23. septembra 2021

Záujem o reality nenaštrbila ani koronakríza. Okrem trhu nehnuteľností sa tento trend prejavuje aj na obchodoch podielových fondov. Realitné fondy spravujú o 18 percent viac majetku ako v rovnakom období minulého roka. Od vypuknutia pandémie, ktoré sa dá stotožniť so začiatkom roka 2020, sa objem aktív realitných fondov zvýšil až o 23 percent.

Realitné fondy dokážu investorov presvedčiť slušným výnosom, ale aj svojou hmatateľnosťou, keď investori presne vedia, z ktorých nehnuteľností je zložené portfólio fondu, do ktorého investujú.

„Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do nich prebieha prostredníctvom správcovských spoločností,“ hovorí analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Dodáva, že investori si cez realitné fondy kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a stávajú sa tak nepriamo ich spoluvlastníkmi.

Druhé najpopulárnejšie na investičnom trhu

Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy. „Ku koncu júna spravovali investičné podielové fondy majetok v objeme 8,7 miliardy eur. Na medziročnej báze išlo o nárast o 16,6 percenta, oproti predchádzajúcemu kvartálu to bolo viac o 4,5 percenta. Od vypuknutia pandémie, teda od začiatku roka 2020, došlo k nárastu aktív investičných podielových fondov o 15,5 %,“ bilancuje Sadovská.

Reklama

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali ku koncu júna zmiešané fondy (49 %). Nasledovali realitné fondy s podielom 22 percent. Ako tretie najväčšie sú dlhopisové fondy s podielom 17 percent. Akciové fondy sa podieľali na celkových aktívach podielom 12 percent.

Investície do realitných fondov vzrástli o 18 %

Podľa aktuálnych údajov NBS mali aktíva realitných fondov na Slovensku ku koncu júna hodnotu 1,9 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka ide o 18-percentný nárast. Od vypuknutia pandémie (t. j. od 31. decembra 2019) sa objem aktív realitných fondov zvýšil o 23 percent.

Mnoho investorov zo Slovenska vyhľadáva investičné príležitosti aj v Českej republike realitné fondy nevynímajúc. V Česku patria realitné fondy taktiež medzi preferované investičné nástroje. K 30. júnu ich podiel na celkových aktívach všetkých podielových fondov predstavoval 21 percent.

Medziročne došlo k nárastu aktív realitných fondov v ČR o 17 percent a od vypuknutia pandémie (teda oproti koncu roka 2019) išlo o nárast na úrovni 21 percent. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Českej národnej banky.

Oplatí sa investovanie do realít?

Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny.

Výnosy sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa pohybujú až na úrovniach od 8 do 10 percent ročne.

Podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) bolo k 10. septembru priemerné trojročné zhodnotenie realitných fondov (prevažne cielených pre retailových investorov) v SR na úrovni 2,96 %. Realitné fondy kvalifikovaných investorov však dosahovali počas výnosy vyššie ako priemer.

Investícia je blízka mentalite investorov do realít s tou výhodou, že o nehnuteľnosti v portfóliu sa stará správcovská spoločnosť. Investor môže byť s realitami vo fonde vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte, keď ich tvoria budovy, okolo ktorých denne chodí. Má tak prehľad o kvalite ich správy a obsadenosti.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?