levice
Spolumajiteľka
Tržby 79,4 mil. eur
Zisk 0,5 mil. eur

 

Miroslava Ďurkovičová Ďurianová je jednou z troch majiteľov špedičnej spoločnosti ŠpedTrans Levice. Popri nej vo firme pôsobia ešte Peter a Adrián Ďurianovci.

Spoločnosť funguje na dopravnom trhu viac ako tri desaťročia, bola založená v roku 1989 ako prvá slovenská súkromná špedičná spoločnosť, dnes operuje so zákazkami naprieč Európou.

Okrem Levíc má pobočky aj v ďalších slovenských mestách, napríklad v Čiernej nad Tisou, Bratislave, Košiciach či Žiline, ale aj v zahraničných mestách ako Břeclav, Budapešť či Katovice.

8. Mária Kylianová

Timed
Konateľka a majiteľka
Tržby 50,8 mil. eur
Zisk 6,8 mil. eur

Mária Kylianová je konateľkou a majiteľkou spoločnosti Timed, v ktorej vykonáva kontrolnú činnosť riadiacich procesov. Spoločnosť bola založená v roku 1990 v Bratislave. Profiluje sa ako partner pre zdravotnícke zariadenia, so zameraním na zdravotnícke pomôcky, lieky, prístrojovú techniku.

Medzi jej partnerov patria firmy ako Medtronic, Abbott, Nutricia, 3M Health Care, Johnson & Johnson, Cardinal Health, Dr. Schär, Zeiss, Molnlycke, Siemens Healthineers a mnoho ďalších. Firma bola počas minuloročného marca jednou z prvých spoločností, ktoré zabezpečovali zdravotnícky materiál po vypuknutí pandémie. Rovnako sa pravidelne zúčastňuje na súťažiach o verejné zákazky.

9. Lilla Balla Bukóová

Erfolg
Spolumajiteľka a konateľka
Tržby 43,7 mil. eur
Zisk 2,3 mil. eur

 

Keď Lilla Balla Bukóová prepravnú firmu so svojím spoločníkom Tomášom Tóthom v roku 2006 zakladala, robili všetko sami. Zháňali klientov, predávali prepravy, kontrolovali autá, vystavovali faktúry, ale aj zaúčali nových kolegov a upratovali kancelárie.

S rastom firmy sa ich úlohy upravili. Dnes sa venujú nielen riadeniu firmy, ale aj novým projektom. Svedčí o tom aj fakt, že pred dvoma rokmi sa im podarilo založiť novú firmu v Holandsku, pred rokom v Maďarsku a otvoriť ďalšiu domácu pobočku v Prešove.

Aktivity spoločnosti spočívajú vo vnútroštátnej a medzinárodnej cestnej preprave, skladovaní. Hlavným pilierom je najmä import zo západnej Európy.

10. Anna Ježová

Italmarket Slovakia
Spoluzakladateľka, spolumajiteľka, konateľka
Tržby 42 mil. eur
Zisk 2,7 mil. eur

Spoluzakladateľka rodinnej veľkoobchodníckej firmy Italmarket prebrala vedenie na svoje plecia po úmrtí manžela Stanislava. Dnes má v rodinnej firme takmer 66-percentný podiel. Zvyšok patrí dcére Martine a synovi Ivanovi, ktorí spoločne s mamou podnikanie naďalej usilovne rozvíjajú.

Spoločnosť Italmarket Slovakia začala podnikať v roku 1991 v oblasti dovozu talianskych výrobkov na slovenský trh. Podnikanie sa postupne rozrastalo o dovoz výrobkov aj z iných západoeurópskych krajín.

V uplynulom roku sa firma stala výhradným distribútorom viacerých prémiových značiek a podarilo sa im rozbehnúť aj vlastný internetový obchod s predajom konečnému spotrebiteľovi.

Príbeh Anny Ježovej, ktorej odhodlanie a sila pokračovať v podnikaní po smrti manžela, patril k najsilnejším, ktoré odzneli na konferencii o rodinných firmách v roku 2018. Väčšiu mediálnu publicitu však Anna Ježová odmieta.

Pozrite si aj rebríček top manažérok či top startupistiek

Metodológia
Pri zostavovaní rebríčka sme vychádzali z finančných ukazovateľov jednotlivých spoločností z registra účtovných závierok, v spolupráci so spoločnosťou Finstat. Do úvahy sme brali vážený priemer finančných výsledkov (tržby, hrubý zisk) spoločností za roky 2017 – 2019. V rebríčku sú ženy majiteľky alebo spolumajiteľky, ktoré pôsobia vo firmách podnikajúcich na Slovensku. Do úvahy sme brali aj podiely a pozíciu žien v daných spoločnostiach. Vo vizitkách sú uvedené vybrané ukazovatele – tržby a hrubý zisk za rok 2019.

Rebríček zostavili Simona Gulisová, Martina Jurinová a Lucia Okšová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?