Karta sa obrátila. Podľa aktuálneho rebríčka amerického Forbesu už Ivan Chrenko, ktorý stojí za skupinou HB Reavis, nie je najbohatším Slovákom. V tejto pozícii ho nahradila rodina spoluzakladateľa Penta Investments Jaroslava Haščáka.
„Odstup od rebríčkovej jednotky sa opäť stenčil,“ písal slovenský Forbes o Haščákovcoch v rebríčku Najbohatších Slovákov, ktorý sme vydali v októbri 2023. Podľa tohto hodnotenia boli ešte slovenskou dvojkou, po majiteľovi HB Reavisu Ivanovi Chrenkovi. V rebríčku najnovšieho amerického Forbesu globálnych miliardárov je už poradie opačné.
Haščákovci na čele
V hodnotení majetku rodiny Jaroslava Haščáka, ktorá sa v najnovšom rebríčku svetových miliardárov dostala s majetkom 1,8 miliardy dolárov (1,7 mld. eur) na 1764. priečku, sa odráža dlhodobo rastúca trajektória biznisu Penty. Jaroslav Haščák s rodinou v tejto finančnej skupine ovláda vyše 40 percent.
Penta je široko rozkročená vo viacerých odvetviach, od zdravotníctva, stávkovania, financií až po reality a vo väčšine z nich sa jej mimoriadne darí. Podľa posledných dostupných údajov (za rok 2022) mala skupina čistý zisk 483 miliónov eur. Hoci ten rekordný z roku 2021 (570 mil. eur) neprekonala, stále sa ukazuje, že Penta je dobre namazaný stroj.
Valeria Haščáková, ktorá v skupine Penta Investments zastupuje cez český zverenecký fond T69 Trust rodinu (beneficientami sú ona a dvaja maloletí synovia), ovláda spolu s manželom a spoluzakladateľom skupiny Jaroslavom Haščákom podobne veľký podiel, ako má ďalší významný akcionár Čech Marek Dospiva. Mimochodom, aj ten svoj podiel presúval do trustu.
Fungujúci stroj
Predvlani výsledky Penty najsilnejšie ovplyvnila výkonnosť siete lekární Dr. Max, predaj poľského obchodného reťazca Empik či mimoriadny zisk v hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom, kde má Penta menšinový podiel (44,7 percenta, majoritu drží nórske Hydro). Slovalco síce zavrelo pece na výrobu primárneho hliníka, no zarobilo na odpredaji nevyužitej energie. Dobre sa darilo aj bankám skupiny a mediálnej odnoži biznisu.
Realitnú časť skupiny zúžil odpredaj časti aktív ďalšiemu spoluzakladateľovi skupiny Jozefovi Oravkinovi, ktorý sa rozhodol ísť vlastnou cestou a založil si developera Alto Real Estate a správcu Alto Property. Penta má však v zásobníku aj tak dosť projektov: rozširuje bratislavskú štvrť Bory, kde vlani otvorila očakávanú nemocnicu, v Prahe zase finišuje ďalší projekt z dielne Zaha Hadid Architects Masaryčka.
Pozrite si rebríček najbohatších ľudí sveta 2024
Ďalšou stávkou na úspech, ktorá Pente vyšla, je jej medzinárodná spoločnosť Fortuna Entertainment Group zameraná na športové stávky a hazard. Ako hovorí Penta, po predchádzajúcich rokoch ovplyvnených pandémiou Covid-19 sa v roku 2022 vrátila k výborným výsledkom. Nedávno sa na verejnosť dostala správa, že Penta chce predať časť tohto výnosného biznisu, ktorý môže mať hodnotu 2 miliardy eur.
Kancelárske problémy
Ivan Chrenko, vlastník developerskej správcovskej spoločnosti HB Reavis, v rebríčku amerického Forbesu medziročne nezmenil imanie a zostal na 1,6 miliardy dolárov (1945. miesto).
Jeho biznis nezažíva práve najlepšie obdobie, keďže kancelárie, na ktoré sa „chrenkovci“ primárne zameriavajú, trpia menším záujmom firiem. Tie v pandémii zistili, že vedia fungovať aj v menších priestoroch. Vytvára to teda tlak na developerov a správcov, ktorým je aj HB Reavis.
Chrenko tiež za posledné roky urobil významné zmeny v štruktúre svojho biznisu. Ako Forbesu vysvetľovali vtedajší manažéri skupiny, je to krok ku „skonzervatívneniu“ a tiež k nižším výnosom z podnikania.
Skupinu Chrenko rozdelil na dve časti: menšiu developerskú HB Reavis Holding, ktorá sa už koncentruje len na Londýn a Berlín, a správcovskú HB Reavis Investments Holding, do ktorej presunuli viaceré hotové nehnuteľnosti na Slovensku, v Poľsku, v Maďarsku či v Nemecku.
Chrenko sa postupne sťahuje nielen z developmentu, ale aj sám sa presťahoval. Trvalé bydlisko si už pár rokov uvádza v Prahe.
V dôsledku situácie na kancelárskom trhu sa postupne znižuje čistá hodnota aktív HB Reavisu, čo sa odráža aj na hodnotení Chrenkovho majetku. Slovenský Forbes vychádzal vo svojom jesennom rebríčku z údajov za rok 2022, no odvtedy už firma reportovala výsledky aj za prvý polrok 2023, ktoré ukazujú ďalší pokles, hlavne v dôsledku precenenia majetku.
Pod horšie výsledky sa podpísali podmienky na trhu, teda zvýšené úrokové sadzby, ktoré významné svetové centrálne banky naordinovali ekonomikám na liečbu vysokej inflácie. „Vyššie náklady zdraželi biznisom získavania úverov na kúpu projektov a na development. To viedlo k podstatnému spomaleniu na trhu realitných transakcií, následne k tlaku na rast výnosov a na pokles cien nehnuteľností,“ písal HB Reavis Holding v správe ešte za rok 2022.
Ivan Chrenko bol prvým slovenským miliardárom, ktorý sa vďaka úspechu HB Reavis dostal do globálneho rebríčka. Jeho skupina sa zviditeľnila ako veľký hráč už v 90. rokoch postavením bratislavských biznis centier Bratislava Business Center I a II. Neskôr dala o sebe vedieť za hranicami Slovenska aj úspešným projektom nákupného centra Aupark z roku 2001. Neskôr centrum predala spoločnosti Rodamco a naštartovala tak ďalší rast skupiny aj za hranicami.