5. septembra 2019

Ktorí biznismeni, zakladatelia, majitelia či šéfovia veľkých globálnych firiem majú najlepšie nápady? Rebríček najinovatívnejších ľudí amerického biznisu má v tomto roku dvoch víťazov. Dominujú v ňom šéfovia technologických firiem, je tu však aj jeden hotelier. A až sedem ľudí z prvých jedenástich sú miliardári.

Týchto jedenásť ľudí tvorí prvú desiatku najkreatívnejších a vo svojom biznise najúspešnejších podnikateľov USA (jedenásť preto, lebo na spoločnom desiatom mieste sú spoluzakladatelia Googlu Sergey Brin a Larry Page, pozn. red.). Rebríček zostavuje americký Forbes na základe štyroch faktorov: reputácie, ktorú majú títo lídri v médiách, sociálnych kontaktov v biznisovom svete, doterajších výsledkov pri tvorbe hodnoty firmy a očakávaní investorov o výsledkoch v budúcnosti.

Rebríček najinovatívnejších firiem sveta:
na čele je softvérová firma ServiceNow

Zo stovky manažérov a majiteľov, ktorí sa podieľajú na vedení svojich firiem, sa zostavovateľom rebríčka v tomto roku nepodarilo vybrať jasného víťaza. Po tom, ako v rámci spomínaných štyroch kategórií štyrikrát zoradili stovku kandidátov, vyšli im v celkovom poradí narovnako zakladateľ a šéf Amazonu Jeff Bezos a zakladateľ a šéf Tesly Elon Musk. „Presadili sa vďaka dvom úplne odlišným prístupom: po prvé, Bezos kladie na prvé miesto zákazníkov, pre Muska je prvá technológia,“ konštatujú zostavovatelia.

Líšia sa aj v komunikácii a správaní vnútri firmy. „Musk veľmi odvážne a verejne oznamuje ciele Tesly, Bezos je oveľa rezervovanejší. Bezos vopred plánuje a rozdeľuje dlhodobú stratégiu na mnoho malých krokov, Musk je netrpezlivý a zameriava sa na veľké prelomy. Bezos hovorí na poradách ako posledný a veľa počúva, Musk presadzuje agendu frenetickým tempom.“

Veľký rozdiel pováh týchto dvoch miliardárov dokazuje, že na to, ako sa stať inovatívnym lídrom, neexistuje jeden recept. „To nie je prekvapujúce, veď ak by tento recept existoval, mohol by to robiť každý.“

Toto je rebríček najväčších inovátorov, ktorému kraľujú Bezos a Musk:

Zostavovatelia rebríčka Jeff Dyer, Nathan Furr a Mike Hendron sú americkí akademici venujúci sa výskumu biznisových stratégií.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk